سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۱۰

جنگ، یادآور ویرانی و مرگ است

دفاع مقدس1.jpg

جنگ ، یادآور ویرانی و مرگ است ، اما هنگامی که جنگ جنبه دفاع از کشور، آئین و ارزشهای متعالی انسانی می یابد ، مقدس و ستایش برانگیز می شود . هشت سال دفاع مقدس ایران در قبال تجاز رژیم بعثی صدام ، جنگی از این گونه است . جوانان، مردان و زنانی که در این راه به شهادت رسیدند ، اسطوره مقاومت و ایستادگی هستند و یاد و خاطره شان هرگز فراموش نمی شود زیرا آنها برای دفاع از والاترین ارزشها جان خود ایثار کردند . ملت ایران از دیر باز تمدن ساز و فرهنگ ساز بوده و این فرهنگ سازی ، اگر چه فراز و نشیبی داشته اما هیچگاه خاموش نشده است.

 جنگ ، یادآور ویرانی و مرگ است ، اما هنگامی که جنگ جنبه دفاع از کشور، آئین و ارزشهای متعالی انسانی می یابد ، مقدس و ستایش برانگیز می شود . هشت سال دفاع مقدس ایران در قبال تجاز رژیم بعثی صدام ، جنگی از این گونه است . جوانان، مردان و زنانی که در این راه به شهادت رسیدند ، اسطوره مقاومت وایستادگی هستند و یاد و خاطره شان هرگز فراموش نمی شود زیرا آنها برای دفاع از والاترین ارزشها جان خود ایثار کردند . ملت ایران از دیر باز تمدن ساز و فرهنگ ساز بوده و این فرهنگ سازی ، اگر چه فراز و نشیبی داشته اما هیچگاه خاموش نشده است.انقلاب اسلامی سرآغاز فصل جدیدی درحیات سیاسی ایران در عرصه جهانی بود. به همین دلیل دو ابرقدرت غرب و شرق و اقمارشان به دشمنی با انقلاب پرداختند. زیرا انقلاب اسلامی راهی پیش روی ملتها در مبارزه با ظلم و استکبار و استثمار کشورها گذاشت و سیاستهای استعماری آمریکا و شوروی ، دوابرقدرت وقت غرب و شرق را، به چالش کشید. تجاوز صدام دیکتاتور عراق به جمهوری اسلامی ایران ۱۹ ماه پس از پیروزی انقلاب اسلامی و با حمایت دو ابرقدرت غرب و شرق ناشی آغاز شد . آنها نگران صدور پیام انقلاب اسلامی به ملتهای تحت استعمار و استثمار بودند . این تجاوز در ۲۲ سپتامبر سال ۱۹۸۰ آغاز شد. جنگ تحمیلی صدام علیه جمهوری اسلامی ایران هشت سال به طول انجامید و صدام و حامیانش در دو بلوک و شرق و غرب نتوانستند به هیچ یک از خواسته ها یشان در تجزیه  ایران و براندازی نظام نوپای جمهوری اسلامی برسند. این جنگ ، نقطه قوت و افتخاری برای بالندگی آرمانهای انقلاب اسلامی و رشد و شکوفایی ایران در تمام زمینه ها شد. مردم ایران برای گرامی داشت یاد دهها هزار شهید ، جانباز و رشادتهای میلیونها نفر جوان و مرد و زن در دفاع از کشور و ارزشهای انقلاب اسلامی ۲۲ تا ۲۸ سپتامبر را، هفته دفاع مقدس نامگذاری کردند. در این یک هفته برنامه های بسیاری برای زنده نگه داشتن یاد رشادتهاو شجاعت صدها هزار نفر که شهید یا مجروح و جانباز شدند، گرامی داشته می شود.

در تاریخ ، از هشت سال دفع مفدس ملت ایران ، به عنوان نماد آزادگی و مقاومت و ایمان به خدا یاد خواهد شد ، اما از متجاوز و متحدان او که طی هشت سال او را یاری و تشویق کردند ، جز به زشتی یاد نخواهد شد . امام خمینی (ره)  فرمودند: «هر روز ما در جنگ برکاتی داشته‌ایم که در همه صحنه‌ها از آن بهره جسته‌ایم. ما انقلابمان را در جنگ به جهان صادر نموده‌ایم ما مظلومیت خویش و ستم متجاوزان را در جنگ ثابت نموده‌ایم. ما در جنگ پرده از چهره تزویر جهان‌خواران کنار زده‌ایم. ما در جنگ دوستان و دشمنانمان را شناخته‌ایم. ما در جنگ به این نتیجه رسیدیم که باید روی پای خودمان بایستیم. ما در جنگ ، ابهت دو ابرقدرت شرق و غرب را شکستیم . ما در جنگ ریشه‌های انقلاب پربار اسلامی‌مان را محکم کردیم. ما در جنگ حس برادری و وطن‌دوستی را در نهاد یکایک مردم مان باور کردیم. ما در جنگ به مردم جهان و خصوصا مردم منطقه نشان دادیم که علیه تمامی قدرت‌ها و ابرقدرت‌ها می‌توان سالیان سال دفاع کرد.» امام خمینی (ره) در آن لحظات حساس و تعیین‌کننده که ماشین مرگبار جنگی صدام با حمایت شرق و غرب در خاک ایران پیشروی می‌کرد ، فرمودند: «ما آن چنان سیلی به صدام بزنیم که دیگر قدرت بلند شدن نداشته باشد». این سخن تاریخی همراه با این فراز مهم از حضرتش که «جنگ ، جنگ است و عزت و شرف ما در گرو این جنگ است» صلابت و دیدگاه محکم آن پیر فرزانه را به نمایش می‌گذارد. این جمله معروف امام(ره)، ماه‌ها بعد در سلسله عملیات‌ ثــامن الائمه(ع) و شکسته شدن محاصره آبادان ،عملیات طریق القدس ، عملیات فتح‌المبین و بیت‌المقدس و آزادی خرمشهر صورت عملی به خود گرفت و سال‌ها بعد در عملیات کربلای ۵ و والفجر ۸ ، ارتش رژیم بعثی عراق را خرد کرد. صدام در خلال سال‌های پس از جنگ و در جریان تجاوز به امیرنشین کویت اذعان کرد: «ما در جنگ با ایرانی‌ها ، با مردانی با صلابت روبرو بودیم». این دشمن قهار و جنایتکار، با ادای احترام به امام خمینی(ره) اعتراف دیگری هم کرده و گفته است : «آنها مردانه می‌جنگیدند».

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.