سه‌شنبه ۱۶ مرداد ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۳

کارگاه آموزشی آشنایی با مواد مخدر و مضرات آن در دانشگاه علوم پزشکی جهرم برگزار شد

کارگاه آموزشی آشنایی با مواد مخدر و مضرات آن

کارگاه آموزشی آشنایی با مواد مخدر و مضرات آن به همت معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی جهرم در پردیس دانشگاه برگزار شد .

به گزارش مفدا-جهرم " این کارگاه با حضوردکتر حجت معاون فرهنگی دانشجویی و جواد قاسمی مدیر اداره مشاوره و سلامت روان دانشجویی دانشگاه و با تدریس دکتر محمد هادی افتخار زاده، جهت مدیران و کارکنان معاونت های فرهنگی دانشجویی، آموزشی، پژوهشی و حراست برگزار شد.

در این کارگاه یک روزه که در تاریخ ۹۷/۰۵/۱۵ در سالن کنفرانس شهید ایرانمنش برگزار شد در خصوص مفهوم اعتیاد گفته شد : اعتیاد یــک «بیماری اجتماعی» است که عوارض جسمی و روانی دارد و تا زمانی که بـه علل گرایش «بیمار» توجه نشود، درمان جسمی و روانی فقط برای مدتی نتیجه‌ بخش خواهد بود و فـــرد مـــعتاد دوباره گرفتار «مواد اعتیاد آور» می‌ گردد. اعتیاد به موادمخدر یکی از مهمترین مشکلات اجتماعی، اقتصادی و بهداشتی است که عوارض ناشی از آن تهدیدی جدی برای جامعه بشری محسوب شده و موجب رکود اجتماعی در زمینه ‌های مختلف می شود  .
دکتر افتخار زاده در خصوص عوارض ناشی از اعتیاد گفت : ویــرانگری‌ های حاصل از اعتیاد، زمینه ساز سقوط بسیاری از ارزش‌ها و هنجارهای فرهنگی و اخلاقی شده و بدین ترتیب سلامت جامعه را بطور جدی به مخاطره می‌اندازد.


در این کارگاه وی با معرفی انواع مواد مخدر وفرآورده های گیاهان خشخاش، شاهدانه، کوکا و ترکیبات شیمیایی مشابه که مصرف آنها موجب اعتیاد می‌ شود گفت :  انواع مواد مخدر به سه دسته « سستی زا،  توهم زا و توان افزا تقسیم می شود  که می توان از «مرفین، هروئین، کدئین، پاپاورین، پتیدین، شاهدانه، حشیش، بنگ، ماری ‌جوانا، گراس ، چرس، مسکالین، کوکائین ، کراک ، ناس و مشروبات الکلی و ... »  در این دسته ها نام برد.   
افتخار زاده با عنوان تاریخچه ای کوتاه از مشهورترین ماده مخدر افزود : تریاک، قدیمی ‌ترین و مشهورترین ماده مخدر است که از گیاه خشخاش به دست می‌ آید. این گیاه حدود ۲۵۰۰ ســــال قبل در منطقه مدیترانه کشت می ‌شده است. سابقه این گیاه را تا ۵۰۰۰ سال قبل هم ذکر می ‌کنند.

در خلال کارگاه انواع مواد مخدر و سنتی و صنعتی  و ادوات استفاده از آن به نمایش گذاشته شد و درباره نوع مصرف و مضرات آن بحث و گفتگو و تبادل نظر شد  شد.

     

 
دکتر افتخار زاده در ادامه کارگاه عنوان داشت  : مرحله آشنایی با مواد مخدر در جوانان و نوجوانان با تشویق دیگران خصوصاً دوستان ناباب، یا از روی غرور و کنجکاوی خود فرد شروع می ‌شود. همچنین عنوان کرد مهم ترین منبع گرایش به سمت مواد مخدر از خانواده ها شروع می شود و فرزندانی که از محبت کمتری در خانواده بهره گرفته اند و در کنار خانواده احساس امنیت ندارند به سمت مواد مخدر گرایش بیشتری پیدا کرده و سریعتر فریب دوستان ناباب و اطرافیان خود را خواهند خورد پس صادقانه به صحبت‌های فرزندانتان گوش کنید. با لبخند، و استفاده از جملات مثبت نظیر «چقدر جالب»، «من این را نمی‌دانستم» و آنها را به سخن گفتن درباره مشکلات و مسائل خود تشویق کنید.  شرایطی ایجاد کنید که شما را محرم اسرار خود بدانند و راه مقاومت و پایداری در برابر فشار همسالان را در خصوص مصرف مواد مخدر به فرزندانتان بیاموزید تا «نه» گفتن را بیاموزند.

افتخار زاده در پایان کارگاه با ارائه توصیه های پیشگیرانه به والدین عنوان کرد : والدین باید درباره مواد اعتیادآور (علل و عوامل مؤثر در مصرف مواد، خطرات، عوارض و علائم آن) اطلاعات کافی کسب کنندو مهارت‌های تربیتی خود را افزیش داده و الگوی مناسبی برای فرزندان خود باشند و هرگز بر خلاف گفته خود عمل ننموده و سعی کنند فضایی ایجاد نمایند که فرزندان در آن احساس آرامش کنند.


 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.