چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۱:۵۲

به مناسبت آخرین روز از هفته خوابگاه‌ها، "تنوع اقوام و انسجام ملی" مطرح شد

خوابگاه‎؛ بهترین بستر برای تحکیم انسجام ملی میان دانشجویان

زندگی خوابگاهی

"تنوع اقوام و انسجام ملی" شعار روز آخر هفته خوابگاه‌های دانشجویی است و اهمیت این شعار زمانی بیشتر می‌شود که در خوابگاه‌ها شاهد همزیستی دانشجویان با انواع فرهنگ‌ها، آداب و قومیت‌ها هستیم. لزوم تحکیم وحدت میان دانشجویان شیعه و سنی و رسیدن به یک اتحاد ملی نشان از اهمیت این موضوع بخصوص در محیط دانشجویی است.

به گزارش مفدا، اهمیت وحدت و انسجام ملی میان قومیت‌های مختلف و لزوم یکپارچکی و وحدت اسلامی، همواره طی سالهای گذشته مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است و معظم له همیشه در دیدارهای دانشجویی، در جمع دانشگاهیان و مسئولان به اهمیت موضوع وحدت و اتحاد ملی اشاره می‌کنند.

با اشاره به اهمیت موضوع انسجام ملی میان دانشجویان از هر قومیت، شعار اصلی امسال هفته خوابگاه‌های دانشجویی، خوابگاه دانشجویی، نماد همبستگی اقوام و انسجام ملی نامگذاری شد اما باید در راستای تحقق این شعار، همواره تلاش کنیم.

خوابگاه‌های دانشجویی به عنوان منزلگاه دوم دانشجویان، باید سمبل و نماد وحدت، همبستگی و یکپارچگی میان دانشجویان باشد و دانشجویان فارغ از هر زبان، گویش، نژاد و قومیت، یک هدف کلی و مشترک دارند و آن سربلندی، آبادانی و اعتلای نظام جمهوری اسلامی و تحقق اهداف انقلاب اسلامی است.

خوابگاه دانشجویی، تلاقی دانشجویان با فرهنگ و قومیت های مختلف

دکتر محسن بارونی معاون فرهنگی ودانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با تبریک به مناسبت هفته خوابگاه‌ها و اشاره به آخرین روز از هفته خوابگاه‌ها به نام "خوابگاه دانشجویی، تنوع اقوام و انسجام ملی" معتقد است: خوابگاه‌های دانشجویی مهمترین تلاقی دانشجویان با فرهنگ وقومیت‌های مختلف برای رسیدن به انسجام ملی است و در خوابگاه‌های دانشجویی ما شاهد تنوع اقوام ایرانی با آداب، فرهنگ وسنت‌های گوناگون هستیم.

وی بر لزوم وحدت بیش از پیش میان دانشجویان شیعه و سنتی تاکید کرد و گفت: با توجه به طیف گسترده‌ای از دانشجویان با اقوام و مذاهب مختلف بخصوص در استان‌های کرمان، کرمانشاه، کردستان، آذربایجان شرقی، ایلام و... ضروری است همواره اهمیت موضوع وحدت میان شیعه و سنتی بخصوص در محیط های دانشگاهی به افراد منتقل شد.

این مقام مسئول گفت: من معتقدم محیط دانشگاه و خوابگاه بهترین بستر برای تحکیم انسجام ملی میان دانشجویان است. مقام معظم رهبری، رییس جمهوری و مسئولان ارشد نظام همواره تاکیدات زیادی نسبت به اتحاد میان قومیت‌های مختلف دارند و در شرایطی که دشمنان نظام و انقلاب اسلامی در صدد ایجاد تفرقه میان اقوام ایرانی و مذاهب مختلف هستند، باید با انسجام ملی، اهداف شوم دشمنان را خنثی کرد.

اهمیت اتحاد و انسجام ملی صرفا به موضوع دانشجویی و خوابگاه خلاصه نمی‌شود

وی گفت: اهمیت اتحاد وانسجام ملی صرفا به موضوع دانشجویی و خوابگاه خلاصه نمی‌شود بلکه اهمیت این موضوع کاملا جنبه ملی دارد و در سال ۸۶ شعار سال که از سوی  رهبر معظم انقلاب انتخاب شد، شعار اتحاد ملی و انسجام اسلامی بود.

بارونی با اشاره به اینکه طیف‌های مختلفی از دانشجویان با فرهنگها، قومیت‌ها، مذاهب و گویش‌های گوناگون در خوابگاه‌های دانشجویی زندگی می‌کنند، اظهار کرد:ما به عنوان مسئولان مراکز دانشگاهی و خوابگاهی، باید  با اتخاذ سیاست‌های لازم، از طریق‌ راهکارهای لازم در صدد تحکیم انسجام و اتحاد ملی میان دانشجویان باشیم که یکی از راهها، بازدید و سرکشی از خوابگاه‌های دانشجویی و برگزاری جلسات صمیمانه و پرسش و پاسخ با دانشجویان در زمینه وحدت و انسجام ملی است.

وی گفت: وقتی در قالب این نشست‌های صمیمانه، با دانشجویان قومیت‌های مختلف به گفت وگو می‌نشینیم با طیف و تنوع وسیعی از فرهنگ‌ها و ایده‌های مختلف مواجه می‌شویم که این ایده‌ها می‌تواند به افزایش شور و شعور اجتماعی دانشجویان و تحکیم انسجام ملی میان آنها کمک کند. دانشجویان با قومیت‌های مختلف طرز نگاه و تفکراتشان نسبت به سبک زندگی، امید به زندگی و... متفاوت است از این رو می‌توان با برگزاری نشست‌های مختلف، از عقاید و افکار ناب دانشجویان در رسیدن به اتحاد ملی کمک گرفت.

