شنبه ۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۳۲

از سوی پژوهشکده بوعلی مشهد؛

کپسول گیاهی درمان زخم معده ساخت محققان ایرانی وارد بازار شد

تحقیقات

کپسول گیاهی «لیکوری کپ»، ساخت محققان پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد، با خاصیت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر وارد بازار شد.

به گزارش مفدا به نقل از مهر، در مرحله نخست تولید این دارو که طراحی و ساخت آن در یک شرکت دانش بنیان مستقر در مرکز رشد فرآورده های دارویی دانشگاه علوم پزشکی مشهد با موفقیت انجام شده است، ۱۲۰ هزار کپسول وارد بازار شده است.

دکتر فاطمه حسن زاده مدیر عامل این شرکت دانش بنیان با اعلام این خبر افزود: کپسول گیاهی «لیکوری کپ» جهت تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمون های ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی موثر است.

وی خاطر نشان کرد: فرمولاسیون این داروی گیاهی برای اولین بار در ایران و توسط این شرکت دانش بنیان طراحی و مطالعات فارماکولوژیک آن، در پژوهشکده بوعلی دانشگاه علوم پزشکی مشهد انجام شد.

حسن زاده تاکید کرد: یکی از مواد مؤثره موجود در این کپسول، گلیسیریزین است که به عنوان یک عامل ضد التهابی و عامل رفع رادیکال‌های آزاد و نیز به عنوان عامل مهار واکنش‌های زنجیره‌ای پراکسیداسیون لیپیدی است.

وی افزود: لیسیریزین اثرات کموپروتکتیو، آنتی اکسیدانی و ضد تکثیری را در مدلهای حیوانی نشان داد. کربونوکسولون یک آنالوگ گلیسیریتیک اسید از دیگر مواد مؤثره این دارو، در درمان اولسرهای گوارشی مانند زخم معده مفید است و ترشح موکوس معده را تحریک می‌کند. با همین مکانیسم، «لیکوری‌کپ» قادر به تحریک ترشحات مخاط تراشه شده و باعث اثرات تسکین دهندگی و خلط آوری می‌شود.

مدیر عامل این شرکت دانش بنیان خاطر نشان کرد: موارد مصرف این داروی گیاهی شامل تنظیم ترشحات گوارشی و درمان زخم معده و اثنی‌عشر، کمک به هضم غذا با بهبود عملکرد روده کوچک، تقویت عملکرد غدد درون‌ریز و افزایش هورمونهای ضد استرس و حفاظت از غشاء مخاطی دستگاه تنفسی است و امیدواریم تولید انبوه این محصول، گامی مؤثر در درمان ناراحتی های عصبی گوارشی در کشور باشد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.