پنجشنبه ۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۷ - ۱۹:۴۹

در گفت‌وگو تفصیلی با مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم مطرح شد

از ساخت آشپزخانه در مجتمع پردیس تا احداث خوابگاه جدید برای افزایش ظرفیت اسکان

عزیزی فر

مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم از ساخت آشپزخانه در مجتمع پردیس برای رفع مشکلات غذا و احداث خوابگاه جدید برای افزایش ظرفیت اسکان دانشجویان خبر داد.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، چهارمین دوره انتخابات شوراهای صنفی دانشگاه علوم پزشکی قم با مشارکت 60 درصدی دانشجویان و معرفی کاندیداهای منتخب به پایان رسید تا این منتخبین رفع مشکلات بخش‌های مختلف را با مشارکت دانشجویان و مسؤولان پیگیری کنند.
پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا به‌منظور پرداختن به مشکلات صنفی رفاهی دانشجویان و دنبال کردن راهکارهای عملیاتی برای رفع این مشکلات با محمد عزیزی‌فر مدیر دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی قم به گفت‌وگو پرداخته است:

*مفدا: آیا تهویه اتاق‌های خوابگاه کوثر تجهیزات مناسبی مورد استفاده قرار گرفته است؟
اتاق‌ها تهویه مکانیکال ندارند و فقط با استفاده از درب و پنجره امکان تهویه هوا در اتاق‌ها وجود دارد، بنده از دانشجویان خواهشمندم هر مشکل تأسیساتی که دارند را بلافاصله به مسئول تاسیسات اطلاع دهند، ما هر روز تعمیر تجهیزات را داریم، فقط دانشجویان باید به ما اطلاع دهند تا ما متوجه مشکل تاسیساتی شویم از طرفی ما مشکل خرابی آسانسورها را داشتیم که به تازگی با شرکتی قرار داد بسته‌ایم و در صورت خرابی آسانسورها آنها را تعمیر خواهیم کرد.

*مفدا: علت ضعیف بودن اینترنت خوابگاه کوثر چیست؟
اینترنت خوابگاه کوثر همانند زیرساخت‌های آی‌تی دانشگاه ضعیف است و این موضوع مربوط به پهنای باند آن است و با توجه به اینکه خوابگاه از محدوده داخل شهر مقداری فاصله دارد اینترنت آن نیز ضعیف‌تر است که در تابستان مقداری آن را تقویت خواهیم کرد، هر چند در برخی نقاط آنتن‌دهی بالایی دارد اما مشکلات سخت‌افزاری نیز وجود دارد و باید تغییراتی صورت گیرد تا پوشش صد در صدی داشته باشیم.

*علت تغییر طعم و رنگ آب خوابگاه کوثر چیست؟ و برای رفع این مشکل چه اقدامی باید انجام شود؟
آبی که وارد مجتمع پردیس می‌شود، آب شهر قم نیست که EC آن بالا باشد بلکه آب سرشاخه‌های دز است که قابل شرب است و نیاز به تصفیه ندارد اما در ایام عید به علت اینکه مصرف آب در خوابگاه به صفر می‌رسد آب داخل لوله‌ها می‌ماند و با توجه به جنس لوله‌ها که فلزی است باعث می‌شود طعم و رنگ آب تغییر کند که بعد مدتی استفاده این مشکل حل می‌شود اما برای حل اصولی این موضوع باید لوله‌ها به طور کامل تعویض شوند که با توجه به محدودیت‌ها اکنون امکان انجام این اقدام نیست.

*آیا وجود داروهای تاریخ مصرف گذشته در درمانگاه خوابگاه کوثر صحت دارد؟
درمانگاه در اختیار دانشجویان است و ما به دانشجویان حقوق می‌دهیم تا بر داروها نظارت داشته باشد و آن‌ها دارو های مورد نیاز درمانگاه را درخواست می‌کنند و هر دو ماه یکبار نزدیک به 400 هزار تومان دارو خریداری می‌کنیم، از طرفی خود بنده زیر سؤال هستم که چرا بعضی داروها را تامین کردم زیرا این داروها فقط باید با تجویز پزشک متخصص باشد و این داروها مورد استفاده قرار نمی‌گیرد و تاریخ انقضا آن هم می‌گذرد درحالی‌که خانم‌های مسئول درمانگاه باید پیگیر باشند و داروهای تاریخ مصرف گذشته را کنار گذارند.

