یکشنبه ۱۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۸:۵۰

حضور مسئول پایش برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه در دوره آموزشی افزایش مهارت استفاده از سامانه پایش برنامه عملیاتی

پایش گزارش تصویری

دوره آموزشی دو روزه افزایش مهارت استفاده از سامانه‌های سیناسا و پایش برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در سالن اجتماعات این وزارتخانه با حضور مسؤولان پایش برنامه عملیاتی و نیز فرابر ۵۹ دانشگاه علوم پزشکی کشور برگزار شد.

به گزارش مفدا، این برنامه آموزشی دو روزه طی روزهای ۹ و ۱۰ تیرماه با هدف ارتقای سطح علمی کارشناسان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در خصوص پایش برنامه‌های عملیاتی و همچنین استفاده بهینه از سامانه سیناسا برگزار شد.

مدیران و مسئولان ادارات زیر مجموعه  معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در این گردهمایی و برنامه آموزشی دو روزه با توجه به زمان تخصیص داده شده، به منظور تبیین فعالیت‌های مربوطه در سامانه سیناسا و همچنین سامانه پایش برنامه عملیاتی و همچنین رفع ابهامات کاربران دانشگاهی در این خصوص، دقایقی به ایراد سخن پرداختند.

در این برنامه آموزشی دو روزه، مسؤولان و کارشناسانی از اداره مشاوره، اداره رفاهی، اداره تربیت بدنی، اداره روابط عمومی، مرکز قرآن و عترت، شورای انضباطی، اداره کانون‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، اداره تشکل‌ها و نشریات، اداره انجمن‌های علمی، ستاد مرکزی فعالیتهای جهادی دانشگاهیان در مدت زمان تعیین شده در خصوص دو سامانه سیناسا و پایش برنامه عملیاتی سخنرانی کردند و ابهامات کاربران دانشگاهی در خصوص این دو سامانه را با توجه به نوع فعالیت‌شان، برطرف کردند.

بررسی در خصوص چگونگی نحوه بارگذاری اطلاعات مربوط به ایجاد بانک اطلاعاتی ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی و تکمیل فرم‌های سامانه سیناسای مشاوره، به‌روز رسانی اطلاعات و فرم‌های سامانه سیناسای مشاوره (فرابر) و همچنین تکمیل فرم‌های مربوط به مشاوره حضوری دانشجویان خود آسیب رسان و همچنین مباحث مربوط به همتایاران سلامت روان و... از جمله مباحث مطرح شده این دوره آموزشی بود.

بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه بارگذاری اطلاعات مربوط به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی توسط ادارات مشاوره دانشگاه‌های علوم پزشکی، بررسی گزارشی از کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی برگزار شده توسط ادارات مشاوره، تشکیل کمیته و شوراهای سلامت روان، تشکیل شورای تامین بهداشت روانی در دانشگاه‌ها و بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه بارگذاری مسائل مربوط به پایش سلامت روان و پیشرفت تحصیلی دانشجویان بر اساس شاخص‌های رتبه‌بندی و همچنین گزارشی از نحوه پایش سلامت روان دانشجویان در سامانه از جمله مباحث مطرح شده در این کارگاه آموزشی بود.

بررسی و تجزیه و تحلیل درباره چگونگی بارگذاری اطلاعات مربوط به فعال‌سازی انجمن‌های دانشجویی ورزش همگانی و قهرمانی از سوی اداره کل دانشجویی و چگونگی گزارش تکمیلی تعداد  انجمن‌های ورزش قهرمانی و همگانی دانشجویی در شش ماهه دوم امسال و گزارش عملکرد انجمن‌های ورزشی- دانشجویی در شش ماه اول ۹۷ و بحث و تبادل نظر در خصوص نحوه بارگذاری اطلاعات مربوط به برگزاری مسابقات ورزشی ورودی المپیاد و همچنین برگزاری سیزدهمین دوره ورزش‌های قهرمانی دانشجویان پسر وزارت بهداشت از دیگر مباحث مطروحه در این دوره آموزشی بود.

در بخشی از این نشست دو روزه، نحوه بارگذاری اطلاعات مربوط به تدوین و ابلاغ شیوه‌نامه برگزاری مسابقات درون منطقه‌ای، برگزاری مسابقات ورزشی درون منطقه‌ای و شرکت دانشگاه‌های غیرمجری، گزارشی از برگزاری مسابقات قهرمانی فوتسال دانشجویان پسر دانشگاه‌های علوم پزشکی و نیز گزارشی از برگزاری ساعت نشاط و سلامت دانشگاه‌ها و خوابگاه‌های دانشجویی و ارایه گزارش عملکرد و تدوین شیوه‌نامه مسابقات درون دانشگاهی و خوابگاهی و... در حضور مسؤولان پایش برنامه‌های عملیاتی و نیز مسؤولان سامانه فرابر توضیح داده شد.

همچنین در بخشی از این کارگاه آموزشی، از سوی مهدی معماری مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت اطلاعات مفید و مثمر ثمری در خصوص پایش برنامه عملیاتی اداره روابط عمومی این معاونت و فعالیت مفداهای دانشگاهی بیان شد.

