پنجشنبه ۱۴ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۳۰

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور خبر داد؛

رضایت ۷۴ درصدی دانشجویان محکوم در شورای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی از روند دادرسی

کریمی مشهد

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور گفت: در بررسی‌های که انجام شده مشخص شد که  ۷۴درصد دانشجویان علوم پزشکی کشور که در شوراهای انضباطی با حکم محکومیت مواجه شده‌اند، از روند دادرسی در این شوراها رضایت دارند.

به گزارش مفدا مشهد٬  دکتر وحید صرامی دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور در یازدهمین نشست معاونان فرهنگی و دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به ارائه گزارشی از فعالیت‌های شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور و  شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی پرداخت و گفت: از سال ۱۳۹۰ شوراهای انضباطی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به صورت سالانه ارزیابی شده و رتبه بندی شوراهای انضباطی  اعلام می‌شوند.

وی ادامه داد: در ارزیابی سال ۱۳۹۶ نسبت به سال‌های گذشته به چند ویژگی خاص دست پیدا کردیم که یکی این که در این ارزیابی فرجه رسمی اعتراض برای دانشگاهها دیده شده است و برای اولین بار تسلط علمی دبیران و کارشناسان شوراهای انضباطی را با آزمون‌هایی در قالب کارگاه های منطقه‌ای سنجیده‌ایم و وزن شاخص آموزش و پژوهش رشد صد در صدی داشته است و در سال ۹۶ سنجش رضایت مندی دانشجویان را نیز در این ارزیابی گنجانده‌ایم.

صرامی بیان داشت: در این ارزیابی کل دانشگاه‌ها پنج ارزیاب را به انتخاب خود بر می‌گزینند و جزء ارزیاب‌های منتخب می‌شوند که به شورای مرکزی در ارزیابی کمک می‌کنند.

وی تصریح کرد: در این میان ارزیابان منتخب فارغ از این که دانشجو به حق یا به ناحق محکوم شده با دانشجویان تماس گرفته و نحوه رعایت حقوق اساسی دانشجو در فرآیند دادرسی اعم از ابلاغ دعوتنامه‏ حکم و تفهیم اتهام ... را جویا شده اند که خوشبخانه ۷۴ درصد رضایت مندی دانشجویان  را از روند دادرسی داشته‌ایم.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور، افزود: از سال گذشته در ساختار تشکیلاتی شورای انضباطی به همت مرکز تحول اداری ساختار شوراهای انضباطی در دانشگاه‌ها تبیین و مصوب شده است؛ اما طبق شیوه نامه مکلف هستیم که دبیر شورای انضباطی تمام وقت انتخاب شود که بر این اساس ۸۱ درصد میانگین تشکیلات شوراهای انضباطی خوب است.

صرامی اظهار داشت: امکانات نیز طی هفت سال رصد دانشگاه‌ها و ملاحظات و تشویق و... نشان دهنده رشد در سال ۹۶ است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور از ابلاغیه استقلال دبیرخانه شوراهای انضباطی از دبیرخانه محرمانه حراست‌ها خبر داد و بیان داشت: دیگر امکان ورود مکاتبات و مراسلاتی که شما در شورای مرکزی و بین خود دارید از طریق حراست وجود ندارد.

 وی تاکید کرد: یک زیر شاخه از شاخص آموزش و پژوهش‏ تکلیف دانشگاهها به آموزش دانشجویان جدید الورود در بدو ورود در امور انضباطی است و آگاه سازی نسبت به وظایف و حقوق ایشان صورت گیرد.

صرامی بیان داشت: زیر شاخص دیگر آموزش از طریق آزمون‌های حضوری و غیر حضوری برگزار شده تسلط همکاران شاغل در دبیرخانه را سنجیده و تاکید شده مر مقررات در خصوص دانشجویان اعمال شود.

 وی افزود: آموزش و پژوهش برای سایر اعضای دانشگاه از اعضای هیئت علمی و همکارانی که با دانشجویان به تناسب وظیفه برخورد دارند نیز صورت می‌گیرد.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور، ابراز داشت: در قسمت دادرسی ارزیابی در دو شق شکلی و ماهوی اتفاق می‌افتد. در ارزیابی سال ۹۶ دادرسی شکلی را شورای مرکزی رسیدگی کرده است و به نحوه رعایت اصول ماهوی ارزیاب‌هایی که دانشگاه انتخاب می کردند ورود پیدا کرده اند.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور گفت: احکام قطعی شورای مرکزی در دو شق احکام تغییر و تائید داده شده هستند در مجموع ۲۰ پرونده از سمت دانشگاه‌ها در سال ۹۶ به شورای مرکزی اعتراض شده است این  در حالی است که تعداد تخلفات محرز در شورای انضباطی دانشگاه ها در سال ۹۶ حدود ۹۶۴ عدد بوده است.

