دوشنبه ۱۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۰:۰۸

۱۲ شهریور، روز بهورز

روز بهورز

نقش‌ بهورزان‌ در سلامت ‌جامعه‌ حیاتی‌ است. امروز که ‌ما شاهد کاهش‌ مرگ‌ و میر مادران‌ وکودکان‌ هستیم‌ باید همه‌ را مرهون ‌زحمات‌ و تلاش‌ بهورزان‌ بدانیم‌، زیرا ارتقای‌ شاخص‌های‌ بهداشتی‌ کشور درگروی تلاش‌ و فعالیت‌ این‌ عزیزان‌ است‌.

به گزارش مفدا لرستان، ۱۲ شهریور ماه به عنوان روز بهورز نامگذاری شده است در چنین روزی در سال ۱۳۶۳ وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی وقت با هدف کمک‌رسانی هر چه بیشتر به بیماران روستایی و همچنین در  جهت تحقق یکی از اهداف مقدس انقلاب اسلامی مبنی بر فقر زدایی از  روستاها دست به تاسیس خانه‌هایی با نام خانه بهداشت زد و در جهت تامین کادر متخصصاین خانه ها به تربیت افرادی همت گمارد که بهورز نام گرفتند.

بهورز کسی که از میان مردمش برخاسته و در روستا و زادگاهش برای رضای حق، سلامت را به مردم اش تقدیم می‌کند و در این حرفه مقدس، هدف والایش خدمت به مردم و ارتقای سلامت دیارش بوده است.

بهورز، بومی و ساکن روستا ، آشنا به فرهنگ و زبان مردم خود ، یاد گرفته که چگونه خدمات بهداشتی اولیه را به مردمش ارائه نماید تا برنامه سلامت روستایش را به نحو مطلوب انجام شود؛ وی همواره یاد می‌گیرد که چگونه در جهت تامین، حفظ و ارتقای سلامت مردم تحت پوشش، تلاش کند. او با ابزار کاری که در دست دارد می‌کوشد در جهت تحقق اهداف بهداشتی کشور عزیزمان گام مثبتی بردارد، بهورز همیشه و همه جا در کنار مردم و همگام و همراه با آنها در جهت مرتفع کردن مشکلات روستا سعی می‌کند تا انشاالله همه این زحمتها توشه‌ای برای ذخیره آخرت‌اش باشد.

کاهش میزان مرگ و میردر روستا ها، جلوگیری از عوارض حاملگی های متعدد، واکسیانسیون کودکان، آموزشمادران  و...از جمله مهمترین فعالیت‌های بهورزان است.
 

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.