پنجشنبه ۱۲ مهر ۱۳۹۷ - ۲۳:۱۹

سالروز شهادت حضرت امام زین العابدین(ع) بر همگان تسلیت باد

شهادت امام زين العابدين (ع)

ای خدای من اگر در پیشگاه تو بگریم تا پلک های چشمانم بیافتد، و به آواز بلند بنالم تا صدایم قطع گردد، و در برابر تو بایستم تا پاهایم ورم کند.... با این رفتارها سزاوار از بین بردن گناهی از گناهانم نمی گردم.

به گزارش مفدا کاشان، ۱۴ دعای کلیدی از امام سجاد(علیه السلام) به شرح ذیل می‌باشد:

* دعای امام در صبح و شام

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ ارْزُقْنَا حُسْنَ مُصَاحَبَتِهِ، وَ اعْصِمْنَا مِنْ سُوءِ مُفَارَقَتِهِ بِارْتِکَابِ جَرِیرَةٍ، أَوِ اقْتِرَافِ صَغِیرَةٍ أَوْ کَبِیرَةٍ... .

خداوندا بر محمد و آل محمد درود فرست، و مصاحبت نیکوی با آن را به ما روزی کن، و ما را از مفارقت بد آن با ارتکاب اعمال زشت و انجام گناهان کوچک و بزرگ محفوظ بدار.

* بهره مندی از ساعات روزانه

اللَّهُمَّ اجْعَلْ لَنَا فِی کُلِّ سَاعَةٍ مِنْ سَاعَاتِهِ حَظّاً مِنْ عِبَادِکَ، وَ نَصِیباً مِنْ شُکْرِکَ وَ شَاهِدَ صِدْقٍ مِنْ مَلَائِکَتِکَ.

خداوندا! در هر ساعتی از ساعات این روز بهره‏ ای از عبادتت، و نصیبی از سپاسگزاریت، و گواه صادقی از فرشتگانت برای ما قرار ده.

* این امور را توفیق روزان و شبان ما قرار ده

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ وَفِّقْنَا فِی یَوْمِنَا هَذَا وَ لَیْلَتِنَا هَذِهِ وَ فِی جَمِیعِ أَیَّامِنَا لِاسْتِعْمَالِ الْخَیْرِ، وَ هِجْرَانِ الشَّرِّ، وَ شُکْرِ النِّعَمِ، وَ اتِّبَاعِ السُّنَنِ، وَ مُجَانَبَةِ الْبِدَعِ، وَ الْأَمْرِ بِالْمَعْرُوفِ، وَ النَّهْیِ عَنِ الْمُنْکَرِ، وَ حِیَاطَةِ الْإِسْلَامِ، وَ انْتِقَاصِ الْبَاطِلِ وَ إِذْلَالِهِ، وَ نُصْرَةِ الْحَقِّ وَ إِعْزَازِهِ، وَ إِرْشَادِ الضَّالِّ، وَ مُعَاوَنَةِ الضَّعِیفِ، وَ إِدْرَاکِ اللَّهِیف.

خداوندا! بر محمد و آل او درود فرست، و ما را در این روز و شب و در جمیع روزها و شب های ما به انجام خیر، و دوری از بدی، و سپاس نعمت ها، و پیروی سنت‏ ها، و پرهیز از بدعت ها، و امر به معروف، و نهی از منکر، و پاسداری اسلام، و کاستن و خوار نمودن باطل، و نصرت و اعزاز حق، و ارشاد گمراه، و کمک ناتوان، و دادرسی مظلوم موفق بدار.

* پناه به خدا از برخی صفات مذموم

اللَّهُمَّ إِنیِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَیَجَانِ الْحِرْصِ، وَ سَوْرَةِ الْغَضَبِ، وَ غَلَبَةِ الْحَسَدِ، وَ ضَعْفِ الصَّبْرِ، وَ قِلَّةِ الْقَنَاعَةِ، وَ شَکَاسَةِ الْخُلُقِ، وَ إِلْحَاحِ الشَّهْوَةِ، وَ مَلَکَةِ الْحَمِیَّۀ.

بار خدایا به تو پناه می برم از حرص و تندی خشم و تسلّط حسد و سستی صبر و شکیبائی و کمی قناعت و بد خوئی و افراط (تجاوز از حدّ) خواهش نفس، و غلبه حمیّت.

* کیفر را در دنیا که زودگذر است قرار ده نه در آخرت

اللَّهُمَّ وَ مَتَی وَقَفْنَا بَیْنَ نَقْصَیْنِ فِی دِینٍ أَوْ دُنْیَا، فَأَوْقِعِ النَّقْصَ بِأَسْرَعِهِمَا فَنَاءً، وَ اجْعَلِ التَّوْبَةَ فِی أَطْوَلِهِمَا بَقَاءً.

