پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۴۳

دکتر آخوندزاده:

نگذاریم غرب ما را در مجامع بین‌المللی ایزوله کند/ سهم قابل توجهی در علم نافع دنیا داشته‌ایم

دکتر آخوندزاده عضو هیات علمی دانشگاه تهران

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران در دیدار با رهبری با اشاره به اینکه در پنج سال گذشته در حدود هشت هزار بار از مقالات علوم پزشکی کشور در تهیه پروتکل‌های درمانی، معیارهای تشخیصی و کتب مرجع بین‌المللی استفاده شده است، سهم کشورمان در تولید علم نافع برای تعیین سلامت در سطح دنیا را قابل توجه خواند.

به گزارش مفدا، صدها نفر از استادان، اعضای هیئت‌های علمی و پژوهشگران دانشگاه‌ها و مراکز علمی کشور، بیستم خردادماه با رهبر معظم انقلاب دیدار کردند؛ دیداری صمیمانه که در آن تعدادی از استادان و پژوهشگران کشور به بیان نظرات و دیدگاه‌های خود پیرامون مسائل جامعه علمی کشور پرداختند.
دکتر شاهین آخوندزاده، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران به عنوان یکی از نمایندگان اعضای هیات علمی دانشگاه‌های علوم‌پزشکی  در بخشی از این دیدار صمیمانه به بیان نظرات خود در خصوص مسائل علمی و آکادمیک کشور پرداخت.

وی در بخش نخست سخنان خود به بیان خدمات و تلاش‌های اعضای جامعه علوم‌پزشکی کشور در برهه‌های حساس کشور پرداخت و گفت: در طول چهل سال پس از انقلاب اسلامی، جامعه علوم پزشکی، خدمات ارزنده‌ای را در جنگ تحمیلی ارائه کردند؛ بعد از جنگ تحمیلی هم در ارائه خدمات درمانی در آموزش و پژوهش فعالیت‌های چشمگیری داشتند. متأسفانه گهگاهی اختلافات جناحی باعث می‌شود شیرینی این موفقیت‌ها را جامعه احساس نکند.در ابتدای انقلاب اسلامی اگر از تهران عبور می‌کردیم تقریباً طبیب ایرانی نمی‌دیدیم. اکنون در شهرستان رستم‌پرور زابل، ده‌ها متخصص و فوق‌تخصص وجود دارد. ما در شهر زابل دانشکده پزشکی قوی و دانشکده داروسازی قوی داریم و تقریباً در تامین نیروی انسانی در تمام رشته‌های تخصصی و فوق تخصصی بی‌نیاز هستیم. در ارائه خدمات درمانی هم جامعه ما رضایت قابل قبولی از جامعه پزشکی دارد.

عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به اینکه بحث اصلی من در رابطه با رشد علمی است، عنوان کرد: ما در بیست سال گذشته رشد چشمگیری در توسعه علم در ایران داشتیم. برای مثال در سال ۲۰۱۲ میلادی ما رتبه ۱۸ تولید مقالات علمی را در جهان و رتبه دوم را در منطقه داشتیم. خوشبختانه در سال ۲۰۱۷ میلادی هم بر اساس اسکوپوس و هم بر اساس ISI کشور اول منطقه بودیم و رتبه ۱۶ دنیا را کسب کردیم؛ اما به ما دانشگاهیان این ایراد را می‌گیرند که مقاله چیز چندان مهمی نیست ولی ما مقاله خوب تولید کرده‌ایم؛ در استنادات مقالات ما در سال ۲۰۱۷ میلادی رتبه اول را کسب کرده‌ایم به عبارتی پنج سال پیش، ما هشت دهم درصد از مقالات یک درصد دنیا را تولید می‌کردیم که این عدد در ۲۰۱۷ میلادی به یک و هشت دهم درصد رسیده است؛ یعنی بسیار بیشتر از سهم ما از جمعیت دنیا. ما فقط مقاله تولید نکرده‌ایم؛ برای مثال در پنج سال گذشته هفت هزار و ۹۸۳ بار از مقالات علوم پزشکی کشور در تهیه پروتکل‌های درمانی در تهیه معیارهای تشخیصی و در تهیه کتب مرجع بین‌المللی استفاده شده است. این همان چیزی است که ما به آن علم نافع برای تعیین سلامت در سطح دنیا می‌گوییم. بنابراین سهم قابل توجهی در علم نافع دنیا داشته‌ایم. در حدود ۱۹ هزار عضو هیئت علمی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور، ۶۵۰ نفر دارای شاخص«اچ‌ایندکس» بالای ۱۵ هستند. یک توان علمی قابل ملاحظه و ۵۵ نفر از این تعداد جزو دانشمندان یک درصد دنیا هستند. هر کدام از دانشمندان ما معادل ده‌ها موشک سجیل، برای نظام جمهوری اسلامی هستند؛ یعنی همان‌طور که شهرهای موشکی سردار حاجی‌زاده برای ما قدرت بازدارندگی ایجاد می‌کند، دانشمندان ما نیز برای جمهوری اسلامی قدرت بازدارندگی ایجاد می‌کنند و ما باید قدر این دانشمندان را بدانیم.