*مفدا: چرا درب سالن ورزشی خوابگاه کوثر بسته است؟
سالن ورزشی خوابگاه به علت تجمیع امکانات جمع و به مجتمع ورزشگاه منتقل شده است تا دانشجویان راحت‌تر بتوانند از امکانات استفاده کنند، ورزشگاه ما برنامه‌ها و سالن‌های خیلی خوبی دارد که خانم‌ها می توانند از آن‌ها استفاده کنند حتی اگر برای بعضی رشته‌ها به حد نصاب برسند ما برایشان مربی خواهیم آورد و از طرفی در طبقات خوابگاه کوثر فوتبال دستی و پینگ‌پنگ قرار دادیم که می‌توانند از آن‌ها نیز استفاده کنند.

*مفدا: با توجه به اینکه خوابگاه کوثر خارج از شهر است امکان دسترسی دانشجویان به مواد غذایی مورد نیاز وجود ندارد و فروشگاه در بیشتر مواقع بسته است یا میوه، سبزیجات و نان ندارد، برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام داده‌اید؟
بسته بودن بوفه را بنده حتما پیگیری خواهم کرد اما در مورد محصولات غذایی می‌توانم بگویم که ما با درخواست دانشجویان ابلاغ کردیم که مواد غذایی مورد نیاز برای فروشگاه تهیه شود اما بعد از آوردن این محصولات دانشجویان استقبال نکردن و با توجه به اینکه فروشگاه به بخش خصوصی واگذار شده است نمی‌توان از آن مطالبه‌ای داشت که منجر به ضرردهی شود. 
از طرفی ما به پیمانکار غذا اطلاع دادیم که بیش از 80 نان در اختیار دانشجویان به ویژه در روزهای تعطیل قرار دهد که اگر این کار صورت نمی‌گیرد دانشجویان باید به ما اطلاع دهند.

*مفدا: علت زود بودن ساعت برگشت به خوابگاه کوثر در فصل بهار چیست؟
به علت مسیر طولانی خوابگاه پردیس اگر زمان برگشت دیرتر باشد در حضور و غیاب دانشجویان به مشکل خواهیم خورد و همچنین آن‌ها به ساعت توزیع غذا نخواهند رسید که در این مورد خود دانشجویان باید مراعات کنند.

*مفدا: برای رفع مشکلات سیستم گرمایشی خوابگاه امام خمینی(ره) چه تدابیری اندیشیده شده است؟
در مورد این مشکل، دانشجویان باید به صورت موردی به ما اطلاع دهند تا بتوانیم پیگیری کنیم، ما در سال گذشته با هزینه محدودی که در دسترس بود سیستم گرمایشی پنج واحد را نوسازی کردیم اما به علت کمبود بودجه دانشگاه بقیه واحدها مانده است که سعی می‌کنیم سیستم گرمایشی آن‌ها را نیز نوسازی کنیم.

*مفدا: چرا محل نمازخانه و اتاق تلویزیون خوابگاه امام خمینی(ره) مشترک است؟
مشکل ما در خوابگاه آقایان پر بودن بیش از حد ظرفیت است؛ ظرفیت اصلی این خوابگاه 160 نفر است اما در حال حاضر 230 دانشجو در آنجا اسکان داده شده‌اند و ما به ناچار در اتاق‌های عمومی تقریبا ۱۰ تخت گذاشتیم و اگر مشکل ظرفیت خوابگاه دانشگاه حل نشود ما امکان اسکان دانشجویان جدیدالورود را نخواهیم داشت و مجبوریم خوابگاه اجاره کنیم یا به سراغ خوابگاه‌های خودگردان برویم. 
اکنون در حال رایزنی برای ساخت یک خوابگاه جدید در کنار پردیس هستیم که در صورت کسب مجوز ساخت، اجرای آن دو سال به طول خواهد انجامید، هر چند بافت خوابگاه امام خمینی(ره) فرسوده است و مجموعه‌های دیگر دانشگاه باید کمک کنند تا بتوانیم چند واحد از مجتمع علوم پزشکی که برای اعضای هیئت علمی است را در اختیار گرفته و به ظرفیت خوابگاه اضافه کنیم.

