سه‌شنبه ۲۹ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۹:۳۷

در نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا

فعالیت‌های کمیسیون‌های تخصصی مفدا مورد نقد و بررسی قرار گرفت/معرفی دبیر شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا

نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا به روایت تصویر

در ششمین نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا ، فعالیت‌های چهار کمیسیون تخصصی مفدا و مفاد شیوه نامه اجرایی فعالیت این کمیسیون‌ها با حضور مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت و دبیران مناطق ده‌گانه دانشگاه‌های علوم پزشکی مورد نقد و بررسی قرار گرفت.همچنین در این نشست عادل فندرسکی نژاد به مدت یک سال به عنوان دبیر جدید شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا انتخاب شد.

به گزارش مفدا، محور برنامه اصلی روز نخست نشست دو روزه شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا که ششمین دوره آن طی امروز و فردا ۲۹ و ۳۰ خرداد ماه در  سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار می‌شود، در نوبت صبح،  بررسی شیوه نامه اجرایی فعالیت کمیسیون‌های تخصصی مفدا و ارایه راهکارهای لازم برای بهبود وضعیت این شیوه نامه بود که در قالب این نشست، مسؤولان ۴ کمیسیون تخصصی مفدا به بیان نظرات و پیشنهادات خود به منظور بهبود فعالیت‌های کمیسیون‌های مربوطه پرداختند.

کمیسیون‌های تخصصی شعب«مفدا»  متشکل از کمیسیون فضای مجازی، کمیسیون خبر، کمیسیون دانشجویی وکمیسیون چند رسانه‌ای از اسفند ماه سال گذشته به صورت رسمی فعالیت خود را آغاز کرده است که  در ابتدای نشست امروز مسؤولان کمیسیون‌های تخصصی شعب مفدا هر کدام به مدت ده دقیقه در خصوص فعالیت  نوپای این کمیسیون‌های تخصصی، برنامه‌ها و اهداف این کمیسیون‌ها و نیز ارایه راهکارهای لازم به منظور بهبود این فعالیت‌ها، به ارائه سخن پرداختند و گزارش‌های جداگانه‌ای  از عملکرد این کمیسیون‌ها از زبان دبیران کمیسیون‌های مربوطه بیان شد.

مهدی معماری، مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این نشست با اشاره به اینکه کمیسیون‌های چهارگانه تخصصیی مفدا با حضور ۶۰ تن از مدیران شعب مفداهای دانشگاهی اسفند ماه سال گذشته تشکیل شد، اظهار کرد: کمیسیون‌های چهارگانه شعب«مفدا» با هدف کار مطالعاتی، نظارتی و تحقیقاتی تشکیل شده است.

معماری با اشاره به اینکه استانداردسازی و ایجاد وحدت رویه در شعب دانشگاهی مفدا، نظارت دقیق‌تر بر فعالیت‌های رسانه‌ای ونیز افزایش سطح کیفی تولیدات رسانه‌ای مفدا از اهداف اصلی شکل‌گیری کمیسیون‌های تخصصی مفدا است، خاطرنشان کرد: کمیسیون‌های تخصصی مفدا با هدف بررسی دقیق‌تر فعالیت‌های انجام شده در شعب دانشگاهی مفدا در حوزه‌های خبری، چندرسانه‌ای، فضای مجازی ودانشجویی تشکیل شده است و استانداردهای لازم جهت فعالیت‌های رسانه‌ای مفدا را تعیین و تبیین می‌کند.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت با اشاره به فعالیت نوپای ۴ کمیسیون تخصصی فضای مجازی، خبر، دانشجویی و چند رسانه‌ای در ساختار پایگاه اطلاع رسانی مفدا گفت: کمیسیون‌های تخصصی مفدا بر مبنای نیازهای حال حاضر مفدا شکل گرفته است و بر همین اساس امکان کم یا زیاد شدن و حتی تغییر نام خواهند داشت.

