دوشنبه ۱۵ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۹

فعال هنری دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان:

حمایت ازفعالیت‌های فرهنگی کارکنان هزینه کردن نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری برای سازمان است

مجید سرنی زاده

مجید سرنی زاده هنرمند فعال از کارمندان موفق دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان می باشد.

 به گزارش مفداهرمزگان ، خبرنگار  افتخاری ما در  گفت و گویی صمیمانه   با کارمند و فعال هنری که در زمینه های مختلف فرهنگی، اجتماعی، هنری، ادبی، علمی-آموزشی و ... و با بهره‌گیری از نیروی توانمند  خویش در دانشگاه علوم پزشکی هرمزگان  فعالیت می‌کند ،  ترتیب دادیم که در زیر می‌خوانید:

 مفدا هرمزگان ، لطفا خودتان را معرفی کنید ؟

مجید سرنی زاده هستم، مدیر توسعه فناوری سلامت دانشگاه، متولد سال ۱۳۶۲ در بندرعباس و با سابقه قریب به ۱۸ سال فعالیت در سطح منطقه ای، ملی و بین المللی در زمینه بازیگری، نویسندگی، کارگردانی و پژوهش تئاتر

 مفدا هرمزگان ، هنر درون شما اکتسابی است یا ذاتی؟

برای من بخش کوچکی از هنر به استعداد و گرایش ذاتی ام بر میگردد و عمده توان هنری ام اکتسابی بوده است. خلاقیت و نوآوری و نگاه متفاوت به جهان و پدیده ها ویژگی های اساسی موثر در تولید اثر هنری هستند و امروزه ثابت شده که خلاقیت امری اکتسابی است. به عقیده من علاقمندی و تمایل درونی فرد به هنر برای آغاز کار اهمیت دارد و پس از اولین گام تنها راه موفقیت درهنر تلاش و پیگیری و اکتساب تجارب و دانش هنری است.

 مفدا هرمزگان ، تضاد میان کار اداری و علاقمندی تان به هنر را چگونه حل میکنید؟

من تضاد آنچنانی میان این دو نمیبینم. هر چند هنرمند حرفه ای فردی است که معیشتش نیز از راه هنر بگذرد و شغلش هم هنر باشد اما برای من با شرایط خاص خودم این بهترین انتخاب ممکنم بوده است که هم به تامین معاش و خدمات اجتماعی کمک کرده است و هم به فعالیت های هنری ام. همانطور که می دانید پژوهش ها نشان داده افرادی که در رشته های متفاوت و متنوع فعالیت می کنند توانمندی های ذهنی شان بیشتر می شود و خب این مساله باعث می شود که من در محل کار اداری از زاویه هایی متفاوت مسائل کاری را بررسی کنم و راه حل هایی به سبک خودم برای مسائل بیابم و در نتیجه لذت بیشتری از انجام ماموریت های اداری خود داشته باشم. از سوی دیگر جهان فعالیت علمی و اداری من در دانشگاه سبب شده که در هنر نیز نگاه متفاوتی بیابم و آنجا هم به کشف دروازه های جدید به من کمک کرده است.

 مفدا هرمزگان ،کار هنری را از چه زمانی آغاز کردید و چه چیزی باعث شد آنرا ادامه دهید؟

از سال آخر دبیرستان وارد گروه تئاتر مدرسه شدم و همانجا بود که احساس کردم  با کار در این زمینه می توانم به بسیاری پرسش های شخصی و درونی ام پاسخ بدهم، بعد از قبولی در دانشگاه در سال ۱۳۸۰ در حوزه تئاتر دانشجویی در سطح منطقه ای و ملی فعالیت می کردم. در آن دوران و در زمان ریاست جمهوری آقای خاتمی فضای فرهنگی دانشگاه ظرفیت نوآوری و کارهای جدید را داشت و در سیستم دولت به فعالیت های داوطلبانه جوانان اعتقاد وجود داشت و حمایت های معنوی خوبی از رویدادهای هنری و دانشجویان علاقمند به هنر می شد و این سیاست ها و حمایت ها سبب تشکیل گروه های هنری فعال در دانشگاه ها شد که سبب تداوم فعالیت های فردی در قالب گروه های هنری می شد. اما برای من به لحاظ شخصی آزادی برای اندیشیدن و دست به عمل زدن که در تئاتر تجربه می کردم را هیچ جای دیگر نمی توانستم داشته باشم. از ساعاتها کار و مطالعه و یادگیری در تئاتر لذت می بردم  و همین سبب شد از آن نگذرم و تا الان دنبال کرده ام.

 مفدا هرمزگان ،تئاتر برای شما چه تمایزی با دیگر رشته های هنری دارد؟

هر کدام از رشته های هنری ویژگی های خاص خود را دارد و شاید خیلی قیاس پذیر با هم نباشند و گرایش من به تئاتر از یک علاقه ذاتی به کشف، بازنمایی، ابراز وجود و دغدغه جاودانگی نشئت می گیرد.