*مفدا: وضعیت حفاظت و امنیت خوابگاه امام خمینی(ره) چگونه است؟
خوابگاه آقایان مشکل سرقت داشت که آن را حل کردیم، قبول داریم که در این حوزه ضعف داریم و نگهبان مخصوص خوابگاه نداریم و نگهبان برای کل مجتمع است؛ در این مورد با حراست گفت‌وگو کردیم هر چند به همت دانشجویان خوابگاه‌های ما جز سالم‌ترین خوابگاه‌های کشور است و ما با موضوع‌های پیچیده‌ای که در بقیه شهرها و استان‌ها مشاهده می‌شود روبرو نیتسیم.

*مفدا: برای جبران کمبود برنامه‌های تفریحی در خوابگاه امام خمینی(ره) چه برنامه‌ای دارید؟
در ایجاد جو پر نشاط در خوابگاه‌ها دانشجویان منتظر مسئولان نباشند و شوراهای صنفی و کانون‌ها در این مورد مشارکت کنند تا بتوانیم برنامه‌های خوبی را در خوابگاه برگزار کنیم و از دانشجویان برگزارکننده این برنامه‌ها حمایت‌های مادی و معنوی را خواهیم داشت.

*مشکل کیفیت پایین غذاها و دیر رسیدن غذا به سلف‌ها به ویژه در خوابگاه کوثر و دانشکده پردیس چیست؟
در این دانشگاه فقط یک آشپزخانه مرکزی داریم و غذا از آنجا به هفت نقطه شهری ارسال می‌شود که این فاصله زمانی پخت غذا تا ارسال آن باعث شده کیفیت غذا کاهش یابد به ویژه در دانشکده پردیس و خوابگاه کوثر اما تلاش می‌یم تا آشپزخانه‌ای در مجتمع پردیس ایجاد و مشکل را رفع کنیم.
به دانشجویان حق می‌دهیم چراکه غذا سلیقه‌ای است و هیچ‌وقت نمی‌توان به رضایت صد در صدی رسید اما تا جایی که می‌توانیم سعی می‌کنیم مشکلات را کاهش دهیم و در این مورد بعضی از دانشجویان از آشپز راضی نبودند که آشپز را تغییر دادیم و از طرفی میزان رضایت‌مندی از غذاها بسیار کم بود و ما آن غذاها را حذف کردیم.

*مفدا: تاکنون تصاویری از بهداشت نامناسب در تهیه غذا توسط دانشجویان به دست ما رسیده است برای رفع این مشکل چه اقداماتی انجام خواهید داد؟
ما یک کارشناس تغذیه، یک کارشناس بهداشت محیط و دو نماینده تمام وقت داریم که نظارت بر تهیه غذا را برعهده دارند،‌ بنده از دانشجویان می‌خواهم اگر موارد غیر بهداشتی را دیدند حتما به صورت مستند به ما گزارش دهند چراکه در موضوع تهیه غذا با بخش خصوصی کار می‌کنیم و اگر موردی باشد حتما پیگیری خواهیم کرد. 

*مفدا: برای رفع مشکل عدم دسترسی بعضی از دانشجویان کارآموزی به سرویس چه برنامه‌ای دارید؟
دانشجویان پزشکی و پرستاری سعی کنند ساعات کاری خودشان را با آموزش هماهنگ کنند و مدیر گروه‌ها نیز همکاری لازم را داشته باشند و دانشجویان را به مناطق و محدوده‌هایی بفرستند که ما بتوانیم سرویس در اختیار دانشجویان قرار دهیم چراکه بعضی از مشکلات باید با همکاری سایر بخش‌ها پیگیری و رفع شود اما در هر صورت سعی می‌کنیم تا در زمان‌های خواسته شده سرویس قرار دهیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.