چهارشنبه ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۴

دبیر ستاد راهبری نقشه علمی خبر داد:

تشکیل کارگروه هایی در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری

نقشه جامع علمی کشور

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور از تشکیل کارگروه هایی در حوزه های آمایش آموزش عالی، ارتباطات صنعت با دانشگاه، افت علاقه برای ورود به رشته های ریاضی در راستای تحقق منویات رهبری خبر داد.

به گزارش مفدا، منصور کبگانیان، درحاشیه جلسه صدو ششم ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در جمع خبرنگاران گفت: در پیش دستور جلسه، ابتدا به فرمایشات مقام معظم رهبری در دیدار روز یکشنبه (۲۰ خرداد) با دانشگاهیان پرداختیم و قرار شد کارگروه هایی در حوزه های مختلف از جمله آمایش آموزش عالی، ارتباطات صنعت با دانشگاه، افت علاقه برای ورود به رشته های ریاضی و دیگر موضوعات مدنظر ایشان تشکیل شود.

وی ادامه داد: مرکز همکاری های پیشرفت ریاست جمهوری گزارش علمی ارائه کرد، این گزارش در ارتباط با سیاست های اشتغال دانش آموختگان چین بود. دولت چین برنامه هایی را برای اشتغال این دانش آموختگان اجرا کرده است که نرخ بیکاری را بین آنها به چهار درصد رسانده است.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور در ادامه با اشاره به بررسی سند همکاری های علمی بین المللی افزود: این سند با مطالبه مقام معظم رهبری اواخر سال ۹۵ در شورای عالی انقلاب فرهنگی تدوین شد.

وی ادامه داد: کشورهای اسلامی طی چند قرن علم و فناوری را به دنیا آموخته اند بدون ایجاد جو امنیتی و فشار، اما اکنون که کشور ما به این علم و فناوری نیاز دارد، با دانشمندان ما برخورد خوبی نمی شود، به همین دلیل مقام معظم رهبری ابلاغ کردند که سندی در این رابطه داشته باشیم.

کبگانیان یادآور شد: جلسات مفصل و مبسوطی با حضور وزیران علوم، خارجه، بهداشت، اطلاعات، معاونت علمی و مسوولان سپاه پاسداران گذاشته شد؛ دو جلسه با مقام های ارشد این نهادها و ۱۲ جلسه با معاونان ذیربط تا اینکه به سند منسجمی رسیدیم و در ۶ جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی با حضور رئیس جمهوری مطرح و نهایی شد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: این سند که اواخر سال گذشته ابلاغ شده است، بسیاری از نگرانی های اساتید و محققان را در سفرهای خارجی و همکاری های بین المللی کاهش می دهد همچنین کمیسیونی با حضور معاونان ذیربط همه دستگاه ها در ستاد نقشه جامع علمی کشور برای پیگیری اجرای این سند تشکیل خواهد شد.

کبگانیان با اشاره به بررسی آئین نامه بند «ت» تبصره ۹ قانون بودجه سال ۹۷ خاطرنشان کرد: در این تبصره مجلس شورای اسلامی بودجه پژوهشی خاص با رقم نسبتا خوبی را پیشنهاد کرده است که قرار بود آئین نامه ای برای این بند تهیه شود.

کبگانیان یادآورشد: معاونان وزیر علوم یعنی معاون آموزشی و معاون پژوهشی و فناوری وزیر، پیشنهادات خود را در مورد آئین نامه تهیه شده ارائه دادند و اصلاحات جزئی در آن انجام شد.

دبیر ستاد راهبری نقشه جامع علمی کشور افزود: اگر آئین نامه د رهیات دولت تصویب شود حدود ۴۰۰ تا ۵۰۰ میلیارد تومان بودجه به پژوهش های مختلف دانشگاهی و پایان نامه های فوق لیسانس و رساله های دکترای تخصیص می یابد که بخشی از تنگناهای پژوهشی دانشگاه ها را حل خواهد کرد.

منبع: مهر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.