دوشنبه ۹ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۴۵

رشته‌های قرآنی مورد علاقه اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کدامند؟

پوستر

امسال در بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، استقبال زیادی از بخش‌های شش گانه جشنواره کردند و بر اساس آمارهای موجود، میزان استقبال اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی از بخش‌های مختلف جشنواره نسبت به سال‌ گذشته ۲۳ درصد افزایش یافته است.

به گزارش مفدا، بر اساس آمارهای موجود از دبیرخانه مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، امسال در بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان در شش بخش جشنواره در مجموع ۲ هزار استاد در این رویداد بزرگ قرآنی شرکت کردند.

بر اساس آمار به دست آمده از دبیرخانه مرکز قرآن و عترت، امسال در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت، ۵۳۵ نفر از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش آوایی شرکت کردند که در این بخش اساتید بیشترین استقبال را از رشته‌های قرائت ترتیل و حفظ سوره واقعه با ترجمه کردند.

همچنین در بخش معارف قرآنی در مجموع امسال در جشنواره بیست و سوم یک‌هزار و ۲۶۳ استاد از دانشگاه‌های علوم پزشکی در این رویداد بزرگ قرآنی شرکت کردند که بیشترین استقبال اساتید از بخش معارف قرآنی امسال مربوط به دو رشته احکام و آشنایی با مفاهیم نهج البلاغه است.

امسال در بزرگترین رویداد قرآنی وزارت بهداشت در بخش پژوهشی در مجموع ۶۰۷ استاد در رشته‌های مختلف در بخش مسابقات شرکت کردند. در بخش پژوهشی در مجموع ۴ رشته بررسی و نقد کتاب، تالیف کتاب، تلخیص کتاب و مقاله نویسی وجود دارد. بیشترین استقبال اساتید از بخش پژوهشی امسال مربوط به دو رشته مقاله نویسی و تلخیص کتاب بوده است که این نشان می‌دهد اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی در این دو بخش علاقه زیادی نشان داده‌اند.

یکی از بخش‌های جذاب بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت بخش فناوری اطلاعات است که امسال در جشنواره، در مجموع ۳۰ استاد از دانشگاه‌های مختلف علوم پزشکی در دو رشته تولید اپلیکیشن و کانال‌های مجازی قرآنی حضور یافته‌اند. بر اساس آمار مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امسال در رشته تولید اپلیکیشن در مجموع ۱۹ استاد و در رشته کانال‌های مجازی قرآنی ۱۱ استاد برای مسابقات آمادگی خود را اعلام کردند که برگزیدگان این دو رشته در یکی از اختتامیه‌های جشنواره طی روزهای ۱۸ تا ۲۱ مهرماه مشخص خواهند شد و جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

بخش هنری جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت که تنوع و جذابیت خاصی به فضای روحانی و معنوی این جشنواره قرآنی بخشیده است امسال در ۱۰ رشته پی نما(‌کمیک استریپ)، خوشنویسی، طراحی پوستر، عکاسی، قصه‌گویی، معرق و منبت، نقاشی، نمایش( تئاتر صحنه)، تذهیب، فیلم کوتاه برگزار شد که در این بخش در مجموع ۳۱۰ استاد دانشگاه استقبال و علاقه خود را از رشته‌های مختلف بخش هنری نشان دادند. در این بخش اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی در رشته عکاسی بیشترین میزان استقبال را نشان دادند و رشته‌های خوشنویسی و طراحی پوستر به ترتیب بیشترین استقبال را بعد از عکاسی از سوی اساتید داشته‌اند.

امسال یکی از خصوصیاتی که در بخش هنری در جشنواره قرآن و عترت ایجاد شد و باعث شد این جشنواره با ادوار گذشته تفاوت‌هایی داشته باشد، افزوده شدن رشته پی‌نما ( کمیک استریپ) بود که علیرغم جدید بودن این رشته و اضافه شدن آن برای نخستین بار در این رویداد بزرگ قرآنی، در مجموع ۶ استاد در این رشته ثبت نام کردند.

در بخش ادبی که دارای چهار رشته داستان نویسی، شعر، فیلم‌نامه نویسی و نمایش‌نامه نویسی است، در مجموع ۹۵ استاد از دانشگاه‌های علوم پزشکی استقبال خود را از رشته‌های مختلف نشان دادند. در بخش ادبی به تفکیک ۲۹ استاد در رشته داستان نویسی، ۶۴ استاد در رشته شعر و یک استاد در رشته فیلمنامه نویسی و نیز یک استاد در رشته نمایش‌نامه نویسی ثبت نام کردند.

این گزارش حاکی است، اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) در رشته‌های مقاله‌نویسی، احکام، مفاهیم نهج البلاغه، عکاسی، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن‌کریم و سبک زندگی ایرانی، اسلامی بیشترین علاقمندی را نشان داده‌اند.

اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) در رشته‌های مقاله‌نویسی، احکام، مفاهیم نهج البلاغه، عکاسی، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم و سبک زندگی ایرانی، اسلامی بیشترین علاقمندی را نشان داده‌اند.

بر اساس آمار به دست آمده از ثبت نام کنندگان در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت، در بخش اساتید، ۴۵۲ نفر در رشته مقاله نویسی، ۲۵۷ نفر در رشته احکام، ۲۳۹ نفر در رشته مفاهیم نهج البلاغه، ۲۰۵ نفر در رشته عکاسی، ۲۰۵ نفر در رشته آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم و ۱۸۲ نفر در رشته سبک زندگی ایرانی، اسلامی ثبت نام کرده‌اند.

کمترین علاقمندی اساتید در این جشنواره در رشته‌های حفظ ۱۰ جزء، حفظ ۲۰ جزء و نمایش تئاتر صحنه است که هیچیک از اساتید دانشگاههای علوم پزشکی در این رشته ها شرکت نکرده اند و در رشته های قصه گویی، فیلمنامه نویسی و نمایشنامه‌نویسی در بخش اساتیدتنها یک نفر شرکت کرده‌است.

در این دوره از جشنواره قرآن و عترت(ع) وزارت بهداشت ۲۰۰۰ نفر از اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی ثبت نام کرده‌اند که نسبت به جشنواره پیشین  با هزار و ششصد شرکت کننده، ۴۰۰ نفر افزایش و رشد۲۳ درصدی را نشان می‌دهد. از برگزیدگان این جشنواره در تاریخ ۱۹ تا ۲۱ مهر ماه در زیباکنار تقدیر می‌شود.

مرحله نهایی بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در ۶ بخش مختلف مهرماه امسال در مجتمع تفریحی- فرهنگی زیباکنار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار خواهد شد که جمع کل شرکت کنندگان در بخش‌ها و رشته‌های مختلف ۶۳ هزار و ۹۲۶ نفر است. همچنین تعداد نفر رشته‌ها در همه بخش‌ها بر اساس آمارهای به دست آمده، ۸۰ هزار و ۹۵۹ نفر رشته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.