معماری با بیان اینکه در سال جاری جلسات آموزشی متعددی را با حضور فعالان مفدا برگزار خواهیم کرد، اظهار کرد: شیوه نامه آموزشی مفدا تدوین شده است اما هنوز مورد تایید نهایی قرار نگرفته است اما تلاش می‌کنیم اواخر مرداد ماه امسال این شیوه‌نامه را به دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور ابلاغ کنیم.

وی با اشاره به اینکه سال ۹۷، سال آموزش و توانمندسازی فعالان رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا است، اظهار کرد: در راستای تقویت و توانمندسازی فعالان رسانه‌ای مفدا تلاش داریم با دانشکده خبر وارد مذاکره شویم و با انعقاد قرارداد نسبت به برگزاری کلاس‌های آموزشی وتخصصی در حوزه خبر و رسانه، فعالان رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا را به صورت اصولی با آخرین روش‌های تخصصی خبرنویسی و فعالیت در حوزه رسانه، خبر، عکس و چند رسانه‌ای آشنا کنیم که البته این کلاس‌های آموزشی زیر نظر مدرسان باتجربه و اساتید برجسته حوزه رسانه انجام خواهد شد.

معماری گفت: پیش بینی می‌شود در سال ۹۷ در قالب توانمندسازی فعالان رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا و حوزه آموزش، ۲۱ دوره و کلاس آموزشی در سطح کشور برگزار شد . در هر منطقه دهگانه دانشگاهی دو دوره کلاس آموزشی( مجموع ۲۰ دوره) و همچنین یک دوره ملی مرداد ماه یا شهریورماه امسال در تهران یا خزرآباد ساری برگزار می‌شود.

وی با اشاره به اینکه در سال جاری جلسات آموزشی متعددی را با حضور فعالان مفدا برگزار می‌کنیم و وجود کمیسیون‌ها به منظور ارتقاء فعالیت های شعب ضروری است، گفت: سطح‌سنجی، استانداردسازی و سازماندهی ظرفیت‌های اطلاع‌رسانی در حوزه معاونت‌های فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی از جمله وظایف مشترک این کمیسیون‌ها است.

معماری در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اینکه در راستای تغذیه محتوای خبری پایگاه‌های اطلاع رسانی مفدا و انعکاس اخبار مختلف در مفداهای دانشگاهی یکی از سیاست‌های ما این است که دانشجویان نخبه، توانمند در عرصه علمی، ورزشی، فرهنگی‌، هنری و... به مخاطبان و عموم مردم معرفی شوند، خاطرنشان کرد:معرفی الگوهای دانشجویی موفق و نخبه در عرصه‌های مختلف قطعا از طریف پایگاه‌های اطلاع رسانی مفدا سراسر کشور می‌تواند به بهترین شکل صورت گیرد و مفدا به عنوان یک پایگاه خبری و سراسری منسجم در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به خوبی می‌تواند در معرفی دانشجویان فعال ونخبه در حوزه‌های مختف نقش بسزایی ایفا کند.

وی در پاسخ به سخنان برخی مسؤولان کمیسیون‌های تخصصی مفدا مبنی بر کمبود امکانات و تجهیزات فنی برای فعالیت رسانه‌ای در مفداهای دانشگاهی گفت: برای تامین تجهیزات وامکانات خبری حوزه روابط عمومی ومفدای دانشگاه‌های علوم پزشکی، وزارتخانه ردیف قانونی بودجه‌ای برای تامین این نیازها ندارد از این رو در قالب آیین‌نامه که به دانشگاه‌های علوم پزشکی ابلاغ می‌شود، دانشگاه‌ها موظف است تجهیزات و امکانات لازم و اولیه برای فعالیت رسانه‌ای مفدا را در اختیار افراد مورد نظر قرار دهند.

معماری همچنین در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به ایجاد اهرم‌های تشویقی برای تقویت و افزایش سطح کمی وکیفی مفداهای دانشگاهی اظهار کرد: در قالب ایجاد اهرم‌های انگیزشی وتشویقی برای تقویت سطح کیفی وکمی مفداهای دانشگاهی تلاش خواهیم کرد همه ساله از برترین‌های مفداهای دانشگاهی بر اساس شاخص‌های تعیین شده تقدیر کنیم.

