سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۲۴

۵۰ درصد سوء تغذیه کودکان ساکن در هفت استان کمتربرخوردار، بهبود یافته است

دانشگاه علوم بهزیستی وتوانبخشی

رئیس سازمان بهزیستی کشور در اولین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان اعلام کرد:  سازمان بهزیستی کشور با همکاری وزارت بهداشت و تامین حداقل یک وعده غذای گرم برای کودکان ساکن در هفت استان کمتر برخوردار، موفق به بهبود ۵۰ درصد از سوء تغذیه کودکان این مناطق شده است.

به گزارش مفدا علوم بهزیستی و توانبخشی؛ دکتر " انوشیروان محسنی بندپی " در خصوص اهمیت و تاثیر امور آموزشی و سلامتی کودکان پیش از دبستان بر آینده جامعه ، گفت: هر نظام سیاستگذاری اگر به این دو مقوله توجه کند، مردمانی اخلاق مدار، پاسخگو ، دوستدار محیط زیست و افرادی با مسئولیت اجتماعی بالا، خواهد داشت.

    وی ، توجه به اجرای برنامه های آموزشی و سلامتی کودکان را در سنین خاص " پیش از دبستان " حائز اهمیت دانست و افزود: بنیادهای ذهنی و فکری افراد در این دوران شکل می گیرد و کشورهایی موفق هستند که در این زمینه سرمایه گذاری ویژه داشته باشند.

   وی از تمامی سازمان هایی که می توانند در این زمینه نقش داشته باشند، خواست تا در خصوص آموزش های زودهنگام با نگاه پیشگیرانه تلاش کنند و همزمان با تغییرات جامعه ، صنعتی تر شدن جوامع و کمبود گفت وگو در خانواده ها ، به آموزش کودکان بیشتر توجه کنند تا افرادی سالم بلحاظ جسمی و روانی تربیت شوند .

   دکتر محسنی بندپی به قدمت ۴۰ ساله سازمان بهزیستی کشور اشاره کرد و افزود: این سازمان تاکنون توانسته در رشد و شخصیت پذیری کودکان ، سیاستگذاری برای این سنین و تولید محتوای آموزشی با نگاه همه جانبه که منجر به ارتقای مهارت های زندگی می شود، نقش خود را بخوبی ایفاء کند و با همکاری شرکای اجتماعی که مربیان و مسئولان مراکز و مهدهای کودک هستند، زمینه رشد فکری و جسمی کودکان را فراهم کند.

   وی در همین راستا ، دوری از بخشی نگری و توجه به همکاری های بین بخشی و دخالت والدین در ارتقا و گسترش امور آموزشی و اجرای سند تکامل دوران کودکی را لازم دانست و گفت: هم اکنون این سند در سه استان تهران ، کردستان و کرمان به صورت آزمایشی در حال اجراست که این مرحله پایلوت با همکاری وزارت بهداشت انجام شده و امیدواریم وزارت آموزش و پرورش نیز به مجموعه مجریان این سند بپیوندد.

   رئیس سازمان بهزیستی کشور در پایان سخنانش به فعالیت هفت هزار و ۸۰۰ مهد کودک در روستاها، هشت هزار مهد کودک در شهرها و یک هزار و ۳۰۰ مهد در حاشیه کلان شهرهای سراسر کشور اشاره کرد و افزود: بهزیستی کشور برغم پوشش این حجم از مراکز و مهدهای کودک در سطح کشور، فقط ۱۵ درصد کودکان پیش از دبستان کشور را تحت پوشش دارد که امیدواریم دستاوردهای این کنگره بتواند راهبردهای علمی را به دستگاه های اجرایی معرفی کند تا نسلی پویا، سالم و فعال برای آینده پرورش بدهیم.

    اولین کنگره بین المللی و پنجمین کنگره ملی آموزش و سلامت کودکان پیش از دبستان از امروز (۲۹ خردادماه) به مدت سه روز در دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی برگزار شده است.

    ۲۲۰ مقاله علمی و پژوهشی در شش سالن این دانشگاه به شرکت کنندگان کنگره ارائه می شود و ۱۶ کارگاه آموزشی  توسط متخصصان و صاحبنظران ایرانی و خارجی برگزار خواهد شد.

    این کنگره به همت وزارت بهداشت ، دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی ، انجمن مطالعات کودکان ایران و با همکاری وزارت آموزش و پرورش ، وزارت رفاه ، سازمان جوانان هلال احمر ، سازمان بهزیستی کشور ، سازمان نظام روانشناسی کشور، شهرداری تهران ، و دهها تشکل و انجمن متولی امور آموزشی و سلامتی کودکان در ایران برگزار شده است.

تهیه خبر: نعیمی پور

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.