شنبه ۳ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۸:۴۰

دانشجوی برتر المپیاد علمی دانشگاه علوم پزشکی قم:

المپیاد علمی برای دانشجویان ناشناخته مانده است

شریفی

دانشجوی برتر المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی گفت: سال گذشته و امسال، متقاضی‌های شرکت در المپیاد، نزدیک به ۱۰۰ نفر افزایش یافتند اما هنوز هم برای خیلی از دانشجویان ناشناخته است.

به گزارشمفدا قم، سروش شریفی مقدم دانشجوی رشته پزشکی دانشگاه علوم پزشکی قم، ورودی سال ۹۲ است که در دهمین دوره المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی موفق به کسب مدال نقره رشته فلسفه پزشکی شده است.به همین منظور گفتگویی با وی ترتیب دادیه‌ایم که به شرح ذیل است:

چندسال است که در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی شرکت می‌کنید و تاکنون موفق به کسب چه مقام‌هایی شدید ؟ 

المپیادهای دانشجویان علوم پزشکی دارای شش حوزه شامل استدلال بالینی، تفکر علمی در علوم پایه، فلسفه پزشکی، مدیریت آموزش پزشکی و کارآفرینی در بسته هزاره سوم است و بنده سه سال است که در المپیاد علمی دانشجویان علوم پزشکی شرکت می‌کنم و از دوره هشتم المپیاد حوزه انتخابی بنده رشته فلسفه پزشکی بوده است که در دوره هشتم مدال برنز، دوره نهم رتبه برتر در منطقه و دوره دهم مدال نقره را کسب کردم.

چرا رشته فلسفه پزشکی را انتخاب کردید؟ 

 آنقدر درگیر درس خواندن شدیم که فراموش کردیم هدف رشته‌های علوم پزشکی چه بوده و آیا این شیوه کنونی برخورد ما با علم پزشکی صحیح است یا هدف اصلی را گم کردیم؟ رشته فلسفه پزشکی پیرامون این موضوع صحبت می‌کند و به همین علت مورد علاقه بنده است .

انگیزه شما برای المپیاد علمی چه بوده است؟ 

انگیزه من قرار گرفتن در رقابت و محک‌زدن خود بوده است، همچنین آشنا شدن با دانشجویان سایر دانشگاه‌ها و تبادل اطلاعات با آن‌ها نیز از مزایای دیگر این المپیاد است.

در خصوص آمادگی برای المپیاد از چه اساتیدی کمک گرفتید؟ 

دانشگاه در هر حوزه‌ای یک نماینده مشخص دارد، مسئول رشته فلسفه پزشکی اساتید یوسفی و رضایی هستند که این افراد یک سری کلاس‌ها و کارگاه‌ها را برگزار می‌کنند و راهکارهایی را ارائه می‌دهند که بسیار مفید فایده است.

به نظر شما تا چه اندازه المپیاد علمی میان دانشجویان شناخته شده است؟

هشتمین المپیاد به گونه‌ای بود که در هر حوزه فقط سه نفر از هر دانشگاه می‌توانستند شرکت کنند و المپیاد نیز به اندازه‌ای ناشناخته بود که دانشگاه به دنبال دانشجوهایی بود که بتوانند حوزه‌ها را پر کنند. سال گذشته و امسال، متقاضی‌های شرکت در المپیاد، نزدیک به ۱۰۰ نفر افزایش یافتند اما هنوز هم برای خیلی از دانشجویان ناشناخته است.

شرکت در المپیادهای علمی چقدر می‌تواند برای دانشجویان مفید باشد؟

المپیاد علمی برای دانشجویان یک چالشی ایجاد می‌کند تا بتوانند خودشان را محک بزنند، این المپیاد در رویکرد و نگاه دانشجویان نسبت به رشته آن‌ها می‌تواند تاثیرگذار باشد.

همچنین یک بخشی از امتیازات، این است که این المپیاد می‌تواند برای عضویت در بنیاد نخبگان یا دانشجوی نمونه کمک‌کننده باشد. نفرات اول تا سوم مرحله انفرادی که بنده هم در همین بخش مدال کسب کردم، مستقیم وارد استعداد درخشان می‌شوند و می‌توانند از مزایای استعدادهای درخشان استفاده کنند. 

برای سال آینده چه برنامه‌ای دارید؟

سال آینده هم با قصد مدال آوری شرکت می‌کنم اما احتمالا حوزه علمی خود را تغییر می‌دهم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.