چهارشنبه ۱۰ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۷:۳۸

در میزگرد چالش پیش روی مطبوعات برگزار شد؛

قوانین مطبوعات نیاز به اصلاح دارند/چالش رسانه بی توجهی جامعه به رسانه است

میزگرد تبریز

میزگرد چالش پیش روی مطبوعات در دومین روز نشست سراسری خانه نشریات با حضور صاحب نظران رسانه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز با برگزار شد.

به گزارش مفدا، در حاشیه برگزاری چهارمین نشست خانه نشریات وزارت بهداشت میزگرد با عنوان " چالش‌های پیش روی مطبوعات" با حضور دکتر باقر انصاری عضو حقوقدان شورای مرکزی ناظر بر فعالیت نشریات دانشگاهی وزارت بهداشت، محمد مهاجری سردبیر خبرآنلاین و پدارم الوندی نویسنده و روزنامه نگار و با حضور دانشجویان علاقه مند عصرروز چهارشنبه در دانشگاه علوم پزشکی تبریز برگزار شد.

در ابتدای این میزگر دکتر انصاری گفت: روند تحولاتی که در کشور در قانون برای اصلاح نظام رسانه صورت گرفته است بسیار جالب و متنوع است و باید عرض کنم که نظام رسانه‌ای در حال پوست‌اندازی است و لوایح مختلفی در این خصوص مورد بحث قرار گرفته است.

وی ادامه داد: پنج ابتکار قانونی در حوزه نشریات وجود دارد که اولین آن لایحه مطبوعات و خبرگزاری‌ها است که قانون مطبوعات فعلی توسط این لایحه اصلاح می‌شود و قوانین آن به مطبوعات الکترونیک و غیر الکترونیک نیز می‌پردازد و قوانین را در این حوزه مشخص می‌کند.

وی افزود:ل لایحه دوم به اسم ایجاد سازمان نظام روزنامه‌نگاری است که بسیار اهمیت دارد و حرف اصلی‌اش این است که روزنامه‌نگاری یک حرفه است و به این دلیل هر کسی نمی‌تواند روزنامه نگار باشد و در این لایحه روزنامه نگار حرفه‌ای تعریف شده  و کسی که در این تعریف باشد مشمول حمایت قانون می‌شود.

او ادامه داد: لایحه سوم که در مجلس و دولت وجود دارد لایحه صدا و سیما و مشخص کردن خط مشی در این حوزه است. این طرح تلاش دارد نظام صدا و سیما را متحول کند و این نهاد را از انحصار خارج و می‌خواهند قانون مشخصی برای صدا و سیما وجود داشته باشد.

انصاری لایحه چهارم را در حوزه تبلیغات بازرگانی عنوان کرد و گفت: چهارمین لایحه در مورد تبلیغات بازرگانی است و این لایحه خلاهای قوانین در این حوزه را پوشش داده است.

این عضو حقوقدان شواری ناظر بر نشریات دانشگاهی ادامه داد: پنجمین لایجه در مورد شفافیت نظام رسانه‌ای است و تلاش دارد برای نظام رسانه‌ای قوانینی را قرار دهد.

وی خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین چالش‌های پیش روی نشریات و مطبوعات مربوط می‌شود به عدم شفافیت مسائل حقوقی و آزادی روزنامه نگاران که این لوایح  تلاش دارد به نحوی این عدم شفافیت را اصلاح کند.

الوندی در ادامه گفت:  اگر بخواهیم وضعیت مطبوعات را توصیف کنیم باید بگوییم که مطبوعات مانند یک بیماری است که چند بیماری لاعلاج دارد و درمان هرکدام موجب آسیب دیگری است.

وی در نقد لایحه نظام جامع رسانه‌ای گفت: لایحه نظام جامع رسانه‌ای به دلیل بحران‌های چند لایه مطبوعات مشکل دارد و نقدی که به آن می‌شود این است که تشخیص روزنامه نگار صنفی را به دولت سپرده است.

این روزنامه‌نگار در ادامه در خصوص چالش‌های پیش روی مطبوعات گفت:: یکی از چالش‌ها ناشی از عاملیت بیرونی است و دیگری به بحث ساختار داخلی رسانه‌ها مربوط است.

وی افزود: به نظر می‌رسد حمایت غیر توانمندساز دولت در نظام رسانه‌ای موجب تضعیف مطبوعات شده است و وجود کاغذ رانتی و داشتن امتیاز روزنامه همچنان آسیب زننده است.

او خاطرنشان کرد: برخوردهای دوره‌ای با مطبوعات و چند منشا بودن سیاست‌های حقوقی باعث تضعیف رسانه‌ها شده است. 

در ادامه محمد مهاجری با اشاره به مسایل مطرح شده در این میزگرد گفت: به جای صحبت در مورد چالش رسانه باید در مورد اضمحلال رسانه صحبت کنیم. اینکه تنها در جمع پنجاه نفر دو نفر روزنامه می‌خوانند نشانه خوبی نیست.

وی با اشاره به نقش فضای مجازی در اطلاع‌رسانی و انتشار اخبار گفت::امروزه اگر کانالی که خبر منتشر می‌کند کمی دیرتر خبررسانی کند سریع نادیده گرفته می‌شود و در واقع رسانه به عنوان یک وسیله‌ای که برایش وقت گذاشته شود و هزینه شود ارزش خود را از دست می‌دهد. 

مهاجری افزود: رسانه امروز همان چیزی است که در تلفن‌های همرا به عنوان خبر غیر موثق است و رسانه امروز عامل انتشار جک و  لطیفه شده است و کسی امروز خبر بالای سیصد کلمه را نمی‌خواند.

او خاطرنشان کرد: امروزه چالش بزرگ رسانه‌ها بی توجهی به رسانه است و این موضوع دقیقا یک اتفاق نا به هنجار در جامعه است.

در پایان این نشست دانشجویان نظرات خود را مطرح کردند. ضعف قوانین در حوزه نشریات دانشجویی٬ برخورد سلیقه‌ای و تفسیر قانون٬ رشد نشریات الکترونیک از جمله این مسایل بود که توسط دانشجویان به بحث گذاشته شد.

گفتنی است؛ فردا پنجشنبه یازدهم مرداد ماه و در آخرین روز نشست سراسری خانه نشریات انتخابات دور چهارم خانه نشریات برگزار خواهد شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.