چهارشنبه ۲۷ تیر ۱۳۹۷ - ۱۵:۰۶

کارگاه آموزشی خانواده و تربیت فرزند با موضوع مدیریت شبکه های اجتماعی در خانواده برگزار شد

کارگاه

مرحله سوم از کارگاه آموزشی خانواده و تربیت فرزند با موضوع مدیریت شبکه های اجتماعی در خانواده به همت واحد قرآن و عترت معاونت فرهنگی و دانشجویی برگزار شد

به گزارش مفداگلستان، کارگاه آموزشی خانواده و تربیت فرزند با موضوع شبکه های اجتماعی ویژه کارکنان مجموعه آموزشی فلسفی و ستاد مرکزی دانشگاه علوم پزشکی گلستان در دو روز یکشنبه و دوشنبه مورخ ۲۴ و ۲۵ تیرماه سال جاری  برگزار گردید

در این کارگاه محمد لسانی کارشناس و پژوهشگر شبکه های اجتماعی گفت:خانواده از نخستین نظام‌های نهادی، عمومی و جهانی است که برای رفع نیازمندی‌های حیاتی انسان و بقای جامعه ضرورت تام دارد. وی ادامه داد:خانواده در عین حال که کوچک‌ترین واحد اجتماعی است، هسته اصلی جامعه و پایه و بنای هر اجتماع بزرگ بوده و از مهم‌ترین نهادهای موجود در جامعه انسانی است.

لسانی افزود:خانواده، مدرسه و جامعه سه عامل مهم تکامل زندگی اجتماعی را تشکیل می‌دهند و توجه پدر و مادر در دوران نوزادی و کودکی ارزش حیاتی در سلامت فکر و رشد کامل مراحل شخصیت طفل دارد.

پژوهشگر شبکه های اجتماعی به عوامل خانوادگی موثر در بروز آسیب های اجتماعی پرداخت و گفت:

عواملی که وجود آن در خانواده می تواند موجب بروز آسیب‌های اجتماعی شود، خانواده نامتعادل، اعتیاد اعضای خانواده، کمبود محبت، تقلید پذیری، اختلاف خانوادگی، نقش مادر در خانواده، عدم حضور پدر در خانواده، فوت والدین، طلاق و جدایی والدین می باشد

وی در ادامه به فضای مجازی نقش‌ خانواده در تربیت فرزندان پرداخت و گفت: متأسفانه فضای مجازی کمرنگ‌کننده نقش‌ خانواده در تربیت فرزندان شده است.

لسانی در خصوص آسیب‌های فضای مجازی اظهار کرد: با توجه به عصر جهانی‌شدن و دهکده‌ی جهانی فضای مجازی و شبکه‌های اجتماعی به عنوان‌های یک واقعیت اجتماعی محسوب می‌شوند که توانسته است در همه‌ی جوامع نفوذ کند و در دسترس آحاد جامعه قرار گیرد.

وی با بیان این‌که این فناوری و ابزار جدید هم به‌عنوان یک تهدید محسوب می‌شود و اگر هم ما نتوانیم به نحوه‌ی صحیح این مقوله را مدیریت کنیم جنبه‌های منفی آن متوجه جامعه شده و می‌تواند اثرات منفی زیادی در جامعه داشته باشد، افزود: درگذشته تنها راه انحراف جوانان فضای واقعی بود و پدر و مادر می‌توانستند با کنترل رفتار فرزندان خود در رفت‌وآمد با دوستان ناباب، هم‌کلاسی‌ها و هم سن و سالان خود بر رفتار فرزندانشان نظارت لازم را انجام دهد اما امروزه شکل‌گیری فضای مجازی از قبیل ماهواره، اینترنت، شبکه‌های اجتماعی، موبایل و ... سبب شده که والدین نتوانند نظارت لازم بر رفتار و کردار فرزندانشان داشته باشند.

این کارشناس اجتماعی ادامه داد: در واقع رفتار جوانان تحت تأثیر فضای مجازی شکل می‌گیرد و در گذشته نهاد خانواده به‌عنوان اولین نهاد تربیتی و سپس آموزش‌وپرورش به‌عنوان نهاد جامعه‌پذیرکننده، نقش مؤثر و اساسی در تربیت و شکل‌دهی شخصیت افراد بر عهده دارد اما امروزه با توجه به نقش پررنگ رسانه‌های مختلف در فضای مجازی تا حدودی زیادی نقش خانواده‌ها و آموزش‌ و پرورش کم‌رنگ‌ شده است و همین مسأله سبب شده به جهت جنبه‌های منفی برخی از این رسانه‌ها رفتار جوانان و نوجوانان تحت تأثیر این ابزارها تغییر کند.

