شنبه ۱۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۱۴

زادروز کاشف ساختار مارپیچی دو رشته‌ای دی.‌ان‌.ای در سال ۱۹۶۲

فرانسیس کریک

فرانسیس کریک در ۸ ژوئن ۱۹۱۶ برابر با ۱۸ خرداد ۱۲۹۵ در انگلستان به دنیا آمد و در سال ۱۹۵۳ همراه جیمز واتسون موفق به کشف ساختار مارپیچی دو رشته‌ای دی‌ان‌ای و در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.

به گزارش مفدا لرستان، فرانسیس هری کامپتون کریک در ۸ ژوئن ۱۹۱۶ برابر با ۱۸ خرداد ۱۲۹۵ به دنیا آمد. در رشته فیزیک تحصیلاتش را ادامه داد و پس از جنگ جهانی دوم راه دیگری در پیش گرفت که در سال ۱۹۵۳ همراه جیمز واتسون موفق به کشف ساختار مارپیچی دو رشته‌ای دی‌ان‌ای و در سال ۱۹۶۲ موفق به دریافت جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی شد.

دکتر کریک در سن ۲۱ سالگی او موفق به اخذ مدرک لیسانس فیزیک خود از کالج دانشگاهی لندن شد.

وی هنگام اعلام این کشف مهم گفت که بشر با این کشف تازه بر گوشه‌ای از اسرار حیات دست یافته‌است. وی گفت که همه موجودات زنده دارای دی‌ان‌ای هستند که دو وظیفه مهم دارد؛ یکی انتقال اطلاعات ژنتیکی به نسلهای بعدی و دیگری به وجود آوردن المثنای خود.

او معتقد بود قرن بیست و یکم قرن ارتباط زیست‌شناسی با مطالعات خودآگاهی خواهد بود.

وی همچنین با همکاری دیگر محققان یک نظریه‌ای کلی درباره ساختار ویروس‌های کوچک را نیز مطرح کردند. این نظریه با استقبال خوبی از انجمن‌های علمی و زیست‌شناسی جهان رو به رو شد.

کریک علاوه بر جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی در سال ۱۹۶۲، جوایز و افتخارات بسیاری را در کارنامه خود دارد که می‌توان به کسب "مدال پادشاهی" در سال ۱۹۷۲ و "مدال کاپلی" در سال ۱۹۷۵ از سوی انجمن سلطنتی و "نشان مریت" در سال ۱۹۹۱ اشاره کرد.

 کریک پیشنهاد نشان امپراطوری بریتانیا را در سال ۱۹۶۳ رد کرد. او در مجموع ۵ کتاب با نام‌های "Of Molecules and Men" ، "Life Itself" ،" What Mad Pursuit" ، "The Astonishing Hypothesis" و" Georg Kreisel " منتشر کرد.

وی دو بار ازدواج کرد و سه فرزند نیز دارد.

فرانسیس کریک در ۲۸ ژوئیه ۲۰۰۴ در سن ۸۸ سالگی در بیمارستانی در  سن دیگو، کالیفرنیا بر اثر سرطان روده بزرگ درگذشت.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.