سه‌شنبه ۵ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۴۰

"حریم شخصی یا مهربانی اجتماعی" در کرسی آزاداندیشی مورد بحث دانشجویان موافق و مخالف قرار گرفت

کرسی/لرستان

کرسی آزاداندیشی در دانشکده بهداشت و پیراپزشکی با موضوع حریم شخصی یا مهربانی اجتماعی به نقش افراد در اجرای امر به معروف و نهی از منکر پرداخت.

به گزارش مفدا لرستان، خرداد ۹۷، معاونت فرهنگی دانشجویی با همکاری نهاد نمایندگی رهبری دانشگاه علوم پزشکی لرستان کرسی آزاد اندیشی با موضوع حریم شخصی یا مهربانی اجتماعی و با حضور ۶۰ نفر از دانشجویان دانشکده بهداشت و پیراپزشکی را برگزار کرد.

سخنران اصلی این جلسه حجت‌الاسلام هادی گراوند معاون فرهنگی نهاد رهبری و مناظره‌کنندگان موافق و مخالف فاطمه معتمدی و مریم امیرسرداری بودند که به نقش افراد در اجرای امر به معروف و نهی از منکر در قالب حریم شخصی یا مهربانی اجتماعی پرداختند.

دانشجویان سؤالات زیر را مورد بحث و تبادل‌نظر قرار دادند: آیا اجرا و پیاده کردن امر به معروف و نهی از منکر در جامعه ضروری است؟ آیا امر به معروف و نهی از منکر وظیفه همه افراد است؟ آیا با وجود بلوغ فکری اکثریت افراد جامعه، امر به معروف و نهی از منکر از ضرورت بالایی برخوردار است؟ آیا انجام این عمل وظیفه مردم است یا حکومت؟

موافقان با ضرورت پیاده کردن امر به معروف و نهی ا زمنکر  اذعان داشتند ایجاد امنیت و آرامش روانی سهم و حق افراد جامعه است که عدم رعایت و توجه به امر به معروف مخل این حق از تک‌تک افراد جامعه خواهد بود، اگر شخصی در اجرای امر به معروف و نهی از منکر صلاحیت کافی نداشته باشد، به معنی اشتباه بودن این فریضه نیست، نمی‌توان گفت که رفتار هر کس به خود او مربوط است، چرا که این رفتار در جامعه بروز می‌کند و اثر بیرونی دارد.

مخالفین نیز اینگونه استدلال کردند که هر کس مختار است و باید آنگونه که دوست دارد در جامعه زندگی کند، رفتارهای هر فرد آثار اجتماعی چشمگیری ندارد و در صورت زیان رساندن تنها شخص فاعل متضرر است و از آنجا که همه افراد به بلوغ کافی رسیده‌اند، دلیلی برای تذکر دیگران باقی نمی‌ماند.

در این جلسه نظرات موافق و منتقد در مورد موضوع و ضرورت اجرای امر به معروف و نهی از منکر در جامعه بیان شد، که در مجموع موافقین با ۲۵ رأی، مخالفین ۱۰ رأی و کسانی که رأی ممتنع داشتند پنج نفر بودند.

معاون فرهنگی نهاد رهبری ضمن جمع‌بندی اظهار داشت امر به معروف و نهی از منکر یک واجب الهی است که به دلیل غفلت به فراموشی سپرده شده است و باید در حدود احیا و انجام هر چه بهتر آن در جامعه کوشید، اکثریت احادیث و روایات به وجوب آن تاکید دارند.

گفتنی است این برنامه با مجریگری مهدی پاپی برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.