سه‌شنبه ۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۴:۳۶

وزیر ارتباطات: شجاعت و خلاقیت جوانان راه حل عبور از بحران هاست.

وزیر ارتباطات

همایش دومین گفتمان نقش جوانان در مدیریت شهری با حضور آذری جهرمی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در تالار دکتر شریعتی دانشگاه علوم پزشکی اصفهان برگزار گردید.

به گزارش  اصفهان مفدا محمد جواد آذری جهرمی جوانترین وزیر دولت  در ابتدای سخنرانی باگرامیداشت شهدای حادثه تروریستی و با یادی از جوانترین وزیر جمهوری اسلامی ایران شهید تندگویان بیان کرد: موضوع بحث توسعه پایدار شهری است که در کنار آن مسئله جوانان مطرح میشود.هدف و شان این گفتمان ایجاب میکند بر خلاف میل باطنی به مباحث علمی و دیپلماتیک بپردازیم. تعریف علمی توسعه پایدار به این صورت است عنصر سازمان دهنده ای که موجب پایداری منابع تجدیدناپذیر میشود.هدف توسعه انتقال منابع تجدیدپذیری است که در دست ما امانت است.هم چنین در هدف توسعه پایدار شهری نیز میگوییم شهری باید ساخته شود که آینده ای بهتر را رای ما بوجود آورد.در مبحث توسعه پایدار شهری مبحث محیط زیست عنوان میشود که حفط آن اهمیت بالایی دارد.عموما شهر ها که توسعه می یابند  محیط زیست را تهدید میکنند و آلودگی آب و هوا را افزایش میدهند. کاهش در مصرف سوخت و دفع سالم زباله و جلوگیری از آلودگی هوا، توازن در توسعه، عدالت اجتماعی و رعایت حقوق شهروندی به توسعه پایدار شهری کمک میکند.

در حال حاضر ابزاری که دنیا در دست دارد برای دستیابی به توسعه پایدار، فناوری اطلاعات می باشد. فناوری اطلاعات بهترین ابزار هست اما هدف نیست.چرا که هدف کنترل و پایداری منابع تجدیدناپذیر است.راهکار آن در بهینه سازی است.اگر تدبیری ترافیک را کاهش دهد باعث کاهش مصرف سوخت و کاهش آلودگی هوا میشود.ابزار حل این مسائل و مشکلات موجود در جوامع تکنولوژی است.امروزه تکنولوژی در اختیار انسان است تا بهره وری را بالا ببرد.انقلابی صنعتی چهارم که در حال رخ دادن است و یا اقتصاد دیجیتال مبتنی بر افزایش بهره وری است.

وی در پاسخ به سوال اینکه چگونه فناوری بهره وری را بالا میبرد پاسخ داد: خمیرمایه انسانی به نام خلاقیت از فناوری کمک میگرد و بهره وری را بالا میبرد.خلاقیت است که با استفاده از اپلیکیش حمل و نقل شهری را بالا می برد.مسئله مهم این است که این خلاقیت در نزد جوانان است.پس چگونگی وارد کردن خلاقیت جوانان در عرصه مدیریت شهریهمان  نقش جوانان در توسعه پایدار شهری است. در ذهن جوانان تراوشات متعددی وجود دارد که موجب رشد می شود اما امروزه در کشور متاسفانه بعضی از ساختارهای تشکیلاتی بازدارنده است چرا که جوانان دیروز گمان میکنند با رفتن آنها انقلاب هم دچار مشکل میشود اما ما شهدای انقلاب زیادی داشتیم که رفتند اما انقلاب پابرجا ماند.

شجاعت و خلاقیت هردو نزد جوانان است که با استفاده از این دو خصیصه میتوان مشکلات زیست محیطی را حل کرد.جوانان دیروز در جنگ و تحریم ثابت کردند که میتوانند از بحران عبور کنند امروز هم همین گونه است.نیاز به مکانیزم رشد است.عملی کردن این مفاهیم تنها در گرو استفاده از جوانان است.

وی با توصیه به متمرکز شدن روی خلاقیت افزود: پروژه شهر هوشمند صرفا جهت زیباسازی نیست، بلکه جهت پایدار سازی شهرهاست.اگر خلاقیت بکار گرفته شود میتوان شهرها را به هوشمند سازی سوق داد.

وزیر ارتباطات در رابطه با مشکل عدم پرداخت حقوق بازنشستگان حاضر در جلسه عنوان کرد: طبق مصوبه هئیت مدیره مخابرات ایران سال 89 باید پارامترهایی به عنوان رفاهیات  پرداخت می کند.تا دوسال پرداخت و بعد متوقف شد.دو گروه از بازنشستگان هستند که قبل از سال 90 و بعد از سال 90 هستند.افرادی که قبل از سال 90 هستند باید سالانه حدود 9 میلیون تومان دریافت کنند و افرادی که بازنشسته بعد از 90 هستند باید هفت و نیم میلیون تومان دریافت کنند.در سال های اخیر این جمعیت حدودا 60 هزار نفره فقط سالی یک میلیون و نهصد هزار تومان دریافت کرده اند.معوقات از لحاظ عددی بیش از هزار میلیارد تومان است.ما از مدیر و اعضای هیئت مدیره درخواست کردیم سریع موضوع را پیگیری کنند.مصوب کردند فعلا با توجه به موجودی پرداخت ها بیشتر شود.ما از این عزیزان درخواست داشتیم از هر منبعی که ممکن است باید این بدهی ها به بازنسشتگان پرداخت شود.

