پنجشنبه ۲۲ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۸:۴۰

آن چه در سه روز برگزاری نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور گذشت؛

از شش ساعت حضور صمیمی دکتر فراهانی با دانشجویان تا برگزاری اولین انتخابات شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور

شورای صنفی

نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی در تهران برگزار شد و دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های وزارت بهداشت در کنار شش ساعت مباحثه صمیمی در حضور دکتر فراهانی به برگزاری اولین انتخابات شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور پرداختند.

به گزارش مفدا، ساعت حدود هشت صبح دوشنبه ۱۹ شهریور ماه سال ۹۷ را نشانه رفته است، دانشجویان در حال ورود به سالن اجتماعات معاونت فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت هستند. این دانشجویان دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند و تلاش دارند تا در مدت سه روز نشستی مهم را در کنار هم داشته باشند. شرح این خبر را در اینجا دنبال کنید.

سالن تقریبا از ظرفیت خود کمی فراتر رفته و برای اولین بار در هفت دوره از برگزاری این مجمع تمامی ۶۴ دبیر شوراهای صنفی ۶۴ دانشگاه و دانشکده علوم پزشکی کشور در این نشست حضور پیدا کردهاند. امری که حاکی از باور دانشجویان در پیگیری خواستههایشان از سوی شخص دکتر فراهانی؛ معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت دارد.

در روز ابتدایی این نشست، گزارش عملکرد شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی طی سال‌های گذشته توسط یحیی هاشمی نسب؛ عضو هیات مرکزی نظارت بر شوراهای صنفی ارائه می‌شود.

وی در ابتدا به ارائه گزارش عملکرد شوراهای صنفی در سال‌های گذشته می‌پردازد و از برگزاری اولین نشست سراسری شورای صنفی با حضور همه اعضای شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی از سراسر کشور در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۴ سخن می‌گوید.

هاشمی نسب چگونگی رشد این جریان سیال را تا هنگام امضاء و ابلاغ آئین نامه جدید شوراهای صنفی در اردیبهشت ماه سال ۱۳۹۷ به امضای وزیر بهداشت در جمع دانشجویان بیان می‌کند.

 در ادامه دانشجویان شرکت کننده که دبیران شوراهای صنفی دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور هستند به معرفی خود و نحوه برگزاری انتخابات شوراهای صنفی در دانشگاه‌هایشان می‌پردازند.

برخی دانشجویان در این جلسه که بیش از یک ساعت به درازا کشید به مشکلات خود در دانشگاه‌ها نیز گریزی زدند که مهمترین مشکلات عنوان شده به موضوعاتی همچون نداشتن رسمیت لازم در دانشگاه و حضور در حد ارائه دهندگان پیشنهادات، اشاره شد.

برخی دبیران شوراهای صنفی دانشجویی نیز به تلاش خود جهت ایجاد جایگاه مناسب در دانشگاه اشاره کردند و این موفقیت را حاصل تلاش خود برای جانمایی موثر شوراهای صنفی در امور تصمیم ساز دانشگاه دانستند.مشروح این خبر را اینجا می‌توانید دنبال کنید.

در ادامه، جلسه «برقراری ارتباط موثر» با اجرای مسلط آقای کاظم زاده عطوفی؛ عضو هیئت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران برگزار شد.

 در این جلسه که به صورت کارگاهی برگزار شد، این استاد دانشگاه به اهمیت برگزاری کارگاه‌های «خودآگاهی» تاکید کرد و از دانشجویان خواست تا به این سئوال که «من از نظر برقراری ارتباط چگونه‌ام؟» پاسخ دهند.

 پایان بخش اولین روز از هفتمین نشست مجمع دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت در جمع دانشجویان به سبک و سیاق همیشگی است.

حضوری که دکتر محمد رضا فراهانی بر آن تاکید دارد و حضور در جمع دانشجویان را یکی از بهترین لحظات زندگی خود دانسته است.

در حالی که بنا بود در مدت مشخص دانشجویان در حضور دکتر فراهانی به بیان مشکلات خود پرداخته و در ادامه وقتی را در اختیار معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت جهت پاسخگویی بدهند اما از ساعت ۱۴:۳۰ دقیقه تا ساعت ۱۷ تمامی دانشجویان حاضر در جلسه به غیر از تعداد معدودی به بیان مشکلات، انتقادات، نظرات و پیشنهادات خود پرداختند و در تمام این مدت دکتر فراهانی به یاداشت نکات عنوان شده از سوی دانشجویان پرداخت و به جهت استقبال بالای دانشجویان وقت پاسخگویی خود را نیز به دانشجویان جهت بیان مشکلات دانشگاه‌ها اختصاص داد.

