سه‌شنبه ۲۷ شهریور ۱۳۹۷ - ۱۳:۰۵

اهداف تشکیل انجمن علمی دانشجویی کشوری از دید آرش نجفی دبیر انجمن علمی اتاق عمل وزارت بهداشت در گفتگو با مفدا:

ایجاد زمینه مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه مشارکت جمعی و شناساندن اهمیت حرفه علم اتاق عمل در سطح جامعه

آرش نجفی

آرش نجفی دانشجوی رشته اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی لرستان و دبیر انجمن علمی دانشجویی وزارت بهداشت در گفتگو با مفدا اهداف تشکیل انجمن علمی دانشجویی کشوری را ایجاد زمینه مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه مشارکت جمعی و خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان رشته‌ی اتاق عمل و شناسایی نیازهای کشور و تلاش برای برطرف نمودن معضلات و مشکلات آنها دانست.

در دومین نشست سراسری دبیران و کارشناسان انجمن های علمی دانشجویی که در تاریخ ۵ و ۶ شهریور ۹۷ به میزبانی دانشگاه ایران برگزار شد آرش نجفی دبیر انجمن علمی اتاق عمل به عنوان دبیر انجمن  علمی دانشجویی کشوری اتاق عمل وزارت بهداشت انتخاب شد. در ذیل با وی مصاحبه‌ایی انجام داده‌ایم که می‌خوانید:

مفدا: از خودتان بگویید.

آرش نجفی، دانشجوی ترم پنجم رشته اتاق عمل و اهل استان کرمانشاه هستم.

مفدا: از چه زمانی دبیر انجمن علمی اتاق عمل دانشگاه علوم پزشکی لرستان شدید؟ و سمت‌هایی که دارید؟

از ترم سوم آبان ۹۶ در انتخابات شورای مرکزی دبیر انجمن علمی اتاق عمل شدم.

عضو شورای مرکزی کمیته تحقیقات دانشکده پیراپزشکی، نماینده دبیران انجمن‌های علمی دانشکده، عضو دانشجویی شورای مرکزی نظارت بر انجمن‌های علمی دانشگاه علوم پزشکی لرستان و مدیر مسئول نشریه دانشجویی مصباح هستم؛ با نویسنده کتاب QB ارشد اتاق عمل مؤسسه دکتر خلیلی اسماعیل تیموری همکاری داشتم و نویسنده چهارم ویرایش دوم این کتاب بوده‌ام.

مفدا: خلاصه ایی از فعالیت‌هایتان در انجمن علمی بیان کنید.

فعالیت‌های انجمن ما در سه بخش آموزشی، پژوهشی و فرهنگی است.

کارگاههایی به شکل نوین  برگزار کردیم، به این ترتیب که پس از آموزش، آزمون برگزار کرده و گواهی معتبر صادر کردیم. بر خلاف اجرای معمول کارگاه‌ها که در یک جلسه و به یک حیطه مربوط است ما این روش رو بکار نبردیم و بر اساس نیازسنجی به عمل آمده فعالیت‌هایمان را در هر ترم و بر روی یک حیطه خاص متمرکز کردیم به عنوان مثال در سال ۹۶-۹۷ کارگاه تکنسین دارویی را برگزار کردیم که علاوه بر آموزش می‌تواند یک شغل دوم در کنار اتاق عمل مجسوب می‌شود یعنی در کنار آموزش به  کسب و کار دانشجویان نیز نگاهی جامعه‌نگر داشتیم؛ نکته دیگر اینکه روی پژوهشگر پیشرو خیلی مانور دادیم دانشجویانی که وارد این رشته می‌شوند از همان ترم اول با پژوهش آشنا شوند و روش‌های آن را بیاموزند، در این راستا منتورینگ پژوهشی را داشتیم اولویت ما تربیت دانشجوی پژوهشگر پیشرو است.

کارگاههایی مثل پانسمان، کمک‌های اولیه، تزریقات و ... را برگزار کردیم که اولویت این انجمن نبوده و همانطور که گفتم اولویت ما منتورینگ پژوهشی و تربیت دانشجوی پژوهش‌محور و پیشرو است.

