یکشنبه ۱۱ شهریور ۱۳۹۷ - ۰۹:۰۷

در گفتگو با متخصص طب ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا؛

در چه مواردی استفاده از زالو درمانی توصیه نمی شود و منع مصرف دارد

زالو درمانی

متخصص طب ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا: زالو از انواع کرم های حلقوی است که حدود ۱۵ گونه آن به عنوان زالوهای طبی شناخته شده و در درمان های پزشکی، مورد مصرف دارند.

به گزارش مفدا فسا به نقل از وب دا، دکتر مسیح صدیق رحیم آبادی متخصص طب ایرانی و عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: زالو از انواع کرم های حلقوی است که قطر حدود cm ۱ داشته و در دو انتها باریکتر می باشد و طولی بین ۳ تا ۲۵ سانتی متر دارد. بیش از ۶۰۰ گونه دارد که حدود ۱۵ گونه آن به عنوان زالوهای طبی شناخته شده و در درمان های پزشکی، مورد مصرف دارند.

دکترمسیح صدیق رحیم آبادی با بیان اینکه استفاده از زالو درمانی در برخی از افراد منع مصرف وجود دارد، گفت: وجود مشکلات انعقادی خون (هموفیلی، کمبود پلاکت و ... )، مصرف همزمان داروهای ضد انعقادی مثل آسپرین، وارفارین، و... و. ، کم خونی شدید، حاملگی و شیردهی (در موارد ضروری می تواند با صلاحدید پزشک مصرف شود)، افراد با وضعیت مزاجی بد و نامناسب (unstable) منع مصرف زالو درمانی دارند.

این متخصص طب ایرانی افزود: بیماری های مزمن و بدخیم با ریسک بالا، استرس و ترس بسیار شدید هنگام برخورد با زالو، دوره قاعدگی خانم ها، آلرژی شدید و یا سابقه آنافیلاکسی، خصوصاً کسانی که آلرژی قبلی به مواد فعال زالو داشته اند و افرادی که اخیرا جراحی‌هایی داشته اند از دیگر موارد منع مصرف زالو درمانی می باشد.

وی با بیان اینکه اولین شواهد استفاده از زالو به حدود ۳۵۰۰ سال قبل برمی‌گردد و ابن سینا در کتاب قانونش به انواع زالو و زالوهای سمی اشاره کرده است، اظهار داشت: هرچند از این روش درمانی قدیمی در بسیاری از اسناد باستانی از قبیل نوشته های مصریان، سانسکریت و یونان باستان نام برده شده، ولی در ۲۴ ژوئن سال ۲۰۰۴ ، سازمان غذا و داروی آمریکا (F.D.A) استفاده از زالو درمانی در اهداف پزشکی را قانونی اعلام نمود.

عضوهیات علمی دانشگاه علوم پزشکی فسا گفت: خواص درمانی این روش بیشتر در اثر مواد ترشح شده از غدد بزاقی این موجود حاصل می شوند و حداقل ۳۰ ماده شیمیایی در بزاق آن وجود دارد که ۸ مورد آنها به طور کامل شناسایی شده اند و مهمترین آنها، ماده ضد انعقاد به نام هیرودین است که موجب بازشدن گرفتگی رگ‌ها و افزایش خون‌رسانی به مغز و بدن می‌شود.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.