شنبه ۱۶ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۴۵

درراستای ارائه کنفرانس علمی به روش نوین آموزشی

برگزاری کنفرانس علمی یکروزه رویکردهای جدید تشخیصی ودرمانی کمردرد در سبزوار

برگزاری کنفرانس علمی روش های تشخیصی  جدیدودرمانی کمردرد در سبزوار        مردرد

درراستای ارائه کنفرانس علمی به روش نوین آموزشی برگزاری کنفرانس علمی یکروزه رویکردهای تشخیصی ودرمانی کمردرد همراه با case Report با اامتیاز باز آموزی در محل سالن اجتماعات سازمان نظام پزشکی سبزوار برگزار شد.

بگزارش مفدا سبزوار در این کنفرانس یکروزه ی علمی مطلوب که با همکاری سازمان نظام پزشکی وواحد مدیریت آموزش مداوم حوزه ی معاونت آموزشی  در محل سالن اجتماعات سازمان نظام پزشکی سبزوار برگزار شد، گروه های هدف از قبیل :پزشکان عمومی ، کارشناسی وکارشناسی ارشد فیزیوتراپی وکار درمانی ،متخصصین طب فیزیکی وتوانبخشی ،دکترای حرفه ای کایرو پراتیک ،متخصصین زنان وزایمان ، کارشناسی وکارشناسی ارشد ودکترای  مامایی دراین کنفرانس حضور داشتند .

     دکتر پروهان دبیر آموزش با اهداف برگزاری این کنفرانس علمی یکروزه گفت:با توجه به افزایش میانگین سنی جامعه ایرانی وافزایش عوارض سبک زندگی مدرن وکاهش فعالیت بدنی روزمره دردهای مزمن بدنی هم اسکلتی و  هم تحشایی بروز وشیوع بالایی در دو دهه گذشته داشته است دائما رو به تزاید بوده است وبخش بزرگی از بار سیستم درمان را ایجاد می کند جهت کاهش عوارض و جلوگیری از مزمن شدن این عوارض بررسی وآموزش دائم درباره این مجموعه بیماری ها جزو موارد ضروری می باشد که سازمان نظام پزشکی سبزوار با برگزاری این گونه کنفرانس های علمی ارزشمند نسبت به فتح باب آموزش دراین حوزه اقدام کرده است،وی اظهار امیدواری نمود که این سلسله برنامه های مفید آموزشی مشترک تداوم داشته باشد.

    دکترمحمد شوریده یزدی عضوهیات علمی دانشگاه ورییس سازمان نظام پزشکی سبزوار نیز در ارتباط با اهداف اصلی از برگزاری این کنفرانس بزرگ علمی ،آموزشی نیز گفت:کنفرانس های علمی سازمان نظام پزشکی بصورت یکروزه وهر ماهه برگزار می شود .این کنفرانس ها به روش نوین آموزش براساس مشکل problem base learning   طراحی شده است . دراین روش ابتدا یک مشکل در قالب سئوال مطرح وسپس اعضای پانل آموزشی از جنبه های مختلف به آن مشکل پرداخته اند ودر صدد پاسخ به سئوالات وحل مشکل اقدام می نمایند . عناوین از میان موارد پزشکی رایج انتخاب شده وبصورت تیمی از متخصصین رشته های مختلف پزشکی در پانل های مربوطه به سخنرانی می پردازند.

  هم چنین دکتر ژیلا آگاه فلوشیپ آنکولوژی زنان ،عضو هیات علمی و معاون آموزشی دانشگاه  نیز که یکی از سخنرانان این همایش علمی آموزشی بود در رابطه با کمردرد وبیماری های زنان وحاملگی مطالب علمی وکاربردی را بیان کرد وی همچنین از رییس محترم سازمان نظام پزشکی شهرستان ودکتر پروهان دبیر آموزش مداوم واستادان محترم این دانشگاه رشته های مختلف تخصصی که با همکاری مناسب یک کنفرانس بسیار مفید علمی را با آموزش های علمی مناسب جهت مخاطبین که از کارشناسان مامایی وفیزیوتراپ تا پزشکان ومتخصصین مختلف بودند قدردانی نمود واظهار امیدواری نمود تا با همکاری مثبت وروبه رشد همکاران واساتنید در معاونت آموزشی دانشگاه نیز بتوان گام های بزرگتری برداشت.

 دکتر میرحمیدی از سخنرانان متخصص ارتوپدی ودبیر علمی این کنفرانس در باب اهمیت برگزاری اینگونه همایش های علمی آموزشی خاطرنشان کرد:  کمردرد یکی از شایعترین علل مراجعه بیماران به پزشک می باشد . از این رو آشنایی کامل با آخرین روندهای تشخیص ودرمانی برای پزشکان لازم وضروری است وباعث درمان بهتر بیماران وکاهش بار هزینه های درمان خواهد شد. وی همچنین در ادامه افزود:اینکه علل بیماری در بیمار متنوع می باشد ودرمان نیز برحسب علل ایجاد آن متفاوت خواهد بود تصمیم برآن شد تا با دعوت از متخصصین مختلف از رشته های گوناگون ،کمردرد را از جنبه های مختلف مورد بررسی قرار دهیم ودر مورد روندهای تشخیصی ودرمانی آن بحث وتبادل نظر نماییم تا مطالب مفید وبه روز در اختیار همکاران محترم در حوزه های مختلف قرار گیرد .دکتر میرحمیدی همچنین در پایان اظهار امیدواری نمود تا تا با مساعدت وهمکاری سازمان نظام پزشکی ومعاونت محترم آموزشی دانشگاه این روند در آینده نیز تداوم یابد ودر شناسایی وآموختن علوم جدید پزشکی وسلامت سطح جامعه گام برداریم .

  در پایان نیز دکتر حسن اکبردخت ،از متخصصین زبده وجراح مغز و اعصاب نیز در این زمینه توضیحات مبسوطی را بیان داشت که : کمردرد یک مشکل شایع  بالینی است که علل ودرمان های مختلفی داشته ودارد ، آنچه اهمیت دارد مراجعه به پزشک وانجام معاینه بالینی دقیق می باشد تا بیماران دچار نقص عصبی و اختلالات اساسی در ستون فقرات نباشندوبیمارانی که نیاز حتمی به عمل جراحی دارند ، تشخیص داده شوند وتحت اقدامات درمانی اورژانسی قرار گیرند ودچار عوارض عصبی دائمی نگردند.

 گفتنی است دبیر علمی کنفرانس یکروزه رویکردهای جدید تشخیصی ودرمانی کمردرد اسامی اساتید سخنران ورشته های مورد استفاده داین همایش آموشی علمی را بشرح ذیل معرفی نمود:

-دکتر میرحمیدی  متخصص ارتوپدی

-دکتر ابراهیمی  متخصص بیماری های عفونی

-دکتر ژیلا آگاه   فلوشیپ آنکولوژی زنان

-دکتر فهیمی   متخصص روانپزشکی

-دکتر معرفتی متخصص فیزیولوژی ورزشی

-دکتر حسن اکبر دخت  متخصص جراحی مغز واعصاب

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.