چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۰۷:۴۹

حجاب و عفاف راهی به سوی بهداشت روانی جامعه

حجاب

نگاهی به مبانی حجاب وعفاف که برخاسته از حقایق دین است در عصر برهنگی، تنها پاسخ مثبت و حقیقی به نیازهای درونی و بازگشت به گرایش‌های فطری جامعه انسانی است که سلامت، امنیت، معنویت و کمال را در خانواده و اجتماع میسر می‌سازد.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، زن به عنوان لطیف‌ترین مخلوق الهی از جایگاه ویژه‌ای در سبک زندگی اسلامی برخوردار است.

بی‌حجابی باعث هلاکت دنیا و آخرت انسان می‌شود و رعایت حریم عفاف و حجاب به معنای امکان پاک زیستی و اعتقاد محوری در زندگی جاری انسان‌ها است.

هدف قرار دادن نقاط استراتژیک در جنگ و تهاجم فرهنگی از اصول مهم دشمنان است و دشمن می‌داند که اگر بحث حجاب و عفاف و این نقطه استراتژیک نظام اسلامی را بمباران کند نه تنها یک فرد بلکه کل جامعه مدنظر را مورد هجوم قرار داده است.

حجاب و عفاف مفهومی فراتر از لباس دارد به عبارتی از لحاظ فطرت انسانی، انسان پس از بلوغ به سوی جنس مخالف تمایل پیدا می کند که در صورت فقدان عفاف و حجاب، این احساس به صورت کاذب تشدید و آثار مختلفی چون فساد و فحشا و سایر جرایم به وجود می‌آید.

جامعه غربی به دلیل عدم اجرای فرمان الهی از نظر انسانی، خانوادگی، اخلاقی و اجتماعی دچار سقوط است.

حجاب اسلامی به بهداشت روانی جامعه کمک می کند؛ در صورت نبود حریم میان زن و مرد و در معرض دید قرار دادن تمام زیبایی ها توسط زن، جنس مخالف همواره برای رفع عطش روحی و روانی خود تلاش می کند و از فعالیت های اصلی خود باز می ماند که این امر نتیجه ای جز از بین رفتن امنیت روحی و روانی جامعه ندارد.

یکی از فضایل اخلاقی اسلام در عرصه اخلاق جنسی رعایت حجاب و پوشش بانوان است البته این مساله مختص بانوان نیست بلکه آقایان نیز شامل این دستور الهی هستند، اما تاکید اسلام بر نوع پوشش بانوان به دلیل ساختار خاص جسمانی آنها است.

مدیرکل دفتر امور بانوان و خانواده استانداری قم در گفت‌وگو با خبرنگار مفدا گفت: فرهنگ عفاف و حجاب و رعایت موازین مصوب قانونی حجاب نیاز به فرهنگ‌سازی دارد.

معصومه ظهیری با تاکید بر اهمیت فرهنگ‌سازی عفاف و حجاب افزود: نسل جوان باید به اهمیت عفاف و حجاب پی ببرد تا بتوان آمار آسیب‌ها و ناهنجاری‌ها را از طریق توسعه فرهنگ حجاب و عفاف در جامعه کاهش داد.

عضو هیات علمی جامعه الزهراء در ادامه بهره‌گیری از همه ابزارهای فرهنگی و حتی ظرفیت‌های فضای مجازی را مورد توجه قرار داد و عنوان کرد:در جهت تعمق فرهنگ عفاف و حجاب می توان همه ظرفیت ها و توان اجرایی را به کار گرفت.

ظهیری اظهار داشت: اینترنت و فضای مجازی و شبکه های اجتماعی می تواند در اختیار مبلغان دین و متولیان فرهنگ قرار بگیرد و در جهت تبیین جایگاه عفاف و حجاب از آن استفاده کرد.

وی بیان کرد: مبلغان دینی باید با ابزارها و تجهیزات روز در جهت ایجاد ارتباط با جوانان بهره بگیرند و عفاف و عجاب را به عنوان یکی از مصادیق امر به معروف و نهی از منکر را با ابزار نوین برای جوانان معرفی کرد.

وی خاطرنشان کرد:شخصیت زن که همانند گوهر و دری ارزشمند است در حریم حجاب و عفاف شناخته می شود دختران و بانوان باید به ارزش و بهای این گوهر پی ببرند و با الگو گیری از زندگی فاطمه زهرا(س) با حفظ عفاف و حجاب در صیانت از کانون با ارزش خانواده تلاش کنند.

۲۱ تیرماه روز حجاب و عفاف نامگذاری شده است.

انتهای پیام

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.