چهارشنبه ۱۷ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۳:۲۲

رایزن علمی ایران در شبه قاره هند عنوان کرد

تحصیل بیش از ۱۰۰۰ دانشجوی هندی در ایران/محدودیت‌های ارزی مهم‌ترین چالش دانشجویان ایرانی

دانشجوی خارجی

رایزن علمی ایران در شبه قاره هند با اشاره به اینکه هم‌اکنون بخشی از مشکلات دانشجویان مشغول به تحصیل در خارج کشور ناشی از محدودیت‌های ارزی است، گفت: باید راهکارها و تمهیداتی اساسی در این زمینه اندیشیده شود تا این دانشجویان با مشکل مواجه نشوند.

به گزارش مفدا، دکتر محمدرضا خلیلی در گفت‌وگو با ایسنا، ضمن بیان این مطلب محدودیت‌های ارزی را مهم‌ترین چالش دانشجویان ایرانی شاغل به تحصیل در خارج از کشور دانست و گفت: متاسفانه محدودیت‌های ارزی که امروزه کشور با آن مواجه شده، روند تحصیل دانشجویان ایرانی مشغول به تحصیل در خارج از کشور را با چالش مواجه کرده و لازم است تمهیداتی در این زمینه اندیشیده شود.

وی در ادامه خاطرنشان کرد: نزدیک به ۱۰۰۰ دانشجوی دکتری نیز در هند مشغول تحصیل هستند و با توجه به اینکه این کشور با تحریمی مواجه نیست، دارای مراکز تحقیقی متعددی است و امکانات و تجهیزات بسیار خوبی دارد که دانشجویان ما نیز می‌توانند از این امکانات استفاده کنند و با توجه به تشابهات فرهنگی و اجتماعی و تاریخی که ما با کشور هند داریم شرایطی ایجاد شده که دانشجویان ما بتوانند در این کشور ادامه تحصیل دهند.

رایزن علمی ایران در شبه قاره هند گفت: در حال حاضر ۴۰۰۰ دانشجوی ایرانی در کشور هند در حال تحصیل هستند که ۴۰ درصد آنها دانشجوی علوم پزشکی و مابقی دانشجویان غیرپزشکی هستند و بیشتر این دانشجویان در رشته‌های علوم پزشکی، داروسازی و دندانپزشکی ادامه تحصیل می‌دهند؛ البته این کشور در رشته دندانپزشکی با گذاشتن شرط آزمون محدودیت‌هایی را برای متقاضیان این رشته ایجاد کرده است که بر اساس آن دانشجویان متقاضی تحصیل باید در این آزمون شرکت داشته باشند.

دکتر خلیلی اضافه کرد: شرط آزمون برای ورود به رشته دندانپزشکی سال گذشته دانشجویان این رشته را با محدودیت‌هایی مواجه کرد که این دانشجویان مجبور شدند در سایر رشته‌های علوم پزشکی نظیر داروسازی در کشورهای دیگر ادامه تحصیل دهند.

وی با بیان اینکه بیش از ۱۰۰۰ دانشجو از شبه قاره هند در دانشگاه‌های داخل کشور تحصیل می‌کنند، خاطرنشان کرد: خوشبختانه استقبال خوبی برای حضور دانشجویان شبه قاره هند در دانشگاه‌های ایرانی صورت می گیرد و آمار آنها در حال افزایش است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.