وی گفت: ضمنا در صدد  هستیم در دوماه آینده در قالب برنامه منسجم از مدیران مفدا فعال در حوزه رسانه‌ در حضور وزیر بهداشت تقدیر و  تجلیل کنیم.

مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت با بیان اینکه در فکر برگزاری جشنواره رسانه‌ای مفدا طی سالهای آینده هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از افق‌های ما در راستای فعالیت فعالان رسانه‌ای مفدا، برگزاری این جشنواره است که قطعا می‌تواند این جشنواره به صورت سالانه برگزار شود و برگزیدگان حوزه رسانه بر اساس شاخص‌ها ومعیارهای مورد نظر، معرفی و تجلیل شوند.

پیش از سخنان مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی ودانشجویی وزارت بهداشت، بهرام مهتابی مسؤول کمیسیون خبر ، خانم سارا اسلامی به نمایندگی از مسؤول کمیسیون فضای مجازی، توکلی مسؤول کمیسیون چند رسانه‌ای مفدا و فندرسکی مسؤول کمیسیون دانشجویی هر کدام به مدت ده دقیقه به بیان نقطه نظرات و ارائه گزارش فعالیت‌های کمیسیون‌های مربوطه در مدت کوتاه شکل گیری این کمیسیون‌ها پرداختند.

بهرام مهتابی مسؤول کمیسیون تخصصی خبر مفدا در این نشست به ارایه گزارشی کوتاه از فعالیت این کمیسیون طی دو ماه گذشته پرداخت و گفت: کمیسیون تخصصی خبر مفدا ۱۹ نفر عضو دارد که این اعضا، متشکل از اعضای کمیته مفداهای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند.

وی یکی از سیاست‌ها و وظایف اصلی این کمیسیون را نظارت کیفی بر نحوه تهیه، تولید وانتشار محتوای خبری در سطح مفداهای دانشگاهی عنوان کردو گفت: هر  کدام از اعضای این کمیسیون بر اساس وظایف محوله، سه الی ۴ سایت مفدای دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور را به مدت ۶۰ روزه در اختیار و آن را مورد پایش و تحلیل قرار می‌دهند و نقاط قوت و ضعف آن را بررسی خواهند کرد.

مهتابی  گفت: قطعا با بررسی عملکرد فنی و مختوای رسانه‌ای مفداهای دانشگاهی بهتر می‌توان به نقاط ضعف و قوت همکاران در مفداهای سراسر کشور پی برد و در راستای رفع آنها تدابیر لازم را اندیشید. ما در تلاش داریم در کمیسیون تخصصی خبر با ارایه پس‌خوراند بررسی میزان وضعیت مفداهای دانشگاهی، برنامه‌های آموزشی برای توانمندسازی فعالان رسانه‌ای مفدا اتخاذ کنیم که قطعا این کارگاه‌های آموزشی می‌تواند در بهبود کیفی سازی پایگاه اطلاع رسانی مفدا در سراسر  کشور کمک کند.

وی استانداردسازی نحوه انتشار محتواهای مکتوب در شعب دانشگاهی مفدا، بررسی و تحلیل حجم کمی محتوای رسانه‌ای مکتوب منتشر شده و بررسی سطح کیفی محتواهای مکتوب رسانه تولید شده در شعب دانشگاهی مفدا و ارایه راهکارهای موثر برای افزایش سطح کیفی آنها را از جمله شرح وظایف کمیسیون خبری ذکر کرد.

در ادامه توکلی مسؤول کمیسیون چند رسانه‌ای مفدا به ارایه گزارشی کوتاه از نحوه عملکرد این کمیسیون در دوماه اخیر پرداخت و اظهار کرد: کمیسیون چند رسانه‌ای ده عضو دارد که با هدف افزایش کمی وکیفی فعالیت‌های چند رسانه‌ای در حوزه فیلم، تصویر، صوت و... فعالیت می‌کنند و این اعضا دارای شرح وظایف مشخصی هستند. دسته بندی تصاویر و آرشیو محتواهای چندرسانه‌ای و انسجام آن از جمله وظایف اعضای این کمیسیون است.