محمد لسانی خاطرنشان کرد: امروزه در جامعه‌ی ما خانواده‌ها در سبد فرهنگی خود با شبکه‌های ماهواره‌ای، فضای مجازی، رسانه‌های مدرن روبرو شده‌اند که هرکدام به‌نوبه‌ی خود بخشی از فرآیند تأثیرگذاری در خانواده را هدف قرار داده‌اند و بعضی از شبکه‌های ماهواره‌ای که به‌طور تخصصی تمام تمرکز خود را بر مقوله‌ی خانواده نهاده است و پیام مشترک برنامه‌های این شبکه‌های ماهواره‌ای ترویج خانواده‌های بی‌سامان و لجام‌گسیخته، عادی‌سازی خیانت همسران به یکدیگر، عادی جلوه دادن روابط دختر و پسر پیش از ازدواج است.

وی خاطرنشان کرد: گسترش فضای مجازی در حوزه‌ی درون خانواده‌ها تغییرات اساسی ایجاد کرده که از جمله آن می‌توان به کاهش ارتباط والدین با فرزندان، از میان رفتن حریم بین فرزندان والدین و شکاف نسلی اشاره کرد.

این کارشناس اجتماعی تغییر الگوی همسرگزینی، نداشتن مهارت‌های ازدواج ناتوانی والدین برای آموزش به فرزندان، بالا رفتن سن ازدواج و افزایش نرخ مجردی در جامعه، افزایش روابط دختر و پسر در زمان نامزدی بدون عقد، ناپایداری ازدواج‌ها، تمایل به دریافت مهریه‌های سنگین، تنوع‌طلبی جنسی را از آسیب‌های فضای مجازی در بحث ازدواج و روابط زناشویی برشمرد.

لسانی گفت: مقوله‌ای که بسیار مهم است تغییرات در دسترسی به فضای مجازی بوده که قبلاً دسترسی به شکل امروزی آسان نبود، ولی امروز به جهت تنوع فناوری‌های جدید، موبایل‌ها و تبلت‌ها دسترسی به فضای مجازی چنان گسترش یافته که حتی بچه‌های در سنین پایین به این ابزار دسترسی دارند.

وی تصریح کرد: این روزها استفاده از برنامه‌های تلفن همراه هم‌چون فضای مجازی به‌شدت در جامعه رایج شده و می‌توان ادعا کرد که به یکی از اصلی‌ترین راه ارتباطی بدل شده و اگرچه می‌توان از آن‌ها استفاده مفید و مؤثر کرد اما پیامدهای منفی و آسیب‌های آن‌ها نیز اجتناب‌ناپذیر است.

این کارشناس اجتماعی گفت: به‌وجود آمدن شبکه‌های اجتماعی متعدد در فضای مجازی در عین داشتن قابلیت‌های مفید دارای آسیب‌های فراوانی است که به بروز ناهنجاری‌های زیادی در بین افراد جوامع منجر شده است.

وی ادامه داد: شاید در سال‌های گذشته برای استفاده و عضو شدن در این شبکه‌های اجتماعی نیاز به داشتن سیستم رایانه و اینترنت پرسرعت بود، اما هم‌اکنون با پیشرفت فناوری‌های نوین این کار با سهولت و آسانی بیشتری انجام می‌شود.

این کارشناس اجتماعی افزود: در فضای مجازی با پخش کلیپ‌ها و تصاویر فسادانگیز بنیان انسانی جامعه به خطر می‌افتد، چون پخش گسترده و رایگان مصادیق فساد، انحرافات جنسی و بی‌بندوباری برای جامعه به بار می‌آورد که درنهایت به انحطاط جوامع محیط‌های اجتماعی منجر می‌شود.

لسانی یادآور شد: از طرفی به جهت عدم آگاهی خانواده و افراد در استفاده از این ابزارها و کاربران بعضاً شاهد لو رفتن تصاویر و فیلم‌های خصوصی خانوادگی افراد در جامعه می‌شود و همین مسأله به جهت خدشه‌دار کردن آبرو و شخصیت افراد در فضای مجازی است و گاهی اوقات شاهد وقوع نزاع‌ها درگیری‌های فردی، دسته‌جمعی، قتل‌های ناموسی، خودکشی زنان و دختران و نیز افزایش آسیب‌های آمار طلاق و سایر آسیب‌های اجتماعی در سطح جامعه هستیم.

لازم به ذکر است کارگاه خانواده و تربیت فرزند در ۳ مرحله و در قالب موضوعات موبایل - بازیهای رایانه ای  و شبکه های اجتماعی  برنامه ریزی شد و این مرحله بعنوان مرحله آخر از کارگاه در تاریخ های ۲۴ و ۲۵ تیرماه ۹۷ برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.