پنجشنبه ۲۴ خرداد ۱۳۹۷ - ۲۲:۳۱

فرهنگی؛

مصاحبه " کمیته مفدا با معاون استانی دفتر نهاد رهبری" در دانشگاه در آستانه عید سعید فطر

مصاحبه

به گزارش مفدا جیرفت ، خبرنگار کمیته مفدا در آستانه " فرارسیدن عید سعید فطر " با حجه الاسلام والمسلمین اصغر شاهرخی ،  معاون استانی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت مصاحبه ای انجام داد.

متن مصاحبه به شرح ذیل می باشد.

خبرنگار مفدا، ابتدا خودتان را معرفی نمایید.(محل تولد ، میزان تحصیلات و تعداد فرزندان)

اینجانب اصغر شاهرخی ، متولد جیرفت ، دروس حوزوی را تا سطح 3 و 3 سال هم درس خارج محضر علما شرکت کرده ام ؛ به غیر از دروس حوزوی ، رشته تاریخ اسلام را تا مقطع لیسانس و تاریخ تشیع را تا فوق لیسانس مطالعه کرده ام و دارای سه فرزند دختر می باشم.

خبرنگار مفدا ، از سابقه کاری خودتان برایمان بگویید.

از سال 1382 به عنوان روحانی مبلغ طرح هجرت از قم اعزام شدم و یک سال پس از آن مسئول روحانیون مبلغ در جیرفت شدم ؛ در مقطعی فرمانده بسیج طلاب بودم و در سال 1388 مسئول طرح صالحین سپاه ناحیه جیرفت فعالیت داشتم ، 3 سال هم مسئولیت معاون آموزشی حوزه علمیه جیرفت را بر عهده داشتم و  2 سال است که مدیر گروه درس معارف در دانشگاه جیرفت و علوم پزشکی و همچنین 4 سال است که به عنوان معاون استانی دفتر نهاد رهبری در دانشگاه های علوم پزشکی و جیرفت مشغول انجام وظیفه می باشم.

خبرنگار مفدا ، عید سعید فطر از بزرگترین اعیاد مسلمین است ، نظر شما راجع به جایگاه ویژه عید فطر و فضایل و برکات خاص آن چیست؟

عید فطر بعد از یک ماه روزه داری و عبادت بندگان خاص فرا می رسد، خداوند در این روز پاداش ویژه ای را به بندگان خاص خود عطا خواهد کرد . این عید از اعیادی است که همه مسلمانان جهان فارغ از هر فرقه یا کشور و آیینی که باشند این عید را جشن می گیرند.

جایگاه خاص این روز را از چند نظر می توان بررسی کرد : از نظر معنوی که بعد از یک ماه روزه داری است و روح انسان ها صفا یافته است ، صله ارحام که در این روز بسیار سفارش شده ، زکات فطریه و نماز عید فطر (توجه به خالق و مخلوق).

 از طرفی این عید بعد از لیالی قدر است و بهترین عیدی که انسان می تواند بگیرد ، برپایی دولت جهانی یا ظهور امام زمان (عج) و عدالت کستر می باشد.

خبرنگار مفدا ، به عنوان مسئول دفتر نهاد رهبری در دانشگاه علوم پزشکی جیرفت چه اهداف و برنامه هایی در راستای افزایش نشاط و روحیه سالم بین دانشجویان دنبال می کنید؟ 

بطور کلی فعالیتهای دفتر نهاد رهبری به دو دسته کلی معنوی و فرهنگی تقسیم می شوند .

فعالیتهای معنوی در راستای افزایش معنویت هستند و فعالیتهای فرهنگی با هدف افزایش نشاط و شادابی بین دانشجویان می باشد . به عنوان مثال : برگزاری محفل قرآنی ، جشن بزرگ قرآنی( همراه با نمایشنامه و مسابقات قرآنی) ، مسابقات کتابخوانی ، خلوت علمی (دورهمی با کتاب) که تا کنون 2 بار همراه با مسابقات و فعالیتهای متنوع برگزار شده است و رضایتمندی تقریباً100% دانشجویان را به همراه داشته است . در آینده نیز برنامه هایی همچون ترویج احکام به شیوه نوین در خوابگاههای دانشجویی در نظر گرفته شده است.