آخوندزاده سپس به بیان مشکلات جامعه علمی کشور پرداخت و اظهار داشت: اگر این مشکلات برطرف شود شتاب علمی ما بیشتر خواهد شد. ما الان هشت سال زودتر از نقشه جامع علمی کشور و سند ۱۴۰۴ رتبه اول منطقه شده‌ایم؛ ولی با چه بودجه‌ای! با بودجه نیم‌درصد از GDB. قرار بود این عدد به ۲ و ۳ درصد برسد ولی هیچ وقت بیشتر از نیم درصد نشد. یعنی آن موقعی که نفت ۱۴۰ دلاری فروختیم، ماشین گران قیمت و زین اسب وارد کردیم و آن موقع که نفت ۱۵ دلاری فروختیم باز گفتیم، پولی برای پژوهش نیست. کشور رقیب ما یعنی ترکیه، بودجه پژوهشی ۱۱ برابر ما دارد؛ در حالی‌که با تحریم‌هایی که ما مواجه‌ایم، مواجه نیست. بنابراین اگر قدری از بودجه‌های کشور را برای پژوهش اختصاص دهیم، قطعاً به مرجعیت علمی در سطح جهان می‌رسیم و نه منطقه. وضعیت معیشتی اساتیدمان خوب نیست؛ به خصوص استادیاران جوان. متاسفانه باز در بحث دعواهای دو جناح یعنی املاک نجومی و حقوق‌های نجومی، کاسه و کوزه بر سر اعضای هیئت علمی شکسته و گفته شد اعضای هیئت‌علمی حقوق‌های نجومی‌بگیر هستند. باید فکری عاجل برای اعضای هیات علمی شود. امکانات و تجهیزات آزمایشگاهی ما یک دهه است که نوسازی نشده است؛ یعنی من برای آنکه بتوانم توان رقابت با کشورهای منطقه داشته باشم باید تجهیزات آزمایشگاهی مناسبی داشته باشم. حضرت آقا یک بیماری مزمن در کشور وجود دارد که باید درمان شود و آن اینکه بعد از تغییر هر دولت همه روسای دانشگاه‌ها تغییر می‌کنند؛ این یک خطای بزرگ است. رئیس دانشگاه یک مدیر علمی است؛ مدیر سیاسی نیست که با تغییر دولت تغییر کند. مشکل زمانی بیشتر می‌شود که بدانیم ما یک استاد را برمی‌داریم و به جای او یک استادیار می‌نشانیم. در حوزه‌های علمیه یک فرد تازه معمم شده را رئیس حوزه نمی‌گذاریم ولی این اشتباه را در دانشگاه می‌کنیم. دانشگاه جای مدیر پخته و باتجربه است؛ جای جوانگرایی نیست. این مشکل باید یک بار در این مملکت به صورت دائمی حل شود. حضور ما در مجامع بین‌المللی ضعیف است؛ غرب می‌خواهد ما را تحریم کند می‌خواهد ما را ایزوله کند. به دانشجوی من ویزا می‌دهد ولی به عضو هیات علمی ویزا نمی‌دهد برای اینکه ما در مجامع بین‌المللی حضور نداشته باشیم. تک‌تک اعضای هیئت علمی ما، سربازان نظام جمهوری اسلامی هستند و در مجامع بین‌المللی پرچم جمهوری اسلامی را بلند می‌کنند. حضور اخیر سرکار خانم دکتر رزاق‌آذر را همه می‌دانند؛ بنابراین باید بکوشیم و نگذاریم غرب ما را در مجامع بین‌المللی ایزوله کند.
وی عنوان کرد: ما دانشجوی خوب تربیت می‌کنیم؛ دانشجویی که وقتی به خارج از کشور می‌رود، بهترین کارها را انجام می‌دهد؛ بنابراین در آموزش هیچ مشکلی نداریم ولی من قدرت جذب این دانشجو را در داخل ندارم. من امکاناتش را می‌خواهم. یک نگاه اشتباه که در مملکت وجود دارد این است که ما اینها را ول کنیم و برگردیم از سرتاسر دنیا دو یا سه نفر را از خارج از کشور برگردانیم که ما آدم آورده‌ایم؛ من مخالف این موضوع نیستم ولی ما اصل را رها کرده‌ایم و به فرع چسبیده‌ایم. گره‌ زدنِ مسائل آموزش و پرورش و آموزش عالی با بحث درآمدزایی اشتباهی بزرگ بود که در این مملکت انجام گرفت. من در اوایل دهه شصت وقتی وارد دانشگاه شدم اکثر رشته های خوب دانشگاهی مربوط به بچه‌های کارگر کشاورز و کارمند بود ولی الان این‌گونه نیست و اگر مشکلی در مملکت پیش آید، آن‌کس که گردن می‌گذارد برای این مملکت، کسانی هستند که از کف جامعه برخاستند؛ بنابراین باید فکری در وضعیت آموزش عالی کشور بکنیم.
عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران با اشاره به سخنان اخیر مایک پمپئو، وزیر امور خارجه آمریکا گفت: ایشان اخیراً ملت ایران را خطاب قرار داده که بپرسید دولت شما و نظام شما در چند سال گذشته برای شما چه کرده است؛ من برای ایشان و رئیس کم سواد و فاسد ایشان یعنی آقای ترامپ چیزی بیش از این انتظار ندارم ولی فقط به عنوان مشتی از خروار باید بگویم در شروع انقلاب اسلامی استان غیورپرور ایلام، تنها دو متخصص داشت که یکی از آن دو هندی بود اما اکنون ۲۲۰ متخصص و فوق تخصص در ایلام در حال فعالیت هستند و بالاترین و پیشرفته‌ترین اعمال جراحی در این استان غیورپرور انجام می‌گیرد. در شروع انقلاب اسلامی رتبه ما در تولید علم چهل بود که بعد از جنگ تحمیلی این رتبه به ۶۵ نزول کرد ولی اکنون در رتبه ۱۶ دنیا هستیم. اگر جناح‌های سیاسی دعواهای مناظرات انتخاباتی را کنار بگذارند یک بار دیگر همه مردم در برابر این هجمه اخیر استکبار جهانی خواهیم ایستاد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.