پنجشنبه ۱۸ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۲۵

در پایان دوره آموزشی طرح ارتقای دانشجویان علوم پزشکی در حوزه حفظ وقرائت قرآن کریم در زنجان،

دانشجویان ومهمانان حاضردراین جشنواره از بزرگترین گنبد خشتی جهان بازدیدکردند

گنبدسلطانیه

دانشجویانی که در دوره آموزشی طرح ارتقای دانشجویان علوم پزشکی در حوزه حفظ وقرائت قرآن کریم در زنجان شرکت کرده بودند،درآخرین روز از این دوره امروز ساعت هشت صبح جهت بازدید از بزرگترین گنبد خشتی جهان عازم شهر گردشگری سلطانیه شدندواز بنای تاریخی گنبدواقع در این شهر بازدیدکردند.

 به مفدا زنجان دانشجویانی که  در دوره آموزشی طرح ارتقای دانشجویان  دانشگاه های علوم پزشکی در حوزه حفظ وقرائت قرآن کریم در زنجان شرکت کرده بودند،درآخرین روز از این دوره امروز ساعت هشت صبح جهت بازدید از بزرگترین گنبد خشتی جهان عازم شهر گردشگری سلطانیه شدندواز بنای تاریخی گنبدواقع در این شهر بازدیدکردند.دراین بازدید مدیر وکارشناسان حوزه مدیریت فرهنگی مهمانان را همراهی کردندوتوضیحات لازم را درخصوص این بنای بزرگ وتاریخی ارائه نمودند.اتوبوس حامل مهمانان وبازدید کنندگان ساعت هشت صبح از مجموعه خوابگاهی بوستان به طرف شهر سلطانیه حرکت کرد.

عنوان

گنبد سلطانیه کجاست؟

گنبد سلطانیه، در شهر سلطانیه در استان زنجان قرار دارد و یکی ازشاهکارهای معماری ایران در دوره ایلخانی است. این گنبد در حد فاصل سال‌های ۷۰۴ تا ۷۱۲ قمری، به دستور اولجایتو پادشاه مغول، معروف به سلطان محمد خدابنده و با تولیت و نظارت خواجه رشیدالدین فضل‌الله همدانی ساخته شده است. گنبد سلطانیه عظیم و بزرگ که عظمتش هرکس را به خود جذب می‌کند سالانه پذیرای عده کثیری ازگردشگران داخلی وخارجی است.

سلطانیه، زمانی پایتخت و مسکن شهریاران ایران بوده و امروزه نیز آرامگاه سلطان محمد خدابنده است.گنبد مشهور سلطانیه که در مسیرتهران- زنجان از دور به رنگ نیلگون در پهنه دشت فراخ سلطانیه دیده می‌شود، گنبدی عظیم ودوپوش است که از بی‌نظیرترین گنبدهای دو پوشش زیبا به شمارمی‌آید.

این گنبد نخستین گنبد دو جداره در جهان است که نمی‌توان نمونه‌ای قدیمی‌تر از آن در جهان یافت. ضخامت گنبد ۱۶۰ سانتی‌متر و فضای خالی بین دو پوسته ۶۰ سانتی‌متر است. سیستم دو جداره بودن گنبد در ارتباط با مسایل ایستایی قابل بررسی است. به طوری که به لحاظ بالا بودن مقاومت بنا در لنگرهای خمشی و برشی، آن را توخالی و بنا را در مقابل زلزله آسیب‌ناپذیر کرده است. در فضای گنبدخانه، ۸ جرز سنگین با عرض ۷۸/۶ متر قرار دارد که وزن ۱۶۰۰ تنی گنبد را به شالوده‌ها منتقل می‌کنند. سطح مقطع هر کدام از این جرزها حداقل ۵۰ متر مربع و بار وارده بر آن ۲۰۰ تن محاسبه شده است. اگر چه سن پائولوزی تشابهاتی را ازگنبد کلیسای سانتاماریا دلفیوره ی فلورانس به این گنبد بیان نموده ولی اینجا مجالی بود برای بیان این مطلب که این بنای زیبای آجری با گنبد آن هرگز کوچکترین تشابهی را باسایر گنبدهای جهان نداشته و اساسا ساختار گنبد سلطانیه ویژگی خاص منحصر بفرد خودش را داشته و هیچ تشابهی به گنبد این کلیسا ندارد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.