شنبه ۵ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۳

بیانات مقام معظم رهبری در دیدار دست‌اندرکاران همایش بزرگداشت حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها)

جناب خدیجه (سلام‌الله‌علیها) حقیقتاً مظلوم است؛

حضرت خدیجه

همایش ملی «صدف کوثر» در جهت تبیین شخصیّت حضرت خدیجه (سلام‌الله‌علیها) به همّت جامعة المصطفی‌ العالمیّة و با همکاری نهادهایی همچون جامعة الزّهراء (س) در دی‌ماه سال 95 برگزار شد.

جناب خدیجه (سلام‌الله‌علیها) حقیقتاً مظلوم است؛ به‌خاطر اینکه شَرف همسری پیغمبر در مورد ایشان دارای یک ارزش مضاعف است؛ دیگران مشرّف به شَرف همسری پیغمبر شدند لکن این رنجهایی را که پیغمبر در عمده‌ی دوران رسالت به آنها مبتلا بودند ندیدند. ده سال در مدینه بود، خب عزّت بود، احترام بود، و زندگیِ راحت بود نسبت به آن دوره؛ جناب خدیجه (سلام‌الله‌علیها) دوران رنج پیغمبر را، دوران سختی‌های پیغمبر را تحمّل کردند و دیدند.
اوّلاً خودِ این نفْس ایمان آوردن به پیغمبر -که اوّلین کسی که ایمان آورد امیرالمؤمنین و حضرت خدیجه بودند یک امتیاز بزرگ است، یک ارزش بسیار بالایی است؛ عبور کردن و صرف‌نظر کردن از عقایدی که انسان سالهای متمادی با آنها زندگی کرده آسان نیست، برای ما پیش نیامده یک چنین چیزی تا بفهمیم چقدر مشکل و مهم است. ایشان با آن فطرت پاک، صدق قضیّه را، حقّانیّت قضیّه را بلافاصله فهمید؛ تا پیغمبر را دید، با آن حال -با آن حالت معروف و مذکور در کتابها- که از حِرا برگشته بود فهمید که یک حادثه‌ی مهم اتّفاق افتاده و قلب مبارکش مجذوب شد و ایمان آورد. بعد پای این ایمان ایستاد؛ حالا شما ثروت را میفرمایید،این یک کلمه‌ی به زبان آسان است؛ کاری است که خب، کسانی که پول دارند میتوانند بالاخره یک پولی هم مصرف کنند، خرج کنند امّا اینکه انسان از همه‌ی زندگی راحت خارج بشود -یعنی همه‌ی پولش را مصرف کند، همه‌ی ثروتش را صرف کند- یک کار یک‌ذرّه و دوذرّه نیست؛ درباره‌ی امام حسن مجتبی‌ (سلام‌الله‌علیه) مثلاً میگویند که ایشان چندبار از مال خودشان خارج شدند یا  چند بار از نصف مالشان خارج شدند؛ این جزو بزرگ‌ترین امتیازات است. این بزرگوار این امتیاز را دارد که از همه‌ی اموال خودش خارج شد و همه را صرف کرد در راه ترویج اسلام و تقویت پیغمبر. بعد هم دچار آن سختی‌ها و آن مشکلات طاقت‌فرسا [شد] که یکی‌اش همین مسئله‌ی شِعب ابی‌طالب بود و آن سه سالی که آنجا بودند و آن سختی‌هایی‌که این بزرگوار متحمّل شد و این ایمان را محکم نگه داشت.

منبع: پایگاه اطلاع‌رسانی KHAMENEI.IR

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.