چهارشنبه ۲۰ تیر ۱۳۹۷ - ۱۰:۱۵

معاون وزیر بهداشت:

۶۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعالیت دارند

سمن

معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: حدود ۷۰ هزار نیکوکار در ۶۰۰ سازمان مردم نهاد در حوزه سلامت فعالیت دارند.

به گزارش مفدا به نقل از ایرنا، دکتر محمدهادی ایازی سه شنبه شب در بازدید از مراکز درمانی سبزوار در جمع خبرنگاران افزود: هم اکنون ۸۷۵ خیریه سلامت، ۴۰۰ درمانگاه خیریه و ۴۰ بیمارستان خیریه در سطح کشور دایر است.
وی اظهار داشت: همچنین۴۰ بیمارستان خیریه دیگر با همیاری خیران نیکوکار در دست ساخت است که این مراکز درمانی نقش موثری در کاهش هزینه های درمان مردم دارند.
ایازی ادامه داد: خیران حوزه سلامت در بخش های توسعه، ساخت بیمارستانهای دولتی و مراکز خیریه، توسعه اورژانس، اتاق عمل، تامین تجهیزات و دارو مشارکت و همیاری دارند.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: خیران نیکوکار پارسال ۱۵ هزار میلیارد ریال به حوزه سلامت کمک کردند.
وی با اشاره به مشارکت موثر و مفید مردم در ایجاد زیرساختهای نظام سلامت افزود: امسال کانونهای سلامت در محلات فعال می شود که در آن با هدف افزایش سلامت محلات و خانواده ها، سواد سلامت و ارتقای سبک زندگی آموزش داده می شود.
ایازی اظهار داشت: شورای فرهنگ عمومی و شورای اجتماعی کشور مساله سلامت اجتماعی را مورد توجه قرار داده اند و به زودی فرهنگ سلامت در قالب سند ملی به شورای فرهنگ عمومی شهرستانهای کشور ابلاغ می شود.

* تحریم دشمن مشکلی برای حوزه دارو ایجاد نمی کند
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در همایش تقدیر از خیران حوزه سلامت شهرستان سبزوار نیز گفت: در صورت تشدید تحریم های دشمن، هیچ مشکلی در حوزه تامین دارو و درمان مردم به وجود نمی آید.
ایازی افزود: دارو به اندازه کافی در کشور وجود دارد و با انجام تمهیدات لازم هیچ نگرانی در حوزه درمان و سلامت مردم ایجاد نمی شود.
وی در ادامه با اشاره اینکه اجتماعی شدن سلامت از برنامه های وزارت بهداشت دولت دوازدهم بوده است، تصریح کرد: مشارکت مردم در حوزه سلامت سبب کاهش بیماریها و هزینه های درمان می شود.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت با بیان اینکه متولی سلامت تنها مدیریت نظام سلامت نیست، گفت: باید از ظرفیت دستگاهها به نفع مردم استفاده شود و در حوزه سلامت نیاز به مشارکت مردم و دستگاههای مختلف است.
وی افزود: حوزه بهداشت و درمان در سالهای گذشته از منظر اجتماعی مورد غفلت واقع شده که با توجه به شرایط امروز و شیوع بیماری های غیرواگیر باید سازوکاری انجام شود که مشارکت مردم در بخش سلامت افزایش یابد.
ایازی با اشاره به ضرورت آموزش سبک زندگی به مردم گفت: اجتماعی کردن سلامت کمک می کند مردم بیمار نشوند و یا در صورت بروز بیماری بتوانند زندگی مناسبی داشته باشند.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هم اینک پنج میلیون ایرانی به بیماری دیابت مبتلا هستند و همین تعداد در آستانه این بیماری هستند در حالی که نیمی از آنها از بیماری خود آگاهی ندارند.
ایازی افزود: ناآگاهی و غفلت مردم از این بیماری منجر به نابینایی، معلولیت و قطع عضو می شود که هم برای خود آنها، خانواده و جامعه مشکلاتی ایجاد می کند.
وی با اشاره به افزایش سواد سلامت مردم گفت: باید به مردم آموزش داده شود چکاپ حداقلی فشار خون، تست قند خون و اقدامات کنترلی را انجام دهند تا بیماریهای غیر واگیر در جامعه کاهش یابد.
معاون اجتماعی وزیر بهداشت افزود: برای اجتماعی شدن سلامت در مرتبه نخست باید مردم خود به فکر سلامت خود باشند و دستگاه‌ها نیز در این حوزه همیاری داشته باشند.
سبزوار در ۲۳۰ کیلومتری غرب مشهد مقدس قرار دارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.