صرامی تصریح کرد: چهار گروه تخلفات سیاسی، اخلاقی، آموزشی و عمومی وجود دارد؛ که بیشترین چگالی تخلف در قسمت اخلاقی و آموزشی بوده است. البته در سال ۹۶ سیر تخلفات آموزشی در حال رشد است.

وی افزود: در خصوص تخلفات در خارج از دانشگاه ۲۰ بند تنبیهی وجود دارد؛ که ۱۲ بند در اختیار دانشگاه است و اختیار دارند به این بندها استناد و از بند ۱۲ به بعد را باید به شورای مرکزی پیشنهاد بدهند؛ که در این چهار سال بیش از دو ترم محرومیت نیز نداشته ایم.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور تاکید کرد: سیر تنبیهات اعمالی در دانشگاه‌ها نشان می‌دهد دانشگاه‌ها در حال برخورد سخت گیرانه‌تر خصوصا نسبت به تخلفات آموزشی ثانویه به گزارشات واصله از کمیته اخلاق در پژوهش هستند.

صرامی تذکر ارشادی را از مواردی دانست که در عین حکم نبودن دارای اثر بازدارندگی برای دانشجو است و اذعان داشت: سرانه تذکر ارشادی به ازای هر هزار دانشجو در سال ۹۶ رشدی ۳۰۰ درصدی داشته است که برای دقت بیشتر در صدور تذکر ارشادی اختیار آنرا به معاونین فرهنگی سپرده شده است.

وی به مرتبه شوراها در ارزیابی اشاره کرد و ادامه داد: سال ۱۳۹۶ هزار نمره ثبت بارم امتیازات در این خصوص بوده است؛ که هر دانشگاهی از ۹۰۰ بالاتر را کسب کرده بسیار خوب بوده است؛ این در حالی است که در سال ۱۳۹۵ یک دانشگاه بالای ۹۰۰ بوده اما در سال ۹۶ این تعداد به ۱۷ دانشگاه رسیده است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی دانشجویان علوم پزشکی کشور در خصوص ارزیابی دانشگاه‌ها ادامه داد: ۲۵دانشگاه‌ در مرتبه خوب و بالای ۷۵۰ امتیاز بوده‌اند٬ هشت دانشگاه در مرتبه متوسط و بالای ۵۰۰ امتیاز را دریافت کرده‌اند و دو دانشگاه ضعیف بوده‌اند که دلایل واضحی داشته است و دانشگاهی که بسیار ضعیف و زیر ۳۰۰ امتیاز داشته باشد نداشته‌ایم.

وی افزود: در خصوص چالش‌های شورای انضباطی نحوه رسیدگی به تخلفات خارج از دانشگاه است که طبق تبصره چهار و پنج ماده سه آئین نامه به کلیه تخلفات دانشجو چه در داخل و چه در خارج از دانشگاه می‌توانید رسیدگی کنید اما شورای عالی انقلاب فرهنگی تقسیم وظیفه کرده است و گفته در خارج از محیط دانشگاه اولویت با مراجع قضایی است و در داخل دانشگاه بالعکس با شورای انضباطی و در مرتبه دوم مراجع قضایی است.

صرامی ادامه داد: نکته مهم این است که فلسفه وجودی شورای انضباطی این بوده که با هزینه کمتری برای دانشجو نظم و انضباط و فضای فرهنگی را در محیط دانشگاه حفظ کنیم و نگاه باید پدرانه و مادرانه به دانشجویان باشد.

او گفت: شورای عالی انقلاب فرهنگی نهاد شبه قضایی ایجاد کرده است تا با نگاه محبت آمیز با دانشجو رفتار کند و مانند مادری که علی رغم علاقه به فرزند مجبور به تنبیه آن باشد این وظیفه شورای انضباطی است.

صرامی توضیح داد: شورای انقلاب فرهنگی شرط گذاشته است شرط رسیدگی به تخلف دانشجو در خارج دانشگاه کیفری بودن آن و داشتن برچسب دانشجویی یا ایجاد لطمه به حیثیت دانشگاهیان است.

دبیر شورای مرکزی انضباطی گفت: بر طبق تبصره پنج تنها نهادی که میتواند تخلف داخل محیط دانشگاه را علاوه بر این که رسیدگی می‌کند به مراکز قضایی ارجاع دهد شورای انضباطی است.

صرامی در خصوص تخلفات در فضای مجازی توضیح داد و گفت:در خصوص فضای مجازی ابلاغیه‌ای در آبان ماه سال ۹۶ داشته‌ایم که تخلفات رایانه الکترونیکی پنج شرط دارد که باید لازمه محتوای تخلف باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.