مفدا: اقداماتتون در آینده چه خواهد بود؟

تأکید ما در انجمن علمی تمرکز بر حیطه کسب و کار است و اینکار را می‌توانیم از طریق برگزاری استارتاپ‌ها پوشش بدهیم و در نظر داریم در آینده یک همایش اتاق عمل را برگزار کنیم، در کنار برگزاری همایشهای ما باید نگاهی ویژه‌ایی به انتشار مجله علمی تحقیقاتی و تخصصی در حوزه اتاق عمل داشته باشیم یکی از مشکلات ما این است در کشور جای یک مجله یا فصلنامه علمی پژوهشی در این رشته و مختص به آن کم است.

مفدا: توصیه شما به دانشجویانی چیست؟

پیشنهاد من این است که دانشجویان در کنار تحصیل از حرفه خود حمایت کنند و یک نگاه تخصصی به رشته خود داشته باشند و باید در فضای آکادمیک آموخته‌هایش را در جامعه عملی اجرا کنند، به مقطع بالاتر از کارشناسی نگاه ویژه‌ایی داشته باشیم.

مفدا: چطور شد دبیر انجمن دبیر انجمن علمی دانشجویی وزارت بهداشت  شدید؟

از طریق انتخابات  و با رأی کلیه دبیران، انجمن علمی دانشجویی اتاق عمل کشور تشکیل و اعضای شورای مرکزی آن مشخص شدند، که پنج عضو اصلی شورای مرکزی: آرش  نجفی،  جواد خلیلی ، افضل شمسی، محمد عرفان انصاری نیا،  مازیار صادق و أعضای علی البدل الهام حیدری و محمد اکبرپور انتخاب شدند. همچنین براساس انتخابات و رأی حداکثری آرش نجفی بعنوان دبیر و افضل شمسی بعنوان قائم مقام دبیر منتخب شدند.

مفدا: اهداف تشکیل انجمن علمی دانشجویی کشوری رشته تکنولوژی اتاق عمل را چه می‌دانید؟

ایجاد زمینه مناسب برای تجلی استعدادها و برانگیختن روحیه مشارکت جمعی و خلاقیت و شکوفایی علمی دانشجویان رشته‌ی اتاق عمل و شناسایی نیازهای کشور و تلاش برای برطرف نمودن معضلات و مشکلات آنهاست.

تلاش برای فراگیرشدن انجمن کشوری در سطح ملی از طریق عضویت کلیه انجمن‌های علمی رشته‌های اتاق عمل و حمایت از راه اندازی و تشکیل انجمن های علمی دانشجویی اتاق عمل در دانشگاه ها از دیگر اهداف تشکیل این انجمن است، ارتقاء سطح فعالیت‌ انجمنهای علمی از طریق هم‌افزایی و همکاری مشترک و تکثیر ایدههای موفق و مدیریت، هماهنگی و نظارت بر فعالیت‌ها و حمایت از حقوق انجمن‌های علمی عضو انجمن کشوری به جهت استفاده بهینه از ظرفیت‌های موجود ، ایجاد زمینه همکاری با مراکز علمی، پژوهشی یا صنعتی داخلی و بین المللی، شناساندن اهمیت حرفه علم اتاق عمل در سطح جامعه دانشجویی و سایر اقشار جامعه، جذب و تشویق دانشجویان و بالا بردن انگیزه آن‌ها در زمینه علم اتاق عمل و تکنولوژی های جراحی از سایر اهداف این مجمع است. ا

ارائه پیشنهادهای دانشجویان از طریق کانال انجمن علمی دانشجویی کشوری اتاق عمل به مراکز مختلف، تجلیل از دانشجویان و انجمن های پژوهشگر و نمونه حوزه اتاق عمل، برگزاری سمینارها، گردهمایی‌ها و برپایی نمایشگاه‌ها، ارائه خدمات آموزشی و پژوهشی جهت به‌روزرسانی اطلاعات دانشجویان رشته اتاق عمل، شناسایی و معرفی فرصت‌های شغلی به دانشجویان، ترویج آخرین اطلاعات علمی، تحقیقاتی و کاربردی، همکاری با انجمن‌ها و سازمان‌های داخلی و برون‌مرزی مرتبط با حوزه اتاق عمل، حمایت جهت راه‌اندازی و تشکیل انجمن‌های علمی دانشجویی اتاق عمل و نمایندگی علمی دانشجویان و کمک به سازمان های دخیل در امر سیاست گذاری رشته اتاق عمل از سایر اهداف این انجمن است.

مفدا: از اینکه وقتتان را در اختیار مفدا گذاشتید متشکرم.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.