در نهایت پس از سه ساعت ابراز نظر و عقیده دانشجویان بنا شد ادامه این جلسه در ساعت ۱۷ روز سه شنبه ۲۰ شهریور ماه و در دومین روز از برگزاری این نشست با حضور معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت برگزار شود. دانشجویان در انتها جهت اقامه نماز مغرب و عشاء و صرف شام به هتل محل اقامت خود اعزام شدند. گزارش روز اول به روایت تصویر

دومین روز از از نشست دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور به برگزاری کارگاه‌های مختلف با موضوعات منطبق بر نیاز دبیران شوراهای صنفی کار خود را آغاز می کند.

کارگاه هایی با عناوین  «آشنایی با آئین نامه و شیوه نامه کمیته انضباطی دانشجویان»، «آشنایی با آئین نامه تغذیه و کار دانشجویی»، « آشنایی با آئین نامه تسهیلات رفاهی دانشجویان» و «مهارت‌های مواجه با اخبار جعلی در فضای مجازی» که از ساعت ۹ صبح آغاز و تا ساعت ۱۷ عصر ادامه پیدا می‌کند.

پایان بخش دومین روز از این نشست حضور دکتر فراهانی جهت پاسخ گویی به سؤالات انتقادات پیشنهادات و درخواست‌های روز گذشته دانشجویان است.

در این جلسه که حدود سه ساعت به طول انجامید و از ساعت ۱۷ الی ۲۰ شب ادامه داشت معاون فرهنگی و دانشجویی وزارت بهداشت موضوعات مختلفی را به بحث و تبادل نظر با دانشجویان گذاشت و از پیشنهادات کاربردی دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌های علوم پزشکی کشور استقبال کرد.

 در این جلسه فراهانی در پاسخ به سئوال یکی از دانشجویان که خواستار بیان افزایش نرخ غذا و شهریه خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه‌های علوم پزشکی در سال تحصیلی جدید شده بود، گفت: افزایش قیمت غذا و خوابگاه دانشجویی در سال تحصیلی جدید بسیار محدود است و شما به عنوان دبیران شوراهای صنفی در دانشگاه‌های علوم پزشکی باید به ما کمک کنید تا اجازه ندهیم شرایط حاکم بر کشور و جنگ اقتصادی موجود آسیبی در حوزه‌های رفاهی به دانشجویان وارد کند.

وی ادامه داد: بر این اساس قیمت وعده‌های ناهار و شام از هزار و ۲۰۰ به هزار و ۳۵۰ و وعده صبحانه از ۶۰۰ تومان به ۷۰۰ تومان افزایش می‌یابد. این در حالی است که نرخ اجاره بهای خوابگاه‌های دانشجویی بین ۱۰ تا ۱۲ درصد افزایش خواهد داشت و در نهایت بیش از ۱۲ درصد نخواهد بود.شرح این خبر را در اینجا دنبال کنید.

وی خطاب به دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌ها و دانشکده‌هایی علوم پزشکی کشور با تاکید بر این که اگر در دانشگاه خوب کار کنید جایگاه ویژه‌ای خواهید داشت، تاکید کرد: از نظر من مشروع ترین نهاد دانشجویی در دانشگاه‌ها شوراهای صنفی هستند زیرا تلاش به رفع مشکلات کلیه دانشجویان دارند. شرح این خبر را در اینجا دنبال کنید.

فراهانی با بیان این که با پیشنهادات مبتکرانه و خلاقانه در رفع مشکلات دانشگاه تاثیرگذار باشید از دانشجویان به این دلیل که در برنامه پنجم توسعه هیچ بودجه‌ای برای ساخت خوابگاه‌های دانشجویی دیده نشده است و به همین جهت دو سوم خوابگاه‌های دانشجویی دانشگاه وضعیت مطلوبی ندارد عذر خواهی کرد. مشروح این خبر را در اینجا دنبال کنید. گزارش روز دوم به روایت تصویر

در روز سوم و انتهایی این نشست پر شور و پر نشاط دانشجویی؛ برای اولین بار انتخابات شورای صنفی مرکزی دانشگاه‌های علوم پزشکی برگزار شد و محمد جودکی از دانشگاه علوم پزشکی اهواز بیشترین رای را (۳۹ رای ) را از آن خود کرد.

در این انتخابات دبیران شوراهای صنفی دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور نمایندگان خود را شناختند و در ادامه به برگزاری انتخابات هیات نظارت بر شوراهای صنفی دانشجویی پرداختند. مشروح این خبر را در اینجا دنبال کنید. گزارش روز سوم به روایت تصویر

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.