بار خدایا و هر گاه بین دو زیان (دو کیفر بر اثر دو تقصیر و نافرمانی) قرار گرفتیم: یکی در دین و دیگری در دنیا (و یکی را می بخشی) پس زیان (کیفر) را در آن که زود می گذرد (دنیا) و عفو و بخشش را در آن که مدّتش طولانی است (دین) قرار ده.

* اعضای ما حسنات را فرونگذارند و گناهان را مرتکب نشوند

 اللَّهُمَّ فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ اجْعَلْ هَمَسَاتِ قُلُوبِنَا، وَ حَرَکَاتِ أَعْضَائِنَا وَ لَمَحَاتِ أَعْیُنِنَا، وَ لَهَجَاتِ أَلْسِنَتِنَا فِی مُوجِبَاتِ ثَوَابِکَ حَتَّی لَا تَفُوتَنَا حَسَنَةٌ نَسْتَحِقُّ بِهَا جَزَاءَکَ، وَ لَا تَبْقَی لَنَا سَیِّئَةٌ نَسْتَوْجِبُ بِهَا عِقَابَکَ.

خدایا! بر محمد و آل محمد درود فرست، و جنبش های نهانی دل ها، و حرکت های اندام ها، و گردش چشم ها، و به کار افتادن زبان های ما را مخصوص چیزهایی ساز که ما را به پاداش تو می ‏رساند، تا چنان شود که هیچ حسنه ‏ای که مستحق جزای تو است از ما فوت نشود، و هیچ سیّئه ‏ای که مستوجب کیفر تو است در نامه اعمال ما ثبت نگردد.

* بخشش، از فضل تو و کیفر کردنِ ما از عدل توست

اللَّهُمَّ إِنْ تَشَأْ تَعْفُ عَنَّا فَبِفَضْلِکَ، وَ إِنْ تَشَأْ تُعَذِّبْنَا فَبِعَدْلِکَ فَسَهِّلْ لَنَا عَفْوَکَ بِمَنِّکَ.. .

بار خدایا! اگر بخواهی از ما بگذری از فضل و احسان تو است (نه شایستگی ما) و اگر بخواهی ما را به کیفر رسانی از عدل و دادگری تو است (نه ستم بر ما).

* من نیازمندترین نیازمندان به تو هستم

یَا غَنِیَّ الْأَغْنِیَاءِ، هَا، نَحْنُ عِبَادُکَ بَیْنَ یَدَیْکَ، وَ أَنَا أَفْقَرُ الْفُقَرَاءِ إِلَیْکَ، فَاجْبُرْ فَاقَتَنَا بِوُسْعِکَ، وَ لَا تَقْطَعْ رَجَاءَنَا بِمَنْعِکَ،

ای بی نیاز بی نیازان! اینک ما بندگان تو در اختیار توایم، و من نیازمندترین نیازمندان به تو هستم، پس به بی نیازی و عطای خویش نیازمندی ما را بر طرف فرما و ما را به باز داشتن (از رحمت) خود نومید مگردان.

* بین دعای من و اجابتت فاصله ‏ای قرار مده

اللَّهُمَّ لَا أَشْکُو إِلَی أَحَدٍ سِوَاکَ، وَ لَا أَسْتَعِینُ بِحَاکِمٍ غَیْرِکَ، حَاشَاکَ، فَصَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ صِلْ دُعَائِی بِالْإِجَابَةِ، وَ اقْرِنْ شِکَایَتِی بِالتَّغْیِیرِ.

خدایا! به کسی جز تو شکوه نمی کنم، و از حکم کننده ‏ای (بین ظالم و مظلوم) جز تو یاری نمی طلبم آراسته و پاک می دانم تو را که چنین کنم، پس بر محمّد و آل او درود فرست، و دعای مرا به اجابت پیوند ده (بین دعاء و اجابت فاصله ‏ای قرار مده) و شِکوه مرا با تغییر و از بین بردن همراه ساز (ستم ستمگر را از من دفع فرما تا شِکوه ‏ام پایان یابد).

