چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۰:۵۲

رشته‌های قرآنی مورد علاقه دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور کدامند؟

جشنواره قران و عترت

امسال در بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت، دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی، استقبال زیادی از بخش‌های شش گانه جشنواره کردند و بر اساس آمارهای موجود، میزان استقبال دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی از بخش‌های مختلف جشنواره نسبت به سال‌ گذشته به طور قابل توجهی افزایش یافته است.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم، بر اساس آمارهای موجود از دبیرخانه مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، امسال در بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت دانشگاهیان در شش بخش جشنواره در مجموع ۳۳ هزار و ۲۰۶ دانشجو در این رویداد بزرگ قرآنی شرکت کردند.

بر اساس آمار به دست آمده از دبیرخانه مرکز قرآن و عترت، امسال در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت، ۶ هزار و ۴۷۶ نفر از دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در بخش آوایی شرکت کردند که در این بخش دانشجویان بیشترین استقبال را از رشته‌های قرائت ترتیل و حفظ سوره واقعه با ترجمه کردند.

همچنین در بخش معارف قرآنی در مجموع امسال در جشنواره بیست و سوم ۱۶ هزار ۸۰۰ دانشجو از دانشگاه‌های علوم پزشکی در این رویداد بزرگ قرآنی شرکت کردند که بیشترین استقبال دانشجویان از بخش معارف قرآنی امسال مربوط به دو رشته احکام و آشنایی با آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم  است.

امسال در بزرگترین رویداد قرآنی وزارت بهداشت در بخش پژوهشی در مجموع یک‌هزار و ۸۷۵ دانشجو  در رشته‌های مختلف در بخش مسابقات شرکت کردند. در بخش پژوهشی در مجموع ۴ رشته بررسی و نقد کتاب، تالیف کتاب، تلخیص کتاب و مقاله نویسی وجود دارد. بیشترین استقبال دانشجویان از بخش پژوهشی امسال مربوط به دو رشته مقاله نویسی و تلخیص کتاب بوده است که این نشان می‌دهد دانشجویان  دانشگاه‌های علوم پزشکی در این دو بخش علاقه زیادی نشان داده‌اند.

یکی از بخش‌های جذاب بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت بخش فناوری اطلاعات است که امسال در جشنواره، در مجموع ۴۸۰ دانشجو از دانشگاه‌های مختلف علوم پزشکی در دو رشته تولید اپلیکیشن و کانال‌های مجازی قرآنی حضور یافته‌اند. بر اساس آمار مرکز قرآن و عترت وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، امسال در رشته تولید اپلیکیشن در مجموع ۱۶۶ دانشجو و در رشته کانال‌های مجازی قرآنی ۳۱۴ دانشجو برای مسابقات آمادگی خود را اعلام کردند که برگزیدگان این دو رشته در یکی از اختتامیه‌های جشنواره طی روزهای ۱۸ تا ۲۱ مهرماه مشخص خواهند شد و جوایز خود را دریافت خواهند کرد.

بخش هنری جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت که تنوع و جذابیت خاصی به فضای روحانی و معنوی این جشنواره قرآنی بخشیده است امسال در ۱۰ رشته پی نما(‌کمیک استریپ)، خوشنویسی، طراحی پوستر، عکاسی، قصه‌گویی، معرق و منبت، نقاشی، نمایش( تئاتر صحنه)، تذهیب، فیلم کوتاه برگزار شد که در این بخش در مجموع ۶ هزار و ۶۶۰ دانشجو  استقبال و علاقه خود را از رشته‌های مختلف بخش هنری نشان دادند. در این بخش دانشجویان دانشگاه‌های علوم پزشکی در رشته عکاسی بیشترین میزان استقبال را نشان دادند و رشته‌های خوشنویسی و نقاشی به ترتیب بیشترین استقبال را بعد از عکاسی از سوی اساتید داشته‌اند.

امسال یکی از خصوصیاتی که در بخش هنری در جشنواره قرآن و عترت ایجاد شد و باعث شد این جشنواره با ادوار گذشته تفاوت‌هایی داشته باشد، افزوده شدن رشته پی‌نما ( کمیک استریپ) بود که علیرغم جدید بودن این رشته و اضافه شدن آن برای نخستین بار در این رویداد بزرگ قرآنی، در مجموع ۴۶ دانشجو در این رشته ثبت نام کردند.

در بخش ادبی که دارای چهار رشته داستان نویسی، شعر، فیلم‌نامه نویسی و نمایش‌نامه نویسی است، در مجموع یک‌هزار و ۹ ۴۸ دانشجو از دانشگاه‌های علوم پزشکی استقبال خود را از رشته‌های مختلف نشان دادند. در بخش ادبی به تفکیک ۷۶۹ دانشجو در رشته داستان نویسی، ۹۴۹ دانشجو در رشته شعر و ۱۲۱ دانشجو در رشته فیلمنامه نویسی و ۸۲ نفر در رشته نمایشنامه نویسی ثبت نام کردند.

این گزارش حاکی است، اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی، در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) در رشته‌های مقاله‌نویسی، احکام، مفاهیم نهج البلاغه، عکاسی، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن‌کریم و سبک زندگی ایرانی، اسلامی بیشترین علاقمندی را نشان داده‌اند.

اساتید دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور در بیست و سومین جشنواره قرآن و عترت(ع) در رشته‌های مقاله‌نویسی، احکام، مفاهیم نهج البلاغه، عکاسی، آشنایی با ترجمه و تفسیر قرآن کریم و سبک زندگی ایرانی، اسلامی بیشترین علاقمندی را نشان داده‌اند.

مرحله نهایی بیست و سومین دوره جشنواره قرآن و عترت وزارت بهداشت در ۶ بخش مختلف مهرماه امسال در مجتمع تفریحی- فرهنگی زیباکنار به میزبانی دانشگاه علوم پزشکی گیلان برگزار خواهد شد که جمع کل شرکت کنندگان در بخش‌ها و رشته‌های مختلف ۶۳ هزار و ۹۲۶ نفر است. همچنین تعداد نفر رشته‌ها در همه بخش‌ها بر اساس آمارهای به دست آمده، ۸۰ هزار و ۹۵۹ نفر رشته است.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.