پنجشنبه ۲۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۳۹

با حضور رییس دانشگاه؛

جلسه شورای تامین بهداشت روان دانشجویان در دانشگاه برگزار شد.

حاجی زاده _مشهد

وجود سلامت روان در تمام زمینه های زندگی ضروری است و تقویت سلامت معنوی در ایجاد سلامت روانی نقش بسزایی دارد.

به گزارش مفدا مشهد، جلسه شورای تامین بهداشت روانی دانشجویان در دانشگاه ها و دانشکده های علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی در دفتر رئیس دانشگاه برگزار شد.

در این جلسه که با حضور دکتر دارابی رئیس دانشگاه، دکتر طباطبایی مسئول دفتر نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه، دکتر ابراهیمی معاون فرهنگی دانشجویی ، دکتر اعتضاد رضوی معاون آموزشی دانشگاه، دکتر نگار اصغری پورمسئول اداره مشاوره و سلامت روان دانشگاه و سایر اعضا تشکیل شد

دکتر محمد رضا دارابی ضمن خرسندی از برگزاری این جلسه گفت: خانواده بزرگ دانشگاه علوم پزشکی مشهد  تشکیل شده از حدود  ۲۷ هزار کارمند ، که از این تعداد ۹۰۰ نفر اعضای محترم هیت علمی هستند ، همچنین در حال حاضر حدود ۱۰ هزا دانشجو در این دانشگاه مشغول تحصیل می باشند، بنابراین بخشی در حال ارائه خدمت هستند و بخشی علاوه بر دریافت خدمت در حال آمادگی برای ارائه خدمت در آینده می باشند .

وی افزود :ما باید به این نکته توجه جدی داشته باشیم که اگر سلامت روان این افراد دیده نشود و مد نظر قرار نگیرد در جامعه هم آنهایی که ارائه خدمت می دهند مشکل پیدا می کنند و هم آنهایی که می خواهند خدمت بگیرند.

رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان این نکته که در ایجاد سلامت روان، خانواده و جامعه قبل از دانشگاه دخالت دارند افزود: وجود سلامت روان در تمام زمینه های زندگی ضروری است و چنانچه درخانواده ای که تنش و مشکلات زیادی هست این از هم گسیختگی روانی درمحیط آموزشی نیز تاثیر می گذارد، بنابراین محل شکل گیری این ظرفیت های روانی دانشگاه است و ما متولی برگزاری دوره های سلامت روان برای دانشجویان، کارکنان و اعضای هیئت علمی هستیم و باید در جهت تقویت سلامت روان این قشر جامعه گام برداریم.

ایشان در ادامه سخنانش ضمن تاکید بر سلامت روان قشر دانشجو اظهار داشت: دوری از خانواده و مسائلی که در دوران دانشجویی پیش میآید بعضا باعث افت تحصیلی دانشجویان می گردد و این مسئله در آینده دانشجو تاثیر گذار خواهد بود.

وی با تاکید به نقش تقویت سلامت معنوی در  ایجاد سلامت روانی در جامعه تاکید کرد : در آموزه های دینی به ما آموخته اند به هنگام ورود مصیبتی یاد خدا را در ذهن داشته باشیم و از ذکر "انا لله و انا الیه راجعون" غافل نشویم.

رییس دانشگاه علوم پزشکی مشهد با بیان نقش موثر سلامت روانی و معنوی در ایجاد سلامت جسمانی افراد گفت: سلامت جسمی بعضا دست خود فرد نیست و خودش انتخاب نمی کند ولی سلامت روانی و معنوی و اجتماعی دست خود افراد است و خود انسانها می توانند در این زمینه دخالت کنند.

وی در پایان سخنانش به افزایش تشکیل جلسات شورای تامین بهداشت روانی تاکید کرد و افزود: در این راستا از کمک کمیته اخلاق دانشگاه، گروه معارف و دفتر نهاد مقام معظم رهبری در دانشگاه نیز باید بهره بردکه اگر این اتفاق بیافتد قطعا هم کارایی هیئت علمی و پرسنل برای ارائه خدمت بهتر می شود و هم دانشجویان زندگی بهتری خواهند داشت و خود را برای آینده آماده  خواهند کرد.

در ادامه جلسه دکتر اعتضاد رضوی، معاون آموزشی دانشگاه با بیان این نکته که امروزه انزوا طلبی و فردگرایی در بین جوانان افزایش یافته و اکثر رفتار ها فردگرایانه است گفت: علت سستی اعتقادات و بنیادهای اجتماعی حضور در فضای مجازی است، حضور در شبکه های اجتماعی به نوعی باعث انزوای روحی و روانی جوانان شده است و همین امر باعث عدم تعامل و ارتباط اجتماعی ضعیف قشر جوان جامعه شده است.

وی با اشاره به اظهارات دکترامیر رضایی اردانی مبنی بر تاثیر گذاری جوانان از دوستان و همتایان خوداظهار کرد: بهترین آموزش، آموزشی است که از طریق همتایان و دوستان ارائه شود.

دکتر مهدی ابراهیمی؛ معاون فرهنگی دانشجویی نیز در پایان جلسه با اشاره به بخشهایی از آیین نامه به بیان سیاست گذاری شورا پرداخت و گفت: مهمترین اقدام در مرکز مشاوره و سلامت روان دانشگاه از سال ۹۳ این بود که این مرکز از شکل سنتی و قدیمی خود خارج شد و شکل جدیدی به خود گرفت .
ایشان ادامه داد : این اداره در سالهای اخیر فعالیت خود را فراتر از کلاس و مشاوره های بالینی قرار داده است و با ایجاد کلینیک ویژه در این مرکز گام موثری در حفظ سلامت روان مراجعین برداشته است.

گفتنی است جلسات شورای تامین بهداشت روان دانشجویان با ریاست رئیس دانشگاه علوم پزشکی مشهد در هر 6 ماه برگزار خواهد شد

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.