دکتر شجاعی ، معاون هماهنگی امور اقتصادی و توسعه منابع انسانی استان اصفهان  نیز در این همایش گفت:اگر نگاهی داشته باشیم به شاخصه های سازمان ملل در چند دهه قبل که در خصوص یک جامعه یا کشور در حال رشد صحبت به میان می آورد، صرفا مسئله رشد اقتصادی مطرح میشد آن هم بر مبنای صنعت که چند درصد رشد امکان پذیر است.

به تدریج این عوامل و شاخص ها  دچار تغییر و دگرگونی شد، چرا که کشور هایی بودندکه  دارای رشد اقتصادی شدند اما جامعه  در همه جهات رشد نکرده است. این باعث شد تا واژه"توسعه" جایگزین رشد گردد. یعنی یک رشد همه جانبه در زمینه های بهداشت، حمل و نقل، کاهش فقر، آموزش و ... صورت میگیرد.

در کلمه توسعه یک مفهوم در دسترس نبود و آن هم توسعه متوازن بود. حتی در اصفهان هم توسعه نامتوازن را شاهد هستیم.اندکی بعد به واژه توسعه پایدار رسیدیم زیرا کشورهایی بودند که رشد داشتند، توسعه داشتند اما مقوله توسعه پایدار را شاهد نبودیم.توسعه پایدار یعنی محل تلاقی اقتصاد،اجتماع، جامعه، رفع نیاز ها و منافع جمعی.

صرفا افزایش رشد اقتصادی میتواند صدمات جبران ناپذیری به منابع جامعه و استان وارد کند و منابع تجدیدناپذیر را ازبین ببرد.

بعد از انقلاب بحث توسعه پایدار در دولت های مختلف مطرح شده بود.

پایداری صرفا پایداری زیست محیطی نیست؛ پایداری به معنای پایداری اجتماعی ،پایداری فرهنگی و پایداری اقتصادی است.

مشارکت اجتماعی در توسعه بسیار حائز اهمیت است زیرا هزچه مشارکت مردم در فرآیند توسعه بیشتر باشد نگهداری آنها از نتیجه اصرار دارند و بخش مهمی از این مشارکت را جوانان انجام میدهند.جوان به عنوان موتور ماحرکه هر جامعه ای است که باید در جایگاه خود باشد تا نقش را به درستی ایفا کنند.

جوان میتواند با وجود زیرساخت های مناسب به بهترین شکل مشارکت کند.یکی از مهم ترین زیر ساخت ها، زیر ساخت فکری است.

جوان دارای انگیزه لازم، به روز و آماده حرکت بهجلو است.نگاه دولت این است که بتواند این شرایط را ایجاد کند چرا که مبنای پیروزی انقلاب و دفاع مقدس ما و ثبات اوایل پیروزی انقلاب، جوانان بود.

وی افزود: جوامعی که از ما جلوترند به خوبی توانسته اند از مشارکت مردم و جوانان خود در امر اجرا بهره ببرند.

وی خاطر نشان کرد: اصفهان همان طور که تاکنون همپای نظام بوده در حال حاضر هم از نظر علمی و تحقیقاتی و...دارای پایگاه بسیار قوی است.من اطمینان دارم با ایجاد فضا میتوان مشکلات جامعه را حل کرد.امیدواریم این همایش در استان اصفهان باعث پیشرفت گردد.

علی تقیان دبیر اجرای همایش با اشاره به روند برگزاری دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری گفت: در این گفتمان ۲۳۳مقاله از سراسر کشور به دبیرخانه ارسال شد و توسط هیئت داروانی که عضو هیئت علمی دانشگاه های استان هستند بررسی و از ۱۰ مقاله، به عنوان مقالات برتر در روز همایش تقدیر خواهد شد.

تقیان با بیان اینکه تمام مقالات ارسال شده به دبیرخانه توسط جوانان تهیه شده است گفت: جوانانی که مقالات خود را برای دبیرخانه ارسال کرده اند سالها در در حوزه توسعه پایدار فعال هستند و به پایداری توسعه اعتقاد دارند.

دبیر اجرایی دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری اظهار کرد: ما در تلاش هستیم تا مقالاتی که قابلیت اجرایی دارد را به مرحله اجرا برسانیم و حمایت های لازم را انجام میدهیم .

وی با اشاره به برنامه های جنبی دبیر خانه گفت:‌ امسال برنامه های جنبی را در کنار برنامه های اصلی دبیرخانه توسعه دادیم و ۷ برنامه جنبی در حوزه توسعه پایدار را در ۷ روز متوالی برگزار کردیم که با استقبال جوانان همراه بود.

تقیان در پایان اضافه کرد: دومین گفتمان راهبردی نقش جوانان در توسعه پایدار شهری مانند دوره گذشته بدون استفاده از بودجه دولت و با استفاده از ظرفیت تشکل های مردم نهاد با تیم اجرایی کاملا جوان و دور از هرگونه نگرش سیاسی برگزار خواهد شد.

در پایان مراسم نیز وزیر ارتباطات از یادبود گفتمان رونمایی کرد و هدایای یادبودی به وزیر و جوانان فعال در حوزه پژوهش در توسعه شهری اهدا شد.

تهیه خبر :اعظم عطاری خبرنگار مفدا اصفهان

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.