سه‌شنبه ۱۸ آبان ۱۳۹۵ - ۱۳:۱۹

با حضور وزیر بهداشت انجام گرفت ؛

افتتاح واحدهای اختصاصی زایمان بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) فسا/دکترهاشمی : تا پایان دولت ۱۰۰۰ واحد اختصاصی زایمان در کشور راه اندازی می شود /کاهش ۱۱ درصدی سزارین در کشور

افتتاح واحدهای اختصاصی زایمان بیمارستان حضرت ولیعصر(عج) فسا/دکترهاشمی : تا پایان دولت ۱۰۰۰ واحد اختصاصی زایمان در کشور راه اندازی می شود /کاهش ۱۱ درصدی سزارین در کشور

وزیر بهداشت صبح امروز در سفر به شهرستان فسا، مرکز آموزش مراقبتهای بارداری بخش زایمان و مراقبتهای پس از زایمان بیمارستان ولیعصر(عج) فسا را افتتاح کرد.

به گزارش مف دا- فسا؛ دکتر سید حسن هاشمی در حاشیه افتتاح این مرکز، با اشاره به اقدامات ارزشمند وزارت بهداشت در جهت ترویج زایمان طبیعی، گفت: مردم هم به زایمان طبیعی تمایل زیادی پیدا کرده اند البته هنوز هم اقدامات ما کافی نیست زیرا آمار سزارین در کشور به شکل غیر منطقی افزایش پیدا کرده بود.
دکتر هاشمی با بیان اینکه در برخی از مراکز درمانی، ۹۰ درصد از زایمان ها به صورت سزارین بود، افزود: سزارین عوارض زیادی برای مادران دارد و در حال حاضر سزارین کنترل شده و در برخی از مراکز درمانی دولتی، میزان سزارین کمتر از ۲۰ درصد است و در اعتبار بخشی بیمارستانی هم به آن توجه شده است و از آنها خواسته ایم که در سال اول ۱۰ و در سال های بعدی ۵ درصد از میزان سزارین را کاهش دهند.
وزیر بهداشت تصریح کرد: هنوز با کاهش سزارین به کمتر از ۳۰ درصد فاصله داریم و اکنون این میزان در کل کشور، حدود ۴۲ درصد است و نسبت به سزارین ۵۶ درصدی سالهای گذشته، بهبود یافته و علاوه بر این، تعرفه گذاری بگونه ای تغییر داده شد که زایمان طبیعی بیشتر مورد توجه ارائه دهندگان خدمات باشد.
دکتر هاشمی گفت: در صورتی که همین اقدامات در بازه زمانی ده ساله انجام شود و متخصصان زنان و ماماها به مادران باردار اطلاع رسانی و راهنمایی کنند، می توانیم تغییرات قابل توجهی در کاهش سزارین و افزایش زایمان طبیعی ایجاد کنیم.
وزیر بهداشت در خصوص کاهش سزارین در کشور به ۲۵ درصد در کشور، گفت: رسیدن به این رقم، یک هدف و آرزو است اما با اجبار نمی توان این میزان را کاهش داد زیرا در نهایت، مادر روش زایمان را انتخاب می کند اما نقش متخصصان زنان و ماما ها اهمیت بسیار زیادی دارد و برای مادرانی که زایمان اول دارند، مقرر است تا پایان سال میزان سزارین آنها در بیمارستانهای خصوصی و دولتی را به ۲۵ درصد برسانیم.
دکتر هاشمی با بیان اینکه میزان سزارین در کشور ۱۱ درصد کاهش یافت، اظهار داشت: کاهش ۱۱ درصدی سزارین در کشور به معنی افزایش ۱۱ درصدی زایمان طبیعی است که یک دستاورد بسیار مهم است.
وزیر بهداشت ابراز امیدواری کرد که تا پایان دولت، حداقل یک هزار و ۶۰۰ واحد اختصاصی زایمان در کشور افتتاح شود.
به گفته دکتر هاشمی راه اندازی واحدهای اختصاصی زایمان در کشور، خدمتی نوین و جدید در کشور است زیرا در سالهای گذشته، زایمانها در سالن های بزرگ انجام می شد که از بین رفته بود و به دلیل انجام سزارین در سالهای گذشته، ترجیح داده بودند، سالنهای زایمان را برای سزارین تغییر کاربری دهند.
وزیر بهداشت ایجاد واحدهای اختصاصی زایمان را بسیار مهم دانست و گفت: همسر و همراهان مادر باردار می توانند در اتاق های اختصاصی حضور داشته باشند و در لحظات حساس زایمان، بدون مزاحمت در کنار مادران حضور دارند و انتظار داریم که تا پایان دولت حدود ۱۰۰۰ واحد اختصاصی زایمان در کشور ایجاد شود.
دکتر هاشمی در خصوص هزینه های سزارین های اورژانس، گفت: مردم در این موارد هم هزینه های زیادی را پرداخت نمی کنند زیرا مردم برای دریافت خدمات سلامت در مناطق شهری ۶ و در مناطق روستایی ۳ درصد را پرداخت می کنند اما رایگان بودن زایمان، فقط برای زایمان طبیعی در نظر گرفته شده است تا بتوانیم آن را ترویج کنیم.
وزیر بهداشت با بیان اینکه زایمان طبیعی به نفع مادر و نوزاد است، یادآور شد: در آمریکا میزان سزارین ۲۵ درصد است و آمار بالای سزارین در کشور، نگران کننده است که با اقدامات انجام شده به حدود ۵۰ درصد رسیده و باید آموزش هایی به جامعه بدهیم تا با مزایای زایمان طبیعی آشنا شوند.
گفتنی است با افتتاح این مرکز، ۲۰ تخت زایمانی جدید در قالب واحدهای اختصاصی، زایمان در آب و مراقبت های پس از زایمان به مجموعه تخت های این بیمارستان اضافه شد.
در این مرکز همچنین بخش های شنوایی سنجی و اتاق احیا برای نوزادان در نظر گرفته شده است و مساحت بخش زایمان قبلی این بیمارستان،۲۸۰ متر مربع بود اما این مرکز در زمینی به مساحت ۱۳۰۰ متر مربع ایجاد شده است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.