* با این رفتارها سزاوار از بین بردن گناهی از گناهانم نمی گردم

یَا إِلَهِی لَوْ بَکَیْتُ إِلَیْکَ حَتَّی تَسْقُطَ أَشْفَارُ عَیْنَیَّ، وَ انْتَحَبْتُ حَتَّی یَنْقَطِعَ صَوْتِی، وَ قُمْتُ لَکَ حَتَّی تَتَنَشَّرَ قَدَمَایَ، وَ رَکَعْتُ لَکَ حَتَّی یَنْخَلِعَ صُلْبِی، وَ سَجَدْتُ لَکَ حَتَّی تَتَفَقَّأَ حَدَقَتَایَ، وَ أَکَلْتُ تُرَابَ الْأَرْضِ طُولَ عُمُرِی، وَ شَرِبْتُ مَاءَ الرَّمَادِ آخِرَ دَهْرِی، وَ ذَکَرْتُکَ فِی خِلَالِ ذَلِکَ حَتَّی یَکِلَّ لِسَانِی، ثُمَّ لَمْ أَرْفَعْ طَرْفِی إِلَی آفَاقِ السَّمَاءِ اسْتِحْیَاءً مِنْکَ مَا اسْتَوْجَبْتُ بِذَلِکَ مَحْوَ سَیِّئَةٍ وَاحِدَةٍ مِنْ سَیِّئَاتِی.

ای خدای من اگر در پیشگاه تو بگریم تا پلک های چشمانم بیافتد، و به آواز بلند بنالم تا صدایم قطع گردد، و در برابر تو بایستم تا پاهایم ورم کند، و برای تو رکوع کنم تا استخوان پشتم از جا کنده شود، و تو را سجده نمایم تا این که سیاهی (یا کاسه) چشم هایم پنهان شود (به گودی رود) و همه عمر خاک زمین بخورم و تا پایان زندگی آب خاکسترآلود بیاشامم، و در بین این ‏ها به ذکر تو گویا باشم تا زبانم کند شود، سپس از شرمندگی از تو چشم به اطراف آسمان نیاندازم، با این رفتارها سزاوار از بین بردن گناهی از گناهانم نمی گردم.

* کمک خواستن از خداوند در برابر نقشه های شیطان

اللَّهُمَّ احْلُلْ مَا عَقَدَ، وَ افْتُقْ مَا رَتَقَ، وَ افْسَخْ مَا دَبَّرَ، وَ ثَبِّطْهُ إِذَا عَزَمَ، وَ انْقُضْ مَا أَبْرَمَ.

خدایا! آن چه شیطان گره زند باز کن، و آن چه ببندد بگشا و آن چه بیاندیشد برهم زن، و چون تصمیم گیرد باز دار، و آن چه استوار نماید، بشکن.

* رحمت خود را به مثل باریدن باران خود بر ما بگستران

اللَّهُمَّ اسْقِنَا الْغَیْثَ، وَ انْشُرْ عَلَیْنَا رَحْمَتَکَ بِغَیْثِکَ الْمُغْدِقِ مِنَ السَّحَابِ الْمُنْسَاقِ لِنَبَاتِ أَرْضِکَ الْمُونِقِ فِی جَمِیعِ الْآفَاقِ.

خدایا! ما را به باران سیراب گردان، و رحمتت را به باران فراوان از ابری که برای رویانیدن گیاه زیبا در اطراف زمینت روان است بر ما بگستران.

* مرا ذاکر نعمت های خود بگردان

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ لَا تَجْعَلْنِی نَاسِیاً لِذِکْرِکَ فِیمَا أَوْلَیْتَنِی، وَ لَا غَافِلًا لِإِحْسَانِکَ فِیمَا أَبْلَیْتَنِی.

خدایا! بر محمّد و آل او درود فرست، و مرا به یاد کردن (سپاس) خود در آن چه (نعمت هائی که) به من عطاء فرمودی فراموشکار مگردان، و به احسانت در آن چه به من بخشیده ‏ای غافل مساز.

* ما را از این خصلت ها دور گردان

اللَّهُمَّ صَلِّ عَلَی مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ، وَ جَنِّبْنَا الْإِلْحَادَ فِی تَوْحِیدِکَ، وَ الْتَّقْصِیرَ فِی تَمْجِیدِکَ، وَ الشَّکَّ فِی دِینِکَ، وَ الْعَمَی عَنْ سَبِیلِکَ، وَ الْإِغْفَالَ لِحُرْمَتِکَ، وَ الِانْخِدَاعَ لِعَدُوِّکَ الشَّیْطَانِ الرَّجِیمِ

خدایا بر محمّد و آل او درود فرست، و ما را در توحید از عدول و بازگشتن (شرک آوردن آشکار و نهان) دورگردان و در بزرگ داشتنت از تقصیر و کوتاهی، و در دینت (اسلام) از شکّ و دو دلی، و از راهت (به دست آوردن رضا و خوشنودیت) از کوری (گمراهی) و برای حُرمتت (آن چه قیام به آن واجب است) از سهل انگاری، و از دشمنت شیطان رانده شده از فریب خوردن، دور گردان.

منبع: صحیفه سجادیه

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.