دوشنبه ۲۹ مرداد ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۸

کارشناس ارشد مشاوره خانواده اداره مشاوره معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:

والد بودن می تواند یکی از ارزشمندترین و کامبخش ترین تجارب زندگی باشد

کارگاه فرزند پروری.اردوی جهادی مرداد 97.بوشهر

همزمان با برگزاری اردوی جهادی "شهید ابراهیم هادی"در روستای کری شهرستان تنگستان،اداره مشاوره و پایش سلامت روان دانشگاه علوم پزشکی بوشهر،در مدرسه امام علی(ع) این روستا، اقدام به برگزاری کارگاه آموزشی فرزند پروری کرد.

در ادامه به چکیده مطالب این کارگاه اشاره می کنیم.

کارشناس ارشد مشاوره خانواده اداره مشاوره معاونت فرهنگی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت: والد بودن می تواند یکی از ارزشمندترین و کامبخش ترین تجارب زندگی باشد، اما این به معنی آسان بودن آن نیست صرف نظر از سن فرزند ، هیچگاه کارتان را تمام شده نپندارید، برای اینکه یک والد خوب باشید، باید بدانید که چگونه حس ارزشمندی و دوست داشتن را در فرزندانتان ایجاد کنید و تفاوت بین درست و غلط را به آنها آموزش دهید. مهمترین چیز خلق محیطی تربیتی است که در آن فرزندانتان احساس کنند فرصت رشد، اعتماد، استقلال و  تبدیل شدن به بزرگسالی مستقل را دارند. اگر می خواهید بدانید که چگونه یک والد خوب باشید، به فرزندانتان عشق بورزید ،   نظم دهندۀ خوبی باشید ، به شکل گیری شخصیتشان کمک کنید.

اعظم بارانی افزود: نکات اصلی که والدین بایدرعایت کنندعبارتنداز:

 *به آنچه فرزندتان می گوید به دقت گوش فرا دهید.

* آنها را به خاطر انتخاب دوستانشان تحقیر نکنید و بعلاوه سعی کنید که دوستیهای خود را حفظ کنید.

* برای اینکه والد خوبی باشید به آنها اجازه دهید ابراز وجود کنند .

*نشان دهید که نیازهایتان را دوست دارید اما نیازهای فرزندانتان را حتی المقدور در اولویت قرار دهید و علاقمندیهای  فرزندان خود را فدای منافع و علاقمندیهای خود نکنید.

*نوجوانی که آمادۀ ورود به دوران بزرگسالی است بیش از هر زمان دیگری نیاز به حمایت والدین دارد.

.  * با فرزند یا فرزندان خود صادق باشید، سعی کنید که هیچ چیز را از آنها پنهان نکنید چرا که دیر یا زود به آن پی خواهند برد.

  *هنگامی که امور را به خوبی انجام می دهند، با جملات مثبت به آنها بازخورد دهید و حتی الامکان از تنبیه و بخصوص از تنبیه فیزیکی پرهیز کنید.

بارانی هشدارهایی رو به والدین توصیه کرد:

*هنگام تشویق بچه ها، بیشتر بر تلاششان و نه نتیجۀ نهایی کاری که انجام داده اند تمرکز کنید تا وابسته به تعریف و تمجید  نشوند.  

*هیچگاه در مخالفت با فرزندتان زیاده روی نکنید زیرا موجب می شود نسبت به رفتارش غیرمسئولانه  عمل کند.

* با بزرگ شدن فرزند، فرزندپروری متوقف نمی شود،یک والد خوب بودن، نقشی مادام العمر است، اما به خاطر داشته باشید که وقتی که آنها وارد بزرگسالی می شوند، در نهایت تصمیماتی که می گیرند، پیامدهایش بر عهدۀ خود آنها می باشد.  

*از والد شدن و به عهده گرفتن نقش رهبر ترس نداشته باشید، سعی کنید بهترین دوستشان باشید و البته هیچگاه اجازه  ندهید که فراموش کنند شما والد هستید و نه یک همکار و یا دوست.

*  این باور را کنار بگذارید که تنها یک روش برای تربیت فرزندان وجود دارد.

وی در پایان خطاب به والدین خاطرنشان کرد: اگر می خواهید مهارتهای فرزندپروری خود را تقویت کنید، نیاز دارید که وقتی را نیز به خودتان اختصاص دهید تا تمدد اعصاب نموده و استرس از وجودتان رخت بر بندد.

این کارگاه  یکشنبه ۹۷/۵/۲۸ ساعت ۹:۰۰ الی ۱۱:۳۰ برگزار شد.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.