سه‌شنبه ۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۵۵

رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی

 رمضان؛ جدال میان فطرت پاک انسانی و هوای نفسانی

رمضان به دلیل روزه داری و عبادت های خالصانه بندگان به درگاه معبود بی همتا، بسترساز تغییرات بنیادین در انسان است. تزکیه نفس و ترک گناهان از جمله فضیلت هایی به شمار می روند که در پرتو نیایش ها و شب زنده داری ها در فرد پدید می آید.

به گزارش مفدا، اراده و ایستادگی در برابر خواسته های نفسانی از مهم ترین فضیلت هایی است که در ماه میهمانی خدا برای بندگان جویای حق حاصل می شود. تمام بندگان خدا به ویژه جوانان، در معرض تهدیدهای گوناگونی هستند که امکان سقوط آنها از مسیر مستقیم انسانیت به ورطه هولناک خطا و لغزش وجود دارد. تنها چاره ای که می توان یافت تا از گزند این لغزش ها مصون ماند، پناه بردن به بندگی و عبادت در محضر خدای بزرگ و مشمول آمرزش و مورد مغفرت قرار گرفتن معبود به شمار می رود که این مهم در ماه مبارک رمضان به دلیل فراهم بودن زمینه های گوناگون مذهبی و دینی به شکلی تاثیرگذار میسر خواهد بود.

لحظه های ارزشمند ماه مبارک رمضان مجالی است تا در پرتو فضیلت های بی شمار آن مسلمانان با طاعت خداوند و ترک گناهان به قرب الهی دست یابند. خداوند متعال در آیه های بسیاری در قرآن کریم روزه را عاملی برای دستیابی به فضایل و کمالات انسانی از جمله صبر و بردباری و غلبه بر نفس توصیف کرده است.

«محمد حسین صادقی» معاون آموزش مرکز تخصصی تفسیر و علوم قرآنی حوزه علمیه قم در همین ارتباط به گفت وگو با پژوهشگر گروه اطلاع رسانی پرداخته است.

سرکوب نفس اماره راهی برای رسیدن به تزکیه نفس


ضیافت ماه مبارک رمضان یکی از بسترهایی است که برای انسان های باتقوا فراهم می شود تا در فضایی سرشار از برکات بتواند به خودسازی بپردازد. پیامبر اکرم(ص) در خطبه شعبانیه می فرمایند: «ای مردم! ماه خدا با برکت و رحمت و آمرزش به سوی شما رو کرده است. ماهی که نزد خدا، بهترین ماه‌هاست و روزهایش بهترین روزها و شب‌هایش بهترین شب‌ها و ساعت‌هایش بهترین ساعت‌هاست... اعمال شما در آن پذیرفته است و دعاهای شما مستجاب، پس، از پروردگار خویش با نیت های راستین و دل‌های پاک، بخواهید که توفیق روزه این ماه و تلاوت قرآن در آن را به شما عنایت فرماید. پس شقی و بدبخت، آن کسی است که در این ماه بزرگ، از آمرزش خدا بی بهره شود.»

در این راستا این پرسش مطرح می شود که چرا رمضان، ماه خاص خدا، مایه احیای قلب، تزکیه نفس و تمرین تقوا محسوب می شود؟ در پاسخ بایستی گفت که انسان همواره در حال مبارزه با یک دشمن درونی به نام نفس اماره و دشمن بیرونی با عنوان شیطان است. نفس اماره از درون و شیطان از بیرون، خواهش های نفسانی را تقویت می کنند، در این ماه این فرصت برای بندگان خدا فراهم می شود که به این خواهش های نفسانی پاسخ ندهند و با آنها به مبارزه بپردازند.

سرکوب هواهای نفسانی در این روزهای معنوی، فرهنگی را در درون انسان نهادینه می کند تا در طول سال هم این توانایی را داشته باشد که نفس اماره را سرکوب و در برابر خواهش های نفسانی بایستد. در سایه این مقاومت، سرمایه ای ارزشمند برای انسان جویای حق حاصل می شود که بیشتر زاویه های اخلاقی و انسانی زندگی وی را در بر خواهد گرفت. با تحقق این مهم، انسان قادر خواهد بود در سایه این مبارزه زندگی سراسر امن، آرام و همراه با عشق حقیقی را تجربه کند.

این ماه، تمرین خصلت های عالی انسانی برای ۱۱ ماه دیگر به شمار می رود تا انسان بتواند راهی به طرف خدا و قرب به پروردگار بجوید که این مهم میسر نخواهد شد مگر با استفاده از اعمال نیک و آثار آنها که در ماه مبارک رمضان تا انسان را به کمال برساند. برای هر عبادتی اجر و پاداشی مشخص بیان شده است خداوند درباره رمضان می فرماید که «این ماه متعلق به من است و خود پاداش آن را می دهم.» این امر نشان از فضیلت این روزها دارد که در سایه آن و اعمال شایسته بندگان، سرشت روحانی انسان بازتولید شده و به تزکیه نفس نایل می شود.

برخی افراد در ماه میهمانی خدا، تنها گرسنگی و تشنگی را بر خود تحمیل می کنند، حضرت علی (ع) در این باره می فرمایند: «این افراد اسقاط تکلیف می کنند و فقط تکلیفی که بر عهده شان گذاشته شده است، از دوش خود بر می دارند.» باید توجه داشت که علاوه بر پرهیز از خوردن و آشامیدن، می بایست از گناه نیز دوری شود و اعضا و جوارح بدن را از هرگونه آلودگی به دور نگه داشت و این امر جز در سایه تزکیه نفس اتفاق نمی افتد.

راهکارهای تقویت معنویت با بهره گیری از برکات ماه رمضان


انسان از نظر عقیدتی باید خود را واکسینه کند و در پرتو آموزه های الهام بخش اسلام، خود در برابر انواع آسیب های اجتماعی که این روزها بیشتر بخش های زندگی انسان را تحت تاثیر قرار می دهد، مجهز سازد تا بتواند از این گزندها مصون بماند.

ماه مبارک رمضان بهترین فرصت ها را پیش روی بندگان می گسترد تا در مسیر حق و حقیقت به تزکیه روح و روان بپردازند. پروردگار مهربان همیشه و در هر حال، افرادی را که از عمق وجود از او کمک می خواهند، اجابت می کند و از منجلاب هایی که بر سر راه بندگان قرار دارد، رهایی می بخشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.