 مفدا هرمزگان ، پس از اشتغال در اداره چگونه فعالیت تئاتری تان را ادامه دادی؟

هر چند ایده های هنری هر زمانی ممکن است ذهن هنرمند را درگیر خود کند اما برای فعالیت عملی معمولا زمان خودم را مدیریت می کنم و میان فعالیت اداری و فعالیت هنری تقسیم میکنم. برای من به دلیل تحصیلات و اشتغال متنوعم در دنیای درون ذهنم همیشه گفتگوی میان تئاتر و ریاضی و پژوهش و فلسفه و ماموریت های اداری و نوآوری در جریان است و همه اینها به همدیگر کمک می کنند. در سالن تئاتر باشم همه شان به مدد کار هنریم می آیند و وقتی در اداره هستم همه شان به انجام ماموریت سازمانی ام کمک میکنند.

 مفدا هرمزگان ، انتظار شما از دانشگاه برای کمک به فعالیتهای هنری چیست؟

 به عقیده من حمایت از فعالیت های جانبی و بویژه فعالیتهای فرهنگی کارکنان هزینه کردن نیست بلکه نوعی سرمایه گذاری برای سازمان است. کافی است یک مشاهده اولیه انجام دهیم تا ببینیم که همکارانی که در دانشگاه به فعالیتهای فرهنگی و هنری و ورزشی می پردازند در انجام ماموریت های سازمانی شان نیز موفق تر و متمایز از دیگران هستند. من معتقدم ترویج فعالیتهای جانبی در میان کارکنان به شکل گیری یک فرهنگ سازمانی منسجم و تقویت توان کارکنان و به تبع آن موفقیت سازمان کمک خواهد کرد.

 مفدا هرمزگان ،در مسیر فعالیت های هنری و فرهنگی دانشگاه ها جشنواره بین المللی سیمرغ چه نقشی دارد؟

ابتکار مدیرت جشنواره فرهنگی با شکل و شمایل جدید و در زمینه های متنوع و در سطوح مختلف ملی و بین المللی شایسته تقدیر است. اینکه جشنواره بین المللی سیمرغ دارد منجر به جریان سازی در دانشگاه های علوم پزشکی می شود قابل انکار نیست. این جشنواره به کشف و معرفی استعدادهای هنری خانواده سلامت کشور کمک شایانی کرده و از سوی دیگر توانسته پیوندی میان جامعه هنری حرفه ای کشور و خانواده سلامت برقرار کند که نتایج آن در سالهای آتی چشمگیر خواهد بود.

 مفدا هرمزگان ،تاثیر هنر بر ارتقاء سلامت شما چه بوده و چه بهره ای برده اید؟

هنر نمایش برای من هم به سلامت جسمم کمک کرده است و هم به سلامت روانم. برای برقراری ارتباطات اجتماعی موثر و سالم و برای حل مسائل روز مره کاری و خانوادگی هنر می تواند بسیار موثر باشد. تقریبا در تمامی کشورهای توسعه یافته دنیا آموزش هنر را از خردسالی و کودکی آغاز می کنند آنهم نه صرفا با اهداف حرفه ای هنری بلکه با اهداف اجتماعی و علتش هم تاثیر بالای هنر در کاهش آسیب های اجتماعی و پرورش مهارتها و توان افراد برای زندگی در جوامع جدید است.

 مفدا هرمزگان ، توصیه های شما به دانشجویان علاقمند در رشته های هنری چیست؟

فرصت دانشجویی بهترین زمان برای تجربه کردن محیط ها و فضاهای جدید است. فرصتی که اگر با کسب تجربه در حوزه های مختلف و متننوع همراه باشد آینده موفق فرد را تضمین می کند. اشتغال به هنر حتی بصورت موقت و کوتاه مدت تاثیرات ماندگاری در سلامت آنها و موفقیتشان در مسیر زندگی خواهد داشت چرا که اولین که در هر رشته هنری با آن مواجه می شوند و به عنوان یک نگرش و مهارت اکتساب می کنند خلاقیت است که در هر زمینه ای از زندگی بکارشان خواهد آمد.

 مفدا هرمزگان ،لطفا تاریخچه مختصری از افتخارات هنری تان به عنوان یک جوان هرمزگانی شرح دهید.

علاوه بر فعالیتهایم در زمینه تولید آثار هنری که تا سطح بین المللی و در رویدادهای هنری خارج از کشور ارائه شده است من در زمینه های تحقیقاتی تئاتر و همچنین مدیریت فرهنگی و هنری نیز پژوهش ها و تالیفاتی داشته ام که در کنفرانس های ملی و بین المللی ارائه نموده ام و در برخی مجلات علمی نیز منتشر شده است. در جشنواره بین المللی سیمرغ نیز دو سال اخیر در بخش نمایشنامه نویسی کارکنان و اعضاء هیات علمی در میان برگزیدگان بوده ام و یک سال رتبه نخست و سال جاری هم رتبه سوم را کسب کرده ام.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.