چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۵۳

اضطراب زمان چیست؟

اعظم بارانی.بوشهر

زمان یک پدیده کاملا نسبی است که برای هیچ موجودی غیرازانسان قابل شناخت نیست.

.کارشناس مشاوره خانواده اداره مشاوره معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: یکی ازآفت های بزرگی که به جان  برنامه ها،اهداف ورویاهای ما می افتدواجازه نمی دهدکه به آنهابرسیم بحث اتلاف زمان است و مدیریت زمان وآشنایی باراه کارهای مدیریت زمان یکی ازمهارتهایی است که می تواندبه ماکمک بسیاری بکندتابتوانیم بهترین بهره را ازروز و زمان خودببریم.
اعظم بارانی افزود: مادرجهانی زندگی وعصری راتجربه میکنیم که یکی ازپیامدهای آن اضطراب زمان است و معمولا کسانی که درگیری ها و مشغله هایی دارند و این مشغله ها ارتباط نزدیکی بازمان دارد، دچاراین اضطراب می شوند به عنوان مثال دانشجویانی هستند که  وقتی به پایان ترم تحصیلی نزدیک می شوند، به خاطراین که نتوانسته‌اندتعهدات تحصیلی خودرا انجام دهند و یا مطالعه مناسبی درطول ترم تحصیلی داشته باشند و ازترس این که نتوانند در رقابتهای پایان دوره موفق شوند، هرچه به انتهای دوره نزدیک تر می شوند دچار اضطراب زمان می شوند و این اضطراب باعث ازبین رفتن دیگر توانایی‌های ذاتی مثل  آنان نیز می شود.
وی بیان داشت: زمان گوهرگرانبهایی است که بایدتوانایی استفاده درست وبهینه را از آن داشته باشیم و مهارت مدیریت زمان می تواندبه ما کمک کندتابتوانیم بهترازاین گوهرگرانبها استفاده کنیم.

بارانی عواملی که میتواند بهترین استفاده از زمان را برد به شرح زیر به خوانندگان توصیه کرد:

1-فهرستی ازکارهایتان تهیه کنید و تمام کارهای ضروری وغیرضروری که برایتان پیش می آید و بایدآن را انجام دهید را یادداشت کنید.

2-کارهایتان رااولویت بندی کنید یعنی کارها را براساس بسیارمهم، مهم، کم اهمیت و بی اهمیت یادداشت کنید.

3-واقع بین باشید؛ شمادارای توان، امکانات واستعدادهای خاص خودتان هستید و تلاش کنید بر اساس توانایی ها و امکاناتتان زمانتان رابرنامه ریزی کنید.

4-نظم داشته باشید؛ یکی ازعواملی که باعث می شود شما از وقتتان بهتر و مفیدتراستفاده کنید داشتن نظم است؛  بطور کلی آشفتگی و به‌هم ریختگی محیط باعث عدم تمرکز و دقت و از بین رفتن زمان میشود.

5-مهارت نه گفتن رابیاموزید؛ یکی ازکارهایی که در بیشتر مواقع بخش عظیمی از زمان ما را تلف می‌کند، وجود افراد، عادتها، و رفتارهای مختلف است و اگرشما مهارت نه گفتن را بیاموزید قطعا می‌توانید براحتی در رزمان خود صرفه جویی کنید.

6-کمال گرانباشید؛ کمال گرایی آفتی است که در اکثر مواقع باعث ایجاد رنج و محنت بی نتیجه می‌شود و درضمن زمانهای بسیار مفیدما رامی‌بلعد؛ کمال گرایی با کامل شدن کاملا متفاوت است.

وی در پایان خطاب به دانشجویان خاطرنشان کرد: رسیدن به هدف اصلی زندگی شما مهم ترین اولویت زندگی شما است و هیچ چیز و هیچ کس مهم تر از آن نیست؛ برای خودتان احترام  قایل شوید؛ خودتان را ارزشمند بدانید و سعی کنید این ارزشمندی همیشه حفظ شود.

انتهای پیام/

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.