وی با اشاره به شناسایی ۲۵ دانشگاهی که مفداهای آنها تجهیزات اولیه برای فعالیت‌های رسانه‌ای را ندارند، اظهار کرد: توانمندسازی دانشجویان نخبه در حوزه چند رسانه‌ای از اهداف دیگر این کمیسیون است.

توکلی استاندارد سازی فعالیت‌های چند رسانه‌ای و مشخص کردن نوع و چارچوب فعالیت در این حوزه و همچنین نظارت مستقیم بر فعالیت‌های چند رسانه‌ای در شعب دانشگاهی مفدا را از جمله وظایف این کمیسیون دانست و گفت: تلاش در راستای ارتقای سطح کیفی فعالیت‌های چند رسانه‌ای در حوزه مفداهای دانشگاهی و نیز آموزش نحوه صحیح آرشیوسازی عکس، فیلم ودیگر محتواهای چند رسانه‌ای تولید شده و نظارت بر حسن انجام این امور از دیگر وظایف اصلی این کمیسیون است.

همچنین در ادامه عادل فندرسکی نژاد مسؤول کمیسیون دانشجویی مفدا در این نشست گفت: کمیسیون دانشجویی با هدف افزایش کمی وکیفی  محتواهای رسانه‌ای مرتبط بانهادها و فعالیت‌های دانشجویی در مجموعه پایگاه‌های  خبری و اطلاع رسانی  مفدا تشکیل شده است.

وی از یکی از گام‌های اجرایی در این کمیسیون یاد کرد و گفت: با شناسایی دانشجویان نخبه، مخترع، ورزشکار، هنرمند و برگزیدگان جشنواره‌های فرهنگی، قرآنی، نشریات والمپیادهای علمی و ورزشی می‌توانیم به یکی از اهداف مهم این کمیسیون دست یابیم.

فندرسکی نژاد با اشاره به اینکه محتواهای منتشر شده مرتبط با نهادهای دانشجویی و فعالیت‌های این حوزه در بازه زمانی سه ماه اول سال جاری بیش از ۱۶۰ مورد درج اخبار مرتبط در سایت اخبار مفدا وزارتخانه بوده است، گفت: به همت مدیران مفدا بیش از ۱۲۰۰ مورد اخبار و فعالیت‌های مرتبط با نهادهای دانشجویی در سایت‌های خبری مفداهای دانشگاهی ازابتدای سال تاکنون درج شده است که این نشان از تحقق یکسری از اهداف این کمیسیون بوده است.

در نوبت عصر نشست امروز عادل فندرسکی نژاد به مدت یک سال به عنوان دبیر شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا معرفی وانتخاب شدند.

بعد از انتخاب دبیر جدید شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا که با حضور اعضای حاضر در نشست در نوبت عصر نشست امروز انجام شد، اعضای حاضر در نشست درباره تغییرات و ساختار جدید زیرسرویس‌های دانشگاهی مفدا سخنانی ارایه کردند.

در این نشست مقرر ومصوب شد که از سوی کمیسیون دانشجویی مفدا باکسی تحت عنوان انجمن‌های علمی در سایت‌های مفدا دانشگاهی ایجاد و تعریف  شود تا اخبار مربوط به انجمن‌های علمی به عنوان یک نهاد دانشجویی گسترده در سطح دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در جایگاه مقرری در سایت منتشر شوند. همچنین مقرر خواهد شد بر اساس مصوباتی که به تصویب اعضا خواهد رسید اخبار مربوط به فعالیت‌های علمی، کارآفرینی، اختراعات و ابداعات و... با کیفیت وانسجام بیشتر ی نسبت به قبل در سایت‌های مفداهای دانشگاهی به بهترین نحو منتشر شود.

 ششمین نشست شورای هماهنگی شعب دانشگاهی مفدا فردا چهارشنبه ۳۰ خرداد ماه با بررسی عملکرد رتبه‌بندی مفداهای دانشگاهی به کار خود پایان می‌دهد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.