سه‌شنبه ۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۹:۲۳

به مناسبت روز اهدای خون؛

طبق گزارش سازمان انتقال خون "هر نفر با اهدای یک مرتبه خون، جان سه بیمار را نجات می‌دهد"

اهدای خون

امروز نهم مرداد مصادف با ۱۴ ژوئن روز جهانی اهدای خون نام‌گذاری شده است، سازمان بهداشت جهانی، جامعه بین المللی انتقال خون، انجمن بین المللی صلیب سرخ و هلال احمر و اتحادیه بین المللی سازمان های اهداکنندگان خون به اتفاق از سال ۲۰۰۴ میلادی ( ۱۳۸۳) ،۱۴ ژوئن را روز جهانی اهداکننده خون نامگذاری نمودند؛ انتخاب این روز به مناسبت تولد پروفسور لنداشتاینر کاشف گروه‌های خون و برنده جایزه نوبل بود.


امام صادق علیه ‌السلام فرمود: هر مسلمانی که نیاز و حاجت مسلمانی را برطرف نماید، خدای متعال به او می ‌فرماید: اجر و ثواب تو به عهده من است و به کمتر از بهشت برای تو راضی نخواهم شد.

ما انسان ها را خداوند متعال به گونه ای آفریده است که خواه ناخواه به هم محتاجیم تا اموراتمان بگذرد، وظایف بشری بین همه ما تقسیم شده است تا چرخ دنیا بچرخد و نوع بشر در این کره خاکی به حیات خود ادامه دهد.
گاهی ما می توانیم با یک قدم به برگزیدگی خداوند متعال برسیم، و بشویم آن بنده خاص خدا که توجه ویژه ای به ما دارد.
گاهی باید جان داد تا به این مقام رسید، گاهی باید مال داد و گاهی هم چند قطره خون ما را به مقام ایثارگران در نزد خداوند متعال می رساند.
بله چند قطره خون، که نه از ما چیزی کم می کند و نه ضرری به ما می رساند، اما همین چند قطره خون می تواند به تن بی رمق و رنجور بیماری دردمند جانی دوباره ببخشد.
صحبت از "اهدای خون" است که خیلی از ما سعادت آن را داشته ایم که هدیه اش داده باشیم و برخی دیگر تا به حال حتی به آن فکر هم نکرده ایم، قرآن کریم اشاره زیبایی دارد برای ما، می فرماید: « ... هر کس، انسانی را از مرگ رهایی بخشد، چنان است که گویی همه مردم را زنده کرده است » (مائده/۳۲)
طبق گزارش سازمان انتقال خون " هر نفر با اهدای یک مرتبه خون، جان ۳ بیمار را نجات می دهد. "
در مرداد سال ۱۳۵۳ شمسی سازمان انتقال خون ایران با هدف ترویج فرهنگ اهدا، تهیه و تأمین خون و فرآورده‌های سالم خونی برای بیماران نیازمند، به وجود آمد.
از آن تاریخ به بعد، سالروز تأسیس این سازمان در نهم مرداد ماه، به عنوان روز اهدای خون نام‌گذاری شده است.
روزهایی مانند روز ملی اهدای خون در ایران و روزهای ملی اهدای خون در هر کشور و همچنین روز جهانی اهداکنندگان خون که مصادف با ۱۴ ژوئن است، فرصت هایی هستند که به خاطر بیاوریم زندگی انسان های بسیاری به خون اهدایی ما وابسته است.

شرایط اهداء خون:
۱- حداقل سن ۱۷ سال و حداکثر سن ۶۵ سال
۲- حداقل وزن ۵۰ کیلوگرم
۳- فواصل اهداء خون هر ۸ هفته یک بار است؛ مشروط بر این که تعداد دفعات اهداء در طول یک سال از ۴ بار تجاوز ننماید.
۴- عدم کم خونی که با انجام آزمایش مشخص می شود.

آشنایی با فرایند اهدا و انتقال خون:
انتقال خون، به فرآیند انتقال خون یا فرآورده‌های خونی از شخص اهداکننده به دستگاه گردش خون فرد دیگر گفته می‌شود. انتقال خون هنگامی انجام می شود که خون اهدا شده پس از تجویز پزشک با تزریق در سیاهرگ دریافت‌کننده، به‌طور مستقیم در جریان خون او وارد می‌شود.
خون اهداکنندگان داوطلب واجد شرایط لازم (با انجام برخی پایش‌ها)، توسط مراکز انتقال خون جمع‌آوری می‌شود. سپس خون هدیه‌شده برای بررسی ایمنی و سلامت آن مورد آزمایش‌های غربالگری و تایید سلامتی قرار گرفته و خونی که در این آزمایش‌ها، رد شود با شرایط خاص و با حفظ کامل ایمنی سوزانده و معدوم می‌شود.
خون و فرآورده‌های خونی سالم به بانک خون مراکز درمانی تحویل و در مواقع نیاز برای یکی از بیماران نیازمند مصرف می‌شود. در بیشتر موارد اهدا کننده، بیمار مصرف کننده خون یا فرآورده را هیچگاه ندیده و نمی‌شناسد.

مزایای اهدای خون:
اهدای خون افزون بر اجر دنیوی و اخروی، مزایایی دارد که عبارتند از:
۱. نجات جان انسان ها؛
۲. مورد معاینات پزشکی قرار گرفتن؛
۳. کاهش بیماری های قلبی، عروقی و سکته قلبی، مغزی؛
۴. کاهش اضطراب و ایجاد احساس پویایی و تعهد فردی؛
۵. فعال شدن مراکز خون ساز بدن؛
۶. تعیین گروه بندی RH و ABo خون؛
۷. انجام آزمایش های ایمنی از نظر بیماری های ایدز، هپاتیت B و C و سیفلیس
نیاز به خون همیشگی است سلول‌های خون عمر کوتاه و محدودی دارند بنابراین نگهداری از آن به مدت طولانی ممکن نیست بنابراین اهداء خون باید به صورت مستمر باشد.

مریم زهابی واحد پژوهش مفدا

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.