پنجشنبه ۳۱ خرداد ۱۳۹۷ - ۱۴:۵۸

« اهمیت و ضرورت توجه به بیماری دیابت»

دیابت

مطالعات اخیر نشان می دهد که در حدود 3 تا 4 میلیون نفر بیمار دیابتی در کشور زندگی می کنند که متاسفانه در حدود نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاع هستند و بسیاری از این افراد هنگامی که دچار یکی از عوارض دیررس دیابت می گردند از ابتلای خود به دیابت آگاه می شوند.

دیابت یکی از مهمترین بیماری های غیرواگیر و شایع ترین بیماری متابولیک است که شیوع آن پیوسته در حال افزایش است، بطوری که بر اساس پیش بینی سازمان بهداشت جهانی در سال 2025 میلادی شیوع دیابت به 4/5 درصد در جهان خواهد رسید در حالی که در سال 1995 این میزان 4 درصد بوده است. عوامل مسبب این وضعیت، علاوه بر افزایش جمعیت و بالا رفتن میزان امید به زندگی به دلیل زندگی صنعتی و شهرنشینی است که موجب تغییر شیوه زندگی مردم شده است.

مطالعات اخیر نشان می دهد که در حدود 3 تا 4 میلیون نفر بیمار دیابتی در کشور زندگی می کنند که متاسفانه در حدود نیمی از آنها از بیماری خود بی اطلاع هستند و بسیاری از این افراد هنگامی که دچار یکی از عوارض دیررس دیابت می گردند از ابتلای خود به دیابت آگاه می شوند.

دیابت ملیتوس یکی از شایع ترین بیماری های غیر واگیر در جهان است. این بیماری چهارمین یا پنجمین علت مرگ در اکثر کشورهای با درآمد بالا (توسعه یافته) است. در کشورهایی که از نظر اقتصادی در حال توسعه هستند شواهد علمیمبنی بر اپیدمی این بیماری وجود دارد. علاوه بر دیابت، اختلال تحمل گلوکز (IGT) نیز یکی از معضلات بزرگ در زمینهسلامت است. مبتلایان به اختلال تحمل گلوکز بیشتر از سایرین در معرض خطر ابتلا به دیابت و بیماری های قلبیعروقی هستند.(پره دیابت یا مستعد دیابت )

تعداد مبتلایان به دیابت در گروه سنی 20 تا 79 سال در سال 2015 بیش از 415 میلیون نفر بوده است. پیش بینیمی شود این تعداد تا سال  2040  از مرز 642 میلیون نفر بگذرد. تعداد مبتلایان به دیابت نوع 1 و نوع 2 در همهکشورهای جهان در حال افزایش است و متاسفانه بیش از 75% بیماران در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی میکنند. بیش از سه چهارم مبتلایان به دیابت در سنین 20 تا 64 سال هستند. نیمی از مبتلایان به دیابت (در حدود 193میلیون نفر) از بیماری خود بی خبر هستند.

دیابت سالانه عامل مستقیم 5 میلیون مرگ بوده است. در هر 6 ثانیه، یک نفر از دیابت جان خود را از دست می دهند.بیش از نیم میلیون کودک و نوجوان کمتر از 14 سال در جهان مبتلا به دیابت تیپ یک هستند و سالانه 86000 کودکدر جهان مبتلا به دیابت نوع 1 می شوند.

دیابت و عوارض آن در اغلب کشورها یکی از علل اصلی مرگ زود هنگام است. عوارض قلبی عروقی یکی از علل اصلیمرگ در مبتلایان به دیابت است و در برخی از کشورها مسئول بیش از 50% مرگ ها می باشد.

در سال 2015 تقریبا 5 میلیون نفر از افراد 20 تا 79 ساله به علت دیابت جان خود را از دست داده اند کهمعادل14.5% از کل مرگ های جهان در این گروه سنی در همان سال بوده است. تعداد مرگ و میر مربوط به دیابت (5میلیون نفر) در سال 2013 به تنهایی بیش از مجموع مرگ و میر ناشی از بیماری های ایدز (1.5 میلیون نفر)، سل (1.5 میلیون نفر) و مالاریا (600 هزار نفر) در همان سال بوده است. 46.6% مرگ های ناشی از دیابت در سنین زیر 60 سالرخ می دهد.

هزینه های بهداشتی درمانی ناشی از دیابت در سال 2015 حداقل 673 میلیارد دلار بوده است. 12% کل هزینهمراقبتهای بهداشتی در جهان صرف دیابت میشود. بیش از سه چهارم (76%) هزینه ی مراقبت های بهداشتی ناشی ازدیابت در سال 2015 در گروه سنی 50 تا 79 سال صرف شده است. تنها 19% هزینه های جهانی مراقبت های بهداشتیدرمانی صرف مراقبت از 75% مبتلایان به دیابت که در کشورهای با درآمد کم و متوسط زندگی می کنند، می شود.عوامل خطر ابتلا به دیابت تا 11% از کل هزینه مراقبت های بهداشتی را می کاهد.

تاثیر مداخلات پیش گیرانه در ارتباط با بیماری دیابت:

مطالعات نشان داده اند که مداخلات روش زندگی (Life Style) می تواند بروز دیابت را حداقل 11 سال به تاخیربیاندازد و حتی در 20% موارد بروز آن را منتفی کند. مداخلات موثر در روش زندگی شامل کاهش وزن (حداقل تا 7%) از وزن اولیه فرد با استفاده از رژیم غذایی سالم (کم چربی و کم کالری) و فعالیت بدنی با شدت متوسط (حداقل 150دقیقه در هفته) می باشند. با در پیش گرفتن شیوه های سالم در زندگی تا 70% می توان از ظهور بیماری دیابت نوع 2پیشگیری نمود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.