سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۰:۲۲

آزادی بیان ، مولفه اساسی در انتشار نشریات دانشجویی / نگاه سلیقه ای به نشریات باید تعدل شود

نعمتی

زهرا نعمتی ، دانشجویی ترم 5 رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قزوین و مدیر مسوول "تنگر"است که در نخستین نشست دوره دوم خانه نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی و با رای اعضا به عنون دبیر این تشکل دانشجویی انتخاب شد .

در حاشیه نخستین نشست دوره دوم خانه نشریات دانشجویی دانشگاه های علوم پزشکی ، باوی پیرامون فعالیت در زمینه نشریات دانشجویی و مسائل و مشکلات این حوزه به گفت و گو نشستیم که مشروح آن را در ادامه می خوانید .

استقبال دانشجویان از نشریات دانشجویی چگونه است؟ در مجموع 5 دانشکده دانشگاه علوم پزشکی قزوین ، بین 9 تا 13 نشریه وجود دارد که البته نمی دانم تا چه اندازه فعال اند : ولی از این تعداد دو نشریه مربوط به انجمن اسلامی است ؛دانشجویان به مطالب فرهنگی و اجتماعی نشریات علاقه بیشتری نشان می دهند و بیشترین باز خوردی که از آنان می گیریم در خصوص مطالب مربوط به این حوزه است .

با توجه به این که تیراژ نشریات پایین است و توزیع آن در تمام دانشگاه میسر نیست ولی از میان کسانی که نشریه به دستشان می رسد ، در حدود 40 در صد نشریه را مطالعه می کنند .

مهم ترین مشکلات نشریات دانشجویی را چه می دانید ؟

بیشترین مشکلی که در این خصوص وجود دارد ، مشکلات مالی است و بودجه کافی به نشریات اختصاص داده نمی شود؛همچنین برخی از نشریات در گیر نظارت قبل از چاپ هستند که برخی از موارد با پیگیری مسئولان نشریه حل می شود ولی مواردی نیز وجود دارد که به قوت خود باقی است .

مشکل دیگر نیز عدم برگزاری به موقع کارگاه های توانمند سازی و ارتقاء مهارت های فعالان نشریات است.

نظر شما در خصوص تشکیل دومین دوره خانه نشریات دانشجویی و اقداماتی که در این خصوص صورت گرفت چیست ؟

نفس برگزاری این نشست مثبت است و حضور حداکثری نمایندگان مناطق ده گانه در این نشست نشان از دغدغه فعالان نشریات دانشجویی در زمینه های مختلف دارد؛ مسئولان معاونت فرهنگی و شخص آقای دکتر علامه نیز با سعه صدر شنونده دغدغه ها و مطالبات نمایندگان نشریات بودند؛ امیدوارم با ساز و کاری که این دوره خانه نشریات در پی می گیرد،بسیاری از مشکلاتی که گفته شد مرتفع و انتشار نشریات تسهیل شود و در دانشگاه به این بلوغ رسانه ای برسیم که به آزادی بیان و پس از بیان احترام بگذاریم ؛ مطرح شدن برخی از دغدغه های دانشجویان در این نشست نشان از این دارد که در تعداد زیادی از دانشگاه ها هنوز شاهد سلطه نگاه سلیقه ای به نشریات و مشکلات بعدی در این زمینه ایم . 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.