بحث و تبادل نظر در خصوص تدوین برگزاری کارگاه‌های آموزشی با هدف افزایش سطح توانمندی فعالان رسانه‌ای مفدا، از جمله مباحث مطرح شده از سوی مدیر روابط عمومی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت بود. مذاکره با دانشکده خبر به منظور برگزاری کارگاه‌های آموزشی برای فعالان رسانه‌ای مفدا و انعقاد قرار داد با این دانشکده نسبت به برگزاری کلاس‌های آموزشی و تخصصی در حوزه خبر، عکس و رسانه، زیر نظر اساتید و مدرسان با تجربه از جمله دیگر مباحث مطرح شده در این نشست بود.

در این نشست یادآوری شد  در سال جاری در قالب توانمندسازی فعالان رسانه‌ای شعب دانشگاهی مفدا و حوزه آموزش، ۲۱ دوره و کلاس آموزشی در سطح کشور برگزار شود. در هر منطقه دهگانه دانشگاهی دو دوره کلاس آموزشی(مجموع ۲۰ دوره)  و همچنین یک دوره ملی مرداد ماه یا شهریورماه امسال در تهران برگزار می‌شود.

اشاره به فعالیت حدود هفتصد نفر از اعضای فعال مفدا در دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و ارایه آموزش‌های استاندارد برای این اعضا به منظور اخذ مدرک معتبر از سوی دانشکده خبر، بحث و تبادل نظر در خصوص تدوین و  ابلاغ نظامنامه آموزشی فعالان رسانه‌ای مفدا، بحث در خصوص عدم پرداخت کاردانشجویی به فعالان رسانه‌ای مفدا، صدور کارت‌های شناسایی فعالان رسانه‌ای مفدا و...  از جمله دیگر مسائل مطروحه در این کارگاه آموزشی دو روزه است.

همچنین در نوبت عصر روز نخست کارگاه آموزشی، در خصوص پایش برنامه‌های عملیاتی بخش‌های مختلف تحت نظر اداره کل فرهنگی معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت از جمله اداره تشکل‌ها و نشریات، اداره مطالعات فرهنگی، اداره کانون‌ها و فعالیت‌های فرهنگی، اداره انجمن‌های علمی دانشجویی  و همچنین مسائل مربوط به پایش برنامه‌های عملیاتی مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت  بحث و تبادل نظر انجام شد.

پورقاسم مدیر برنامه‌ریزی پایش و نظارت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در خصوص برگزاری این دوره آموزشی دو روزه گفت: برنامه آموزشی سامانه‌ سیناسا و همچنین سامانه پایش برنامه عملیاتی با هدف رفع اشکالات و ابهامات کاربردان دانشگاهی برگزار می‌شود و قطعا این نشست دو روزه، دستاوردهای خوبی برای معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت به لحاظ پایش برنامه عملیاتی خواهد داشت.

وی خاطرنشان کرد: ما در این نشست دو روزه تلاش داریم ابعاد مختلف سامانه پایش برنامه عملیاتی و همچنین سامانه سیناسا را برای مخاطبان و جامعه هدف خود تشریح کنیم تا کاربردان دانشگاهی با آموزش آخرین نسخه‌های این دو سامانه، بتوانند به راحتی نسبت به پایش برنامه‌های عملیاتی درون دانشگاهی خود اقدام کنند.

پورقاسم گفت: در این نشست دو روزه میزبان ۱۲۰ نفر از مسؤولان فرابر یا پایش برنامه عملیاتی دانشگاه‌های علوم پزشکی هستیم و با برگزاری این نشست دوروزه، تاکنون سومین جلسه‌ای است که در خصوص پایش برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار کرده‌ایم. البته سال ۹۶ نیز این جلسه به صورت ویدئوکنفرانس برگزار شده است.

مدیر برنامه‌ریزی پایش و نظارت معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت افزود: در این نشست دو روزه مسؤولانی از ادارات تابعه معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت، در زمان‌بندی از پیش تعیین شده، برنامه‌های مندرج در اداره‌های مربوطه خود را بر اساس برنامه عملیاتی، به کاربران دانشگاهی توضیح دادند و نمایندگان و کاربردان دانشگاه‌های علوم پزشکی، سؤولات خود را در خصوص کار کردن با نسخه‌های به‌روز و جدید سیناسا و پایش برنامه عملیاتی، مطرح کردند.

وی با بیان اینکه روز دوم نیز جلسه تخصصی در خصوص سامانه فرابر به جامعه هدف ارایه شد، گفت: سامانه فرابر چندین نسخه به‌روز رسانی شده است که ما در نشست روز دوم این به‌روز رسانی‌ها را به مخاطبان و کاربردان دانشگاهی خود در قالب آموزش ارایه‌شد
پورقاسم گفت: انتظارمان این است که مخاطبان و کاربران دانشگاهی بعد از برگزاری این نشست‌ها و کلاس‌های آموزشی، نسبت به دو سامانه و کارکردن با آن توجیه شوند و اگر ابهاماتی در خصوص نحوه اجرای کار با دو سامانه دارند، در این نشست‌ها،   با کارشناسان مربوطه مطرح کنند.

لازم به ذکر است دکتر مهدی صادقی مسول پایش برنامه عملیاتی معاونت و علی یوری کارشناس پایش برنامه عملیاتی معاونت فرهنگی و دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی گلستان نیز در این دوره حضور داشتند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.