چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۰۳

رتبه برتر جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت:

جشنواره سیمرغ برای قلم شاعر و نویسنده احترام قائل است

میری

رتبه برتر رشته شعر کلاسیک جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: کنگره‌ها و جشنواره‌های زیادی برای شرکت کردن وجود دارد اما جشنواره سیمرغ یکی از معدود جشنواره‌هایی است که محدودیت موضوعی ندارد و برای آزادی قلم شاعر و نویسنده احترام قائل است.

به گزارش پایگاه اطلاع‌رسانی مفدا از قم، نهمین دوره جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی با عنوان سیمرغ کار خود را با دریافت آثار مختلف از دهم آبان‌ماه سال گذشته آغاز کرده و در اردیبهشت‌ماه به کار خود پایان داده است و فراخوان دهمین دوره این جشنواره در نیمه دوم سال جاری اعلام خواهد شد.

سیدحسین میری ورودی سال ۹۴ رشته پرستاری دانشگاه علوم پزشکی قم است که در حوزه شعر و ادبیات تجربیات مطلوبی دارد و در دوره‌های هشتم و نهم جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی شرکت کرده و رتبه نخست رشته شعر کلاسیک نهمین دوره این جشنواره را به خود اختصاص داده است.
تاکنون چند اثر در جشنواره به ثبت رسانده‌اید؟ 
دوره هشتم را به خاطر ندارم اما در دوره نهم پنج اثر ثبت کردم که دو مورد از آن‌ها در بخش شعر کلاسیک مجوز حضور در مرحله نهایی را پیدا کردند.


چگونه وارد فعالیت در عرصه ادبی شدید؟
به یاد دارم که در دوران راهنمایی از یکی از دوستان گلستان سعدی را هدیه گرفتم، حکمت‌های حکایات گلستان و فصاحت، شیوایی و زیبایی‌های زبانی آن شاید اولین چیزی بود که توجه بنده را به ادبیات جلب کرد و بعدها با غزلیات سعدی، حافظ و بیدل مأنوس شدم.


چند سال است که فعالیت ادبی دارید؟ 
وزن و عروض قافیه را شش سال پیش آموخته بودم اما سه سال گذشته نوشتن خود را آغاز کردم.


 آیا در کلاس و دوره خاصی شرکت کردید و از اساتید توانمندی بهره بردید؟
بنده  در جلسات «سه شنبه ها»ی حوزه هنری که نزدیک به دو سال گذشته برگزار می‌شد و همچنین در دوره ی ششم اردوی شعر جوان انقلاب اسلامی با عنوان «آفتاب گردان ها» که هرساله به همت مؤسسه شهرستان ادب برگزار می شود شرکت داشتم. اکنون نیز در جلسات هفتگی نقد و شعرخوانی انجمن ادبی استان و جلسات شعرخوانی منزل استاد مجاهدی حضور می یابم.


انگیزه شما برای شرکت در جشنواره فرهنگی وزارت بهداشت چه بوده است؟ 
کنگره‌ها و جشنواره‌های زیادی برای شرکت کردن وجود دارد اما جشنواره سیمرغ از معدود جشنواره‌هایی است که محدودیت موضوعی ندارد و برای آزادی قلم شاعر و نویسنده احترام قائل است، این موضوع نه فقط در بخش ادبی که در تمام بخش‌های هنرهای تجسمی، موسیقی و تئاتر برای دانشجویان یک امتیاز ویژه محسوب می‌شود.

سرمایه‌گذاری و شرکت در جشنواره برای شما چه امتیازاتی به دنبال داشته و آیا ممانعتی با تحصیل دارد؟
قرار گرفتن در یک فضای رقابتی، داوری آثار توسط اساتید برجسته و شاخص، فرصت نمایش آثار و تماشای اجرای برگزیدگان سایر رشته‌ها مخصوصا دوستان هم‌دانشگاهی به صورت کلی یک تجربه متنوع و لذت‌بخش را رقم زد.
خیر، وجود دانشجو و به صورت کلی انسان دارای ابعاد مختلف است، هنر و علم نیاز روحیه است و می‌شود با یک برنامه‌ریزی مناسب به همه ابعاد وجودی خود توجه داشته باشیم.


در آخر اگر نکته‌ای مورد نظرتان است، بفرمایید؟
با بیتی از مولانا بیدل دهلوی عرایض خود را کوتاه می‌کنم تا قدر فرصت‌هایمان را بیشتر بدانیم به ویژه زمان طلایی‌ای که تابستان برای ما فراهم کرده است:

من نمی‌گویم زیان کن یا به فکر سود باش
ای ز فرصت بی خبر در هرچه هستی زود باش!

تهیه شده در سرویس فرهنگی مفدا قم
ویرایش مسعود بابایی

 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.