پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۴

فراهانی:

۲۶۲ هزار متر فضای خوابگاهی در حال احداث داریم

گفتگوی دکتر فراهانی با اصحاب رسانه به مناسبت هفته خوابگاه‌ها

معاون فرهنگی وزیر بهداشت گفت: ۲۶۲ هزار متر نیز هم‌اکنون در حال احداث است که تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد.


به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، محمدرضا فراهانی ، با اشاره به اینکه تا پایان سال ۹۶ مبلغ ۹ میلیارد تومان بودجه بر اساس ظرفیت خوابگاهی برای دانشگاه‌های علوم پزشکی تخصیص پیدا کرد، اظهار کرد: این پول در فروردین ماه به دست دانشگاه‌ها رسیده و نحوه توزیع آن بر اساس تعداد تخت خوابگاهی در هر دانشگاه بوده است.

وی با اشاره به اینکه قطعا این میزان بودجه مبلغ زیادی برای تجهیز و بازسازی خوابگاه‌ها نیست، افزود: در طول برنامه پنجم توسعه دولت حتی یک ریال برای تعمیر و تجهیز خوابگاه‌ها نداد؛ ولی در سال ۹۶ مبلغ ۲۰ میلیارد اختصاص داده شد و در بودجه امسال هم ۱۰ میلیارد دیگر در نظر گرفته شده که برای این منظور پرداخت شود.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت بیان کرد: در دولت یازدهم تعداد پروژه‌های خوابگاهی نیمه‌تمام ۲۱ خوابگاه بوده است و به غیر از دو خوابگاه که در موقعیت خوابگاهی مناسبی نبوده است، بقیه آن‌ها به مساحت ۱۵ هزار و ۱۷۰ متر مربع به سرانجام رسیده است.

وی بیان کرد: ۱۰۷ هزار و ۷۸۲ متر به مساحت خوابگاه‌ها در دولت یازدهم اضافه شد.

فراهانی افزود: وزارت بهداشت ۸ خوابگاه دارد که در دولت یازدهم قبل از اینکه طرح خوابگاه‌های استاندارد به تصویب برسد، به مساحت ۳۱۸ هزار متر کلنگ زده شد.

وی ادامه داد: همچنین وزارت بهداشت ۶ خوابگاه دارد که بنیاد خیرین خود آن را کلنگ زده و پروژه آن در مساحت ۲۵ هزار و ۷۰۵ متر است که در مناطق محروم در حال پیشرفت است.

فراهانی همچنین اظهار کرد: مواردی که در حال حاضر برای خوابگاه‌ها در دست احداث داریم، ۲۶۱ هزار متر مربع است و اگر موفق شویم این موارد را تکمیل کنیم، ۳۶۱ هزار متر مربع فضای خوابگاهی در دولت دوازدهم تکمیل کرده‌ایم.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت، در ادامه با اشاره به این که ۱۰۷ هزار متر مربع از فضاهای خوابگاهی در حال احداث تاکنون به بهره برداری رسیده است، گفت: ۲۶۲ هزار متر نیز هم اکنون در حال احداث است که تا پایان دولت دوازدهم به بهره‌برداری می‌رسد و این در حالی است که در دولت گذشته بودجه‌ای برای احداث خوابگاه در نظر گرفته نشد و این فضاهای خوابگاهی توسط خیرین تکمیل شد.

وی با اشاره به این‌که تا ابتدای دولت یازدهم خوابگاه‌های ملکی ۲۶۸ عدد بوده است و ۹۵۰ هزار متر مربع مساحت داشته، گفت: در این دولت آنچه احداث شده است، ۳۷۰ هزار متر مربع فضای خوابگاهی بوده که ۳۹ درصد رشد داشته است.

فراهانی با بیان این‌که ۱۰۷ هزار متر مربع فضای خوابگاهی تاکنون در دولت یازدهم و دوازدهم ساخته و کامل شده است، گفت: بقیه فضاهای خوابگاهی در حال احداث تا پایان سال دولت دوازدهم به اتمام خواهد رسید.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت، در ادامه با اشاره به لزوم ایجاد خوابگاه‌های با کیفیت اظهار کرد: درخواست کرده‌ایم دانشگاه‌ها میزان خوابگاه‌های مورد نیاز خود را تا سال ۱۴۰۴ به ما اعلام کنند و طبق اعلامی که انجام شده است ۱۰۶ خوابگاه ۴۰۰ نفره، ۴۳ خوابگاه ۲۰۰ نفره و ۹ خوابگاه زیر ۵۰ نفر مورد نیاز است و در واقع دانشگاه‌ها اعلام کردند ۷۰ هزار تخت خوابگاهی جدید تا حدود ۸ سال آینده مورد نیاز است.

وی با بیان این که وزارت بهداشت تا دو هفته آینده فراخوانی را منتشر می‌کند که بر اساس این فراخوان سرمایه‌گذارانی که قدرت ساخت خوابگاه دارند، می‌توانند تحت شرایط خاصی اگر تمایل داشته باشند، بخشی از نیازهای خوابگاهی دانشگاه‌های وزارت بهداشت را تامین کنند.

فراهانی افزود: سرمایه‌گذاران می‌توانند در صورت امکان خوابگاه بسازند و بودجه ساخت را به صورت اقساطی از ما در یک دوره ۱۵ ساله شامل اصل هزینه و سود دریافت کنند.

وی ادامه داد: در سال گذشته بیش از هزار میلیارد توسط خیرین در حوزه سلامت کمک شده است و این کمک‌ها در حوزه ساخت خوابگاه نیز بوده است اگر چه تمایل خیرین به کمک در حوزه‌های درمانی و علمی و پژوهشی بیشتر از حوزه‌های صنفی و دانشجویی است؛ اما کمک‌هایی در این زمینه به وزارت بهداشت صورت گرفته است.

معاون فرهنگی وزیر بهداشت با اشاره به رتبه‌بندی خوابگاه‌های علوم پزشکی طی یک فعالیت یک ساله و نیمه، اظهار کرد: در این رتبه‌بندی خوابگاه‌های ملکی بررسی شدند و طی آن مشخص شد که در حال حاضر دانشگاه‌های وزارت بهداشت خوابگاه درجه یک ندارند و ۱۱ خوابگاه درجه دو در دانشگاه‌های علوم پزشکی وجود دارد و ۱۹۲ خوابگاه درجه ۳ نیز موجود بود.

وی با اشاره به این که اگر خوابگاه‌ها از استحکام لازم برخوردار نباشند، جزو خوابگاه‌های درجه ۴ محسوب می‌شوند، افزود: اطلاعاتی که ما نیاز داشتیم، برای این که استحکام برخی از خوابگاه‌ها را مشخص کنیم، به دست ما نرسیده است و ممکن است در صورت دریافت این اطلاعات برخی از خوابگاه‌ها به دلیل عدم استحکام درجه ۴ محسوب شوند و ما در تلاش هستیم تا هر چه زودتر این اطلاعات را دریافت کنیم.

فراهانی در ادامه این نشست اظهار کرد: در حال حاضر تعدادت کل خوابگاه‌های مجردی دانشگاه‌های علوم پزشکی ۴۸۰ خوابگاه و تعداد خوابگاه‌های متاهلی ۲۵۰ خوابگاه است و به دلیل محدودیت‌های بودجه‌ای در حال حاضر برنامه‌ای برای افزایش تعداد خوابگاه‌های متاهلی نداریم و اولویت با خوابگاه‌های مجردی است

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.