پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۳۹۷ - ۱۴:۱۰

گفتگوی اختصاصی با آقای مهدی کاظمی دانشجوی فعال فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی زاهدان

مهدی کاظمی

فعالیت های فرهنگی می تواند دستاورد های زیادی مثل روحیه ی اتحاد و همکاری و شناخت و پرورش استعدادها و توانایی های فردی و اجتماعی در زمینه های مختلف خصوصا برای قشر دانشجو به همراه داشته باشد.

لطفا خودتون رو معرفی کنید؟

باسلام،مهدی کاظمی هستم دانشجوی ترم آخر رشته بینایی سنجی از اعضای فعال کانون خیریه CPR مهرورزی و سردبیر اسبق مفدا و هم چنین همکار سایر کانون های فرهنگی و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی در زمینه امور گرافیک و صفحه آرایی که تخصص اصلی من در زمینه فرهنگی محسوب می شود.

چه مدت هست که کار فرهنگی می کنید؟

از ابتدای ورود به دانشگاه کار های فرهنگی را شروع کردم اما به طور جدی از سال دوم دانشگاه وارد این عرصه شدم.

فعالیت رسمی فرهنگی خودم را در کانون خیریه CPR  مهرورزی شروع و به نوعی می توان گفت با واحد روابط عمومی این کانون همکاری خودم رو آغاز کردم در آن زمان فردی مبتدی در زمینه گرافیک و طراحی بودم اما رفته رفته و با تلاش و پشتکار سعی بر حرفه ای تر شدن در این عرصه را داشتم از جهتی در این زمینه نیروی متخصصی در بین دانشجویان وجود نداشت و همیشه جای خالی افراد متخصص در این زمینه در میان نهاد های فرهنگی احساس میشد.

بعد از گذشت یکسال که به واسطه کارهایم تاحدودی در دانشگاه شناخته شدم دامنه فعالیتم گسترده تر شد و موجب ایجاد همکاری بیشتری در زمینه تخصصی خودم با سایر نهاد های دانشجویی و معاونت فرهنگی و امور دانشجویی و رفته رفته فراتر از این معاونت و حتی با دیگر معاونت ها و دانشکده های دانشگاه نیز همکاری هایی داشتم.

سال آخر دانشگاه با اضافه شدن مسئولیت سردبیری مفدا و ادامه دادن به فعالیت های گذشته اوج کار فرهنگی من بود که با وجود سختی های خاص خودش از لذت انجام فعالیت هایم چیزی کم نمی کرد و همچنان در جهت حرفه ای تر شدن تلاش می کردم.

همچین در جهت ارتقا دانشجویان علاقه مند در این زمینه گارگاه های آموزشی با همکاری معاونت های فرهنگی و تحقیقات ترتیب داده شد و به عنوان مدرس افتخار حضور در این کارگاه ها را داشتم.

آیا قبل از ورود به دانشگاه هم سابقه کار فرهنگی داشته اید؟

بله تاحدودی در فعالیت های مذهبی و قرآنی شرکت داشته ام اما دانشگاه محیط بسیار بازی برای فعالیت های فرهنگی در اختیار دانشجویان قرار می دهد.

آیا مسئولین و یا افرادی مشوق و حامی شما در فعالیت های فرهنگی بودند؟

بله صد در صد؛ مشوقین و حامیانی در این مسیر برای من وجود داشتند که راهنمایی ها و کمک ها این افراد لازمه پیشرفت من در فعالیت هایم بود که از همینجا از همه افرادی که همیشه حامی و مشوق من بودند و دوستان خوبم کمال تشکر و قدردانی را دارم.

برای حرفه ی فرهنگی خود آیا آموزش خاصی هم دیده اید؟

در ابتدای کار خیر،به صورت خود آموز و با تمرین کار خودم را شروع کردم اما وقتی به مرحله ای رسیدم که آموزش تخصصی را لازمه کار حرفه ای دانستم آموزش های لازم و علمی را دنبال کردم اما آموزش های تخصصی هم مسیر یک حرفه را مشخص می کنند و پیمودن این مسیر به عهده ی خود فرد هست.

به نظر می رسد وقت زیادی را صرف امور فرهنگی می کردید؛چطور هم به فعالیت های فرهنگی و هم به تحصیل و فعالیت های علمی به طور همزمان می پرداختید؟

بله، به طور کلی حرفه گرافیک و صفحه آرایی که فعالیت اصلی من در زمینه فرهنگی بود یک حرفه بسیار زمان بر بود که گاها ساعت ها زمان صرف میشد و در انتها شاید نتیجه دلخواهی هم در پی نداشت و به همین دلیل وقت زیادی را صرف این امور می کردم گاها از وقت استراحتم هم چشم پوشی می کردم اما همه این ها بخاطر علاقه ای بود که به این امور داشتم.

با وجود این تحصیل اولویت اول هر دانشجو باید باشد و من هم کوتاهی در زمینه تحصیلی و علمی به هیچ وجه نداشتم کماآنکه از دانشجویان برتر رشته تحصیلی خودم بودم.اغلب افراد موفق کسانی بودند که تک بعدی رشد نکردند بلکه در ابعاد مختلف خودشان را ارتقا دادند، دانشگاه هم مکانی است که فرد می تواند مجموعه ای از دانش ها را بیاموزد و این دانش ها هم می تواند در بخش های علمی و فرهنگی باشد.

از نظر من دانشجویی که فعالیت تحصیلی و علمی را فدای فعالیت فرهنگی خود کند از ارزش کار فرهنگی او نیز کاسته خواهد شد.

کلام آخر و توصیه ای اگر به دانشجویان دارید بفرمایید.

فعالیت‌های فرهنگی حتما در رشد فکری موثر هستند، از این جهت که هر هنری و فعالیت فرهنگی انسان را بزرگ‌تر و متعالی‌تر می‌کند. امروزه فقط داشتن توانایی حل مسائل علمی و افزایش دانش کافی نیست، آنچه باعث رشد فکری و نهایتا تمایز افراد می‌شود مهارت‌هایی است که حتما برای رشد شان نیاز به حضور فعال در حوزه‌های هنری وفرهنگی است.به همین جهت دانشگاه نیز یک محیط صرفا علمی نیست و در کنار آن تقویت دیگر مهارت های فردی و اجتماعی نیز برای یک دانشجو امری ضروریست که دانشگاه بستر مناسبی برای این امور است.لذا به دانشجویان توصیه می کنم حتما در زمینه فرهنگی که احساس علاقه می کنند شروع به فعالیت کنند و یا اگر فعالیت میکنند در جهت حرفه ای تر  و تخصصی تر عمل کردن تلاش کنند. قطعا آثار و نتایج مفید چنین فعالیت هایی را در زندگی خودشان احساس خواهند کرد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.