شنبه ۲۳ تیر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۵

دو سالانه شعر آئینی با معرفی شخصیت واعظ قزوینی برگزار شد

کنگره واعظ

به گزارش مفدا ارومیه؛ دو سالانه شعر آئینی با معرفی شخصیت واعظ قزوینی برگزار خواهد شد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین گفت: امسال تصمیم گرفتیم شخصیت واعظ قزوینی را محور دوسالانه شعر آئینی قرار دهیم و هدف از آن تولید اشعار فاخر در رسای اهل بیت (ع) برا شبکه مداحی کشور است.

حجت‌الاسلام علی نعمت‌اللهی مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان قزوین ، اظهار کرد: قزوین شهری با پیشینه درخشان و سابقه فرهنگی بسیار بالا است و باید آن را جزء شهرهای پیشگام در عرصه فرهنگ و تمدن ایران نامید.

وی با اشاره به ۷ مکتب خاص قزوین، افزود: معماری، نگارگری، نقاشی، خوشنویسی، موسیقی، شعر آیینی و تعزیه از جمله مکاتبی هستند که در دل قزوین جا گرفته است و حکایت از پیشینه درخشان این دیار دارد.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان ادامه داد: باید در راستای احیاء مکاتب قزوین قدم‌های جدی برداریم چراکه بخش مهمی از فرهنگ و تمدن کشور را تشکیل می‌دهد و البته اقداماتی صورت گرفته اما کافی نیست.

نعمت‌اللهی عنوان کرد: طی جلساتی که با استانداری داشتیم بحث احیاء مکاتب قزوین مطرح و مورد استقبال قرار گرفت لذا بنا شد تا شعر آئینی که یکی از مکاتب هفت گانه است احیاء و آثار فاخری در این راستا تولید شود.

این مسئول ابراز کرد: با جستجو در تاریخ شعر آئینی قزوین به شخصیت واعظ قزوینی برخوردیم که یکی از شخصیت‌های بی بدیل،فقیه، فیلسوف و از علمای عصر صفویه بوده و کتاب معروف وی به نام “ابواب الجنان” در مکتب خانه‌ها در کنار سعدی و گلستان تدریس می‌شده است.

وی با بیان اینکه همچنین دیوان شعری با ۷ هزار بیت از واعظ قزوینی در گذشته به چاپ رسیده است ، یادآورشد: این عالم بزرگوار فردی سلیم‌النفس و زاهد، در بحث و خطابه سرآمد روزگار خویش بوده است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان اذعان داشت: اشعار وی از درونمایه پند و اندرز برخوردار است و برای همه اهل بیت (ع) شعر سروده و البته ادبیات عاشورایی غنی دارد.

نعمت‌اللهی افزود: مقام معظم رهبری (مدظله العالی) عنایت خاصی نسبت به واعظ قزوینی دارند و فرمودند؛ شعرای ما باید واعظ قزوینی را الگوی خود قرار دهند چراکه وی در سبک شعر پرمزمون و قوی است.

این مسئول بیان کرد: امسال تصمیم گرفتیم شخصیت واعظ قزوینی را محور دوسالانه شعر آئینی قرار دهیم و این دوسالانه در دبیرخانه سازمان تبلیغات اسلامی فعال شده که هدف از آن تولید اشعار فاخر در رسای اهل بیت (ع) است.

وی با بیان اینکه شبکه مداحی ما نیازمند اشعار فاخر است، تصریح کرد: متأسفانه امروز شاهد هستیم که برخی شعرهای مداحان از محتوا و درون مایه ضعیفی برخوردار است.

مدیرکل سازمان تبلیغات اسلامی استان افزود: خروجی دوسالانه شعر آئینی این خواهد بود که اشعار برگزیده انتخاب و چاپ می‌شود و در اختیار شبکه مداحی کشور قرار می‌گیرد تا از آن استفاده کنند.

نعمت‌اللهی در پایان با بیان اینکه این دوسالانه اولین بار است که برگزار می‌شود، یادآورشد: تصمیم داریم در هر دوره از دوسالانه شعر آئینی یکی از شخصیت‌های محوری و مهم را در زمینه شعر فاخر و آئینی معرفی کنیم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.