بارش افکار و برگزاری نشست‌های پرسش و پاسخ عاملی مهم در تحکیم وحدت و همدلی دانشجویان

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با اشاره به اینکه رئیس و مسئولان این دانشگاه امشب در آخرین روز هفته خوابگاه‌ها، از خوابگاه بوستان دانشگاه بازدید به عمل می‌آوردند و در نشست پرسش و پاسخ با دانشجویان، شرکت می‌کنند، گفت: برگزاری نشست پرسش و پاسخ با حضور مسئولان دانشگاه و دانشجویان با قومیت‌های مختلف، باعث همدلی و اتحاد بیشتر میان دانشجویان می‌شود و این بارش افکار می‌تواند ما را در نزدیک‌تر کردن به تحقق شعار هفته خوابگاه‌ها  نزدیک‌تر کند.

همچنین دکتر غلامی معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه ضمن تبریک به مناسبت هفته خوابگاه‌ها و اهمیت موضوع اتحاد و انسجام ملی در میان دانشجویان، تاکید کرد: معمولاً در کشورهای مختلف، تعدد اقوام و قومیت‌ها یکی از نگرانی‌های آنهاست. دشمنان انقلاب اسلامی ایران  همواره درصدد بوده و هستند تا از تنوعات قومی و مذهبی برای اختلاف‌افکنی استفاده کنند  اما خوشبختانه حدود چهار دهه حیات جمهوری اسلامی ایران نشان می‌دهد که رویکرد فرصت‌محور جمهوری اسلامی به اقوام ایرانی با توجه به مشترکات تاریخی و دینی، زمینه‌های مشارکت اقوام مختلف را در دفاع و سازندگی کشور فراهم آورده است.

وی با اشاره به تنوع قومیتی و مذهبی در خیلی از دانشگاه‌ها از جمله دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، گفت: دانشجویان با گرایش‌های مختلف مذهبی و قومیتی در خوابگاه‌های دانشجویی در کنار همدیگر زندگی می‌کنند و ما در خوابگاه‌های دانشجویی شاهد تنوع اقوام مختلف دانشجویان هستیم که همگی با هم متحد هستند و قومیت، زبان، گوش، فرهنگ و آداب و سنن مختلف نمی‌تواند اتحاد آنها را از بین ببرد.

غلامی گفت: برای افزایش اتحاد میان دانشجویان با قومیت‌ها و مذاهب مختلف، سیستم پذیرش دانشجویان در خوابگاه‌ها را از حالت سنتی به رندوم تبدیل کردیم و دانشجویان از هر نژاد، قومیت، فرهنگ و مذهب، در خوابگاه‌های دانشجویی با یکدیگر زندگی می‌کنند و در تعامل سازنده با یکدیگر قرار دارند و همین همزیستی سالم و افزایش تعامل و اتحاد میان دانشجویان، ما را به اهداف عالی نظام که همان توسعه و آبادانی کشور نزدیک‌تر می‌کند.

برگزاری المپیادهای ورزشی و علمی و جشنواره‌های قرآنی، اتحاد میان دانشجویان شیعه و سنتی را افزایش می‌دهد

معاون فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه، برگزاری مسابقات و جشنواره‌های مختلف فرهنگی و مذهبی از جمله جشنواره‌های قرآنی در دانشگاه‌ها و همچنین انجام مسابقات ورزشی، بازیهای بومی و محلی در فضاهای خوابگاهی، و المپیادهای علمی را از جمله راهکارها برای تقویت انسجام ملی میان دانشجویان عنوان کرد. خوشبختانه وزارت بهداشت طی سال‌های گذشته با برگزاری این جشنواره‌ها و المپیادها، جدا از بحث نتایج، در تقویت اتحاد میان دانشجویان و تعامل سازنده با یکدیگر، گام‌های سازنده‌ای برداشته است.

در هر حال زندگی خوابگاهی جنبه‌های متعددی و مختلفی دارد مانند برقراری ارتباط سالم با بقیه دانشجویان به خصوص هم اتاقی‌ها، مشارکت در فعالیتهای زندگی خوابگاهی ، تقسیم وظایف و مسئولیت‌ها و مقابله با مشکلاتی که در زندگی خوابگاهی پیش می‌آید.

دانشجویان که در خوابگاه دانشجویی مستقر می‌شوند باید به این نکته توجه کنند  که در اینجا افرادی با سلائق و ویژگی های اجتماعی و فردی متفاوت دور هم گرد آمده اند. امکانات و فضاهای زندگی خوابگاه از قبل تعیین شده و عمدتاً محدود هستند. بنابراین امکان یک زندگی مستقل برای آنها فراهم نیست.

یکی از مهمترین مکان‌هایی که ا تفاوت‌های بین انسان‌ها را نشان می‌دهد محیط دانشگاه و زندگی در خوابگاه است. هر یک از دانشجویان در خانواده و شهری متفاوت و با فرهنگی متفاوت بزرگ شده اند و بنابراین بسیار طبیعی است که با یکدیگر تفاوت داشته باشند. مهم نیست که تفاوت داشته باشیم مهم این است که یاد بگیریم چگونه این تفاوت‌ها را برطرف کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.