خبرنگار مفدا ، میانه شما با ورزش چگونه است ؟ آیا هوادارتیم خاصی هستید؟

ورزش و ورزشکاران را دوست دارم و شنا ، کوهنوردی ، والیبال و بعضی اوقات فوتبال را دنبال می کنم ، علاقه اصلی من به ورزش والیبال است و طرفدار تیم ملی ایران هستم.

خبرنگار مفدا ، تدریس را بیشتر دوست دارید یا پست مدیریتی ؟ چرا؟

تدریس ، زیرا در پست مدیریتی بیشتر انسان انجام وظیفه می کند و خدمت گذار و راکد است و انسان در جا می زند اما در امر تدریس ،انسان  با مطالعاتی که انجام می دهد هم باعت پیشرفت علمی خودش می شود و هم معلومات دیگران را زیاد می کند که لذت بخش است . بنده به علت علاقه ام به امر تدریس از کودکی دوست داشتم معلم بشوم اما توفیق نداشتم .

خبرنگار مفدا ، یک خاطره جالب از دوران تحصیل خود برایمان بگویید.

خاطره از ترم اول مقطع لیسانس درس تاریخ:

ترم اول بود و سر کلاس زبان بودیم . من همیشه عادت داشتم که ردیف جلو می نشستم و کلاً به درس گوش می دادم . استاد گفت که شروع کنید از ردیف جلو متن یک درس را بخوانید . نوبت من که شد ، یک واژه ساده را که تلفظ آن را فراموش کرده بودم را اشتباه خواندم که( باعث خنده حاضرین شد!؟) البته در ادامه ترم موفق شدم با تلاش و پشتکار نصف آن کتاب را حفظ کنم و نمره 20 گرفتم.

خبرنگار مفدا، نظر شما راجع به کمیته دانشجویی مفدا و فعالیت های آن چیست؟

من با شناختی که از این کمیته و اعضای آن دارم ، یک ظرفیت و پتانسیل ویژه را در این کمیته می بینم در جهت افزایش مهارت و یادگیری ها در زمینه های مختلف اجتماعی ، هنری ، فرهنگی  . دانشجویان می توانند از این مهارت ها در جهت توانمندسازی خویش در زندگی امروز و چه آینده استفاده کنند.

من همین جا از همه دانشجویان دعوت میکنم که عضو این کمیته شوند و با همکاری در آن استعدادهای خویش را شکوفا کنند.

خبرنگار مفدا، چه توصیه ای به دانشجویان علوم پزشکی جیرفت دارید؟

به عنوان برادر بزرگتر و دوست از دانشجویان خواهش میکنم که از دوران جوانی خویش به نحو احسن استفاده کنند ، چرا که این دوران بهترین دوران برای توشه اندوزی است ، هم در زمینه کسب معلومات و هم در زمینه جوانی کردن؛ همانند داشتن نشاط ، روحیه شاداب ، ورزش کردن ، تفریحات سالم و یادتان باشد که این دوران طلایی دیگر بر نمی گردد. قدر این نعمت را در آینده متوجه خواهید شد.

همچنین در بحث علمی وظیفه امروز جوانان خوب درس خواندن یا به عبارت دیگر تحصیل ، تهذیب و ورزش می باشد واین پایه علمی قوی به آنها کمک می کند که هم در امتحانات بزرگ بعدی ( کارشناسی ارشد ، دکتری ، آزمون دسنیاری و...) موفق باشند و هم برای خدمت گذاری به مردم در امر سلامت و بهداشت سربلند باشند.

خبرنگار مفدا ، سخن پایانی؟

تشکر میکنم از لطف شما و فرصتی که در اختیار من گذاشتید و در روزهای آخر ماه مبارک رمضان دعا می کنم که خداوند به حق خوبان خویش بهترین عیدی خود را در عید سعید فطر که فرج آقا امام زمان (عج) ، عاقبت بخیری جوانان و پیشرفت علمی و اقتصادی کشور و حل مشکلات اجتماعی و فرهنگی می باشد به ما عطا کند.

خبرنگار مفدا جیرفت/ علی سینا هنرپروران

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.