سه‌شنبه ۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۳۶

برگزاری همایش منطقه ای مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک در دانشگاه

برگزاری همایش منطقه ای مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک در دانشگاه

همایش منطقه ای یک روزه مدیریت پیشگیری و کنترل تهدیدات زیستی و بیولوژیک با حضور رئیس و معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی کردستان، رئیس سازمان اورژانس کشور، استاندار و رئیس پدافند غیر عامل استانداری کردستان، جانشین قرارگاه پدافند غیر عامل کشور و هیئت همراه و نیز جمعی از محققین در تالار دانشکده پرستاری و مامایی دانشگاه در سنندج برگزار گردید.

دکتر سیامک واحدی گفت: حوزه پدافند زیستی به وزارت بهداشت و دانشگاههای علوم پزشکی مربوط می شود و در این زمینه تهدیدات بی شماری وجود دارد که به دلیل تولید صلاحها و جنگ افزارهای بیولوژیک و زیستی متنوع و بعضا ناشناخته است.

وی گفت: 17 کشور در دنیا امکان تولید سلاحها و جنگ افزارهای بیولوژیک را دارند که اکثر کشورهای متخاصم و دشمنان ملت ما از این جمله هستند و این وظیفه ما را سنگین تر می کند زیرا شناسایی، مشکل گشایی و راههای مقابله با این سلاحها پیچیده و سخت است.

رئیس دانشگاه با برشمردن پیامدهای بیوتروریسم و جنگ های بیولوژیک ابراز داشت: پیامدهای حملات بیوتروریسم بسیار خطرناک و مواردی از قبیل فیزیکی(بروز بیماری)، روانی(ترس و وحشت)، اقتصادی(محدودیت سفر و جابجایی و تاثیر بر تولید و کسب و کار) و زیست محیطی را شامل می شود.

دکتر واحدی با بیان اینکه، خوشبختانه در کشور در حوزه پدافند غیر عامل امکانات و زیرساخت های خوبی فراهم شده است، عنوان کرد: یکی از مهمترین پیشرفت هایی که در کشور به وجود آمده است ارتقای آگاهی و شناخت در زمینه نیازمندیها در بین مردم است که بسیار حایز اهمیت است زیرا تا شناخت نیازها حاصل نگردد نمی توان برنامه های مناسبی برای چاره جویی و رفع مشکلات اندیشید.

وی گفت: در زمینه اجرای برنامه های پدافند غیر عامل و پدافند زیستی نباید موازنه کاری کرد بلکه لازم است با ایجاد هماهنگی های وسیع بین دستگاههای مرتبط، از نیرو و توان هم استفاده و مشکلات را مرتبع نمود.

گفتنی است که برای این همایش که در محورهایی از قبیل اپیدمیولوژی، آشکارسازی، تشخیص، رصد، پایش و هشدار سریع و حفاظت فردی و جمعی در مقابل تهدیدات زیستی برگزار شد، کلا 25 مقاله ارسال که 8 مقاله آن پذیرفته شده بود.

 رئیس دانشگاه علوم پزشکی کردستان ضمن بیان خیر مقدم و خوش آمدگویی به حاضرین، ابراز داشت: همانطور که مکررا مقام معظم رهبری(مد ظله العالی) در رهنمودها و بیاناتشان فرموده اند، حوزه های جنگ در برابر دشمن بسیار وسیع هستند که یکی از مهمترین این جبهه ها مربوط به پدافند غیر عامل است که ابعاد و حوزه های وسیعی از قبیل حمل و نقل، آب، غذا، دارو، انرژی، رسانه ها و تبلیغات، مخابرات، صنایع، منابع اقتصادی و مالی را شامل می شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.