پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۸:۳۸

رئیس دانشگاه علوم پزشکی زنجان درختتامیه نمایشگاه ائین محبت :

اجتماعی سازی سلامت از عهده دولت و یک دستگاه اجرایی خارج است

محبت

اولین جشنواره مردمی "آئین محبت" از ۲۱ لغایت ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۷ برگزارشد. هدف از این نمایشگاه اجتماعی کردن حوزه سلامت در بخش‌های مختلف، با حضور موسسات خیریه، سازمان‌های مردم نهاد و دستگاه‌های اجرایی ذیربط بود.در این نمایشگاه ۱۷ دستگاه اجرایی و ۲۵ موسسه خیریه توان‌مندی و ظرفیت‌های کاری خود رابه نمایش گذاشتند.

به گزارش مفدا زنجان،چهارشنبه ۲۶ اردیبهشت‌ماه ۹۷، دکتر پرویز قزلباش رییس دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی زنجان در محل نمایشگاه بین‌المللی کاسپین افزود: اجتماعی سازی سلامت از عهده دولت و یک دستگاه اجرایی خارج است و قشرهای مختلف مردم در تحقق این امر مهم نقش بسزایی دارند.


وی گفت: سلامت اجتماعی در حوزه‌های مختلفی از قبیل فقر، بیکاری، طلاق و اعتیاد از عوامل تاثیر گذاراست ولی بیشتر آنهادرحیطه اختیارات دانشگاه علوم پزشکی نیست.
دکتر قزلباشتاکید کرد:دانشگاه علوم پزشکی  وظیفه دارد با همکاری دیگردستگاه‌های استان در برطرف کردن این مسائل حضور و نقش سازنده‌ای ایفا نماید وبر همین اساسبودکه اولین مجمع سلامت استان  در اسفند سال ۹۶با مشارکت خیران وبابا شعار انسان سالم، سبک زندگی سالم با سواد سلامت برگزار شد.
رویس دانشگاه علوم پزشکی ادامه: دولت باید نقش سیاست‌گذاری در حوزه سلامت راایفا نماید و فعالیت‌های  بخش سلامت را به مردم واگذار کند که دراین صورت نتایج مثبتی به همراه خواهد داشت.
وی تاکید کرد: برگزاری چنین جشنواره‌هایی به آگاهی و مشارکت بیشترخیران  در حوزه سلامت را موجب خواهدشد.حجت الاسلام محرمعلی شیرمحمدی مسئول نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه علوم پزشکی زنجان نیز ایجاد معاون اجتماعی در وزارت بهداشت، درمان و علوم پزشکی را در پیشبرد برنامه‌های این حوزه بسیار موثر دانست و عنوان کرد با وجود معاونت‌های اجتماعی در حوزه سلامت، به مباحث اجتماعی مرتبط با سلامت اهمیت بیشتری داده شده و تکامل و ارتباطات خوبی در همکاری‌ها و معرفی توان‌مندی‌ها و موفقیت‌های خیریه‌ها صورت گرفته است.
 دکتر جمشید وفا مدیرعامل مجمع خیران سلامت استان زنجان گفت: برخلاف تصور عموم، حفظ سلامت مردم بر عهده دانشگاه علوم پزشکی نیست و این موضوع فرادانشگاهی بوده و حوزه‌های دیگری نیز متولی هستند.
وی افزود: نبود سلامت در جامعه اقتصاد کشور را متاثر کرده و به حوزه‌های مهم مانند سیاست و اقتصاد کشور لطمات زیادی وارد می‌کند.
مدیرعامل مجمع خیران سلامت استان زنجان تصریح کرد: وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نگاه و توجه جدی به مقوله سلامت داشته و در این راستا معاونت اجتماعی و مشارکت‌های مردمی را در دانشگاه علوم پزشکی راه‌اندازی کرده است.


به گفته دکتر وفا هم اکنون در شهر زنجان خیریه‌ها و موسسه‌های متعدد سلامت برای کمک به بیماران ایجاد شده که کمک‌های مردمی را در این راستا جمع آوری می‌کنند.
وی اظهار کرد: فعالیت آزادانه و بدون نظارت موسسه‌ها و سازمان‌های خیریه مشکلاتی را بوجود می‌آورد و از مسیر اصلی خود منحرف می‌شوند.
مدیر عامل مجمع خیران سلامت استان زنجان خاطرنشان کرد: راهکار ساماندهی انجمن خیریه حوزه سلامت و سازمان‌های مردم نهاد در این بخش ارائه لایحه از طرف هیات دولت است که تحقق این مهم می‌تواند به صدور مجوزهای لازم از وزارتخانه مربوطه را بیش از گذشته امکان‌پذیر کند.
حاج احمد شکوریان از پیشکسوتان حوزه تعلیم و تربیت و امور خیریه به همراهی هرچه بیشتر در حوزه امور عام المنفعه اشاره نمود و انسجام، یکپارچگی و اتحاد را رمز موفقیت خیریه‌ها و سازمان‌های مردم نهاد دانست.

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.