یکشنبه ۳۱ تیر ۱۳۹۷ - ۱۱:۱۲

جشنواره ارتقاء سلامت کارکنان دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد

اتقاء سلامت کارکنان

جشنواره ارتقاء سلامت کارکنان به همت واحد آموزش بیمارستان استاد مطهری دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد .

به گزارش مفدا –جهرم " این جشنواره دو روزه در تاریخ۲۷ و ۲۸ تیرماه۹۷ با حضور دکتر رستمی پور ریاست بیمارستان استاد مطهری، وحیده قائمی فر کارشناس مشاوره بالینی از اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی، معصومه رحیمی سوپروایزر بیمارستان، حاج آقا احمد اکبری مسئول برگزاری نماز جماعت بیمارستان و مرضیه مصلی نژاد مامای بیمارستان،  ملک تاج غلامی کارشناس آموزش بالینی و احمدرضابزرگ زاده کارشناس بهداشت محیط،  مریم بهادرفرد روانشناس مرکز MMT  ؛ مرضیه مقتدری پرستار واحد تغذیه، شبنم محبتی کارشناس تغذیه، امین کاظمی نژاد کارشناس اداره ی فراورده های طب سنتی در محل بیمارستان استاد مطهری جهرم برگزار شد.

در ابتدای برنامه  دکتررستمی پور با تشکر از حضور پرسنل بیمارستان‌ها و دانشگاه به ایراد سخن پرداخت و عنوان داشت : این جشنواره فرصتی شد تا کمی به خودمان بپردازیم.
وی سپس با اظهار این مطلب که  کار اصلی ما جلب رضایت بیماران و رسیدگی به آنان است گفت : هر چند همه ما سلامت جسمانی را در راستای عوامل عفونی می‌دانیم اما انسان موجود پیچیده‌ای است و سلامت روح وروان او که کمتر کسی از اهمیت آن آگاه است در اولویت قرار دارد. سلامتی موهبتی است الهی که مانند تاجی برسر ما می‌درخشد و درحفظ وارتقای آن باید کوشش کرد.

او در ادامه اظهار داشت : عواملی که روح وروان راتحت تأثیر قرار می‌دهند  باید تحت پوشش درمان وپیشگیری قرار گیرد و ما به عنوان پرسنلی که دائماً با سلامت جسم و روح بیماران در ارتباط هستیم باید برای سلامت جامعه و سلامت خود تلاش کنیم زیرا کارمند سالم می‌تواند متولی سلامت جامعه باشد.

رئیس بیمارستان در ادامه سخنان خود بیان کرد : رسالت اصلی بیمارستان، سلامت جامعه است و برای دستیابی به این رسالت باید سلامت کاری را ارتقاء دهیم. توانمند سازی کارکنان روندی برای افزایش کنترل بهبود سلامت خواهد بود، که در گرو سلامت روانی وسبک زندگی فرد بوده و با انتخاب سبک زندگی سالم وپیشگیری ازبیماری  می توان به آن دست یافت.

وی در پایان سخنان خود افزود : امیدواریم با کمک هم محیطی سرشار ازهمدلی ویکدلی برای یکدیگر ایجاد کنیم تاسلامت مثبت وسازنده ای در جامعه داشته باشیم  .

وحیده قائمی فر کارشناس مشاوره بالینی اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم در این جشنواره به خود مراقبتی وکنترل استرس درمحیط کار اشاره کرد.

قائمی‌فر با اشاره  اینکه غم یکی از اساسی‌ترین و پایه‌ای‌ترین  هیجان در انسان است گفت : این هیجان در طولانی مدت ممکن است انسان را به افسردگی مبتلا و فرد را درارتباطات بین فردی دچار مشکل کند. غم، استرس، ترس و انزجار از جمله هیجانات طبیعی انسان  هستند ، اما اضطراب می تواند زمینه ساز بیماری‌های جسمانی و روانی بی شماری شود.

کارشناس مشاوره دانشگاه علوم پزشکی جهرم با اشاره به پژوهش‌های اخیر گفت : این پژوهش‌ها  نشان داده است که نشاط جمعی شکوفایی فرد و جامعه را به دنبال خواهد داشت. و در دنیای خشک و مدرن امروزی،   انسان نیاز به هیجانی به نام شادی دارد  و با توجه به اینکه نه در محیط کار ونه درخانواده هایمان دورهمی های شاد نداریم بهتر است تلاش مدیران سازمانها، برای افزایش فضایی امن و با نشاط جهت کارکنان افزایش یابد.

او  با اشاره به افزایش بیماری سرطان عنوان داشت  : امروزه تحقیات و مطالعات در مورد سرطان  نشان می دهد این بیماری ارتباطی مستقیم با سبک زندگی غلط مبتلایان دارد. پس جهت کاهش و کنترل این نوع بیماری می بایست افراد  راهکارهای جدیدی به آنان آموزش داده شود و تحت آموزش خود تنظیمی وخود مراقبتی قرار گیرند. یکی از این راهکارها، انجام یوگای خنده یا «خنده درمانی» ست. این تکنیکها علاوه براینکه پشتوانه خرد سنتی دارد باعث نگرش مثبت انسان به زندگی و ارتقاء تاب آوری و شکیبایی در برابر بحرانها می شود.

قائمی فرد در پایان سخنان خود چند تکنیک از یوگای خنده را به همراه پرسنل بیمارستان و دانشگاه  انجام داد و بیان کرد  : خندیدن سلامت سیستم لنفاوی را تقویت می کند و کمک می کند سموم از بدن خارج شود و باعث آزاد شدن اندورفین و هورمون دوپامین می شود. تمرین یوگای خنده در صبحگاه باعث احساس خوبی درفرد می شود و این بهترین روش برای شروع روزی پرنشاط است.

لازم به توضیح است  در حاشیه برگزاری این جشنواره غرفه هایی دایر شده بود که در آن خدمات علمی و آموزشی و معنوی را به کارکنان شرکت کننده ارائه می شد. «غرفه ی سلامت معنوی بابسته های حجاب فاطمی در قالب توزیع «هد سفید در بخشهای بیمارستان، بسته های طب سنتی برای مادران باردار، آموزش احکام مستحب در بدو تولد نوزاد» «غرفه ی مربوط به سلامت روان  با ارائه بسته های آموزشی درزمینه های معرفی کتاب، کنترل خشم، کنترل استرس ونقاشی کودک درون» «غرفه ی پیشگیری از سوء مصرف موادمخدر»   که در این غرفه نیز آموزشهایی در زمینه نوع و چگونگی مصرف دخانیات ومواد مخدر صنعتی جهت آگاهی و هوشیاری خانواده ها ارائه می شد» « غرفه فراورده های طب سنتی»

   

 

در پایان مراسم از دست اندرکاران برگزاری جشنواره و همچنین برگزیدگان بخش های مختلف، با اهداء لوح تقدیر و جوایز تقدیر به عمل آمد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.