چهارشنبه ۱۱ مهر ۱۳۹۷ - ۱۷:۱۱

دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر

شعار ما آگاهی، ‌قانون مداری، حق گرایی ست

شعار ما آگاهی، ‌قانون مداری، حق گرایی

دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی علاوه بر رسالت علمی که بر دوش دارند، باید با ارتقاء آگاهی اجتماعی خود در عرصه جامعه نیز حق مدار و حق طلب شوند.

به گزارش مفدا بوشهر: شورای صنفی دانشجویان به‌ منظور ایجاد یک بستر مناسب برای تقویت زمینه‌های همفکری و مشارکت دانشجویان در امور صنفی و حفظ و پیگیری حقوق و حریم دانشجویی تشکیل می‌شود.

 این شورا متشکل از نمایندگان منتخب دانشجویان می‌باشد و وظیفه آن انعکاس مشکلات و پیگیری برای حل آن به‌منظور ارتقای سطح خدمات  به دانشجویان از طریق  تعامل با مسئولین دانشگاه است.

در همین راستا مفدا بوشهر  با محمد دهقانی دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی استان بوشهر در خصوص فعالیت ها، ‌ برنامه ها و اهداف این شورا گفت و گویی کرده است که از نظر می گذرد.

محمد دهقانی در خصوص ساختار شورا ی صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر گفت:‌ «ما در این مجموعه دانشگاهی دوازده واحد داریم. پنج واحد دانشکده ایی و هفت واحد خوابگاهی که هرکدام از واحد ها بطور جداگانه شورای های خود را دارند و مطالبات دانشجویی واحد مربوطه را بطور تخصصی پیگیری می کنند.»

 دهقانی در ادامه بیان داشت:‌ «هدف مهمی که در دستور کار ما قرار دارد، آگاهی رسانی در خصوص حقوق دانشجویی است، ‌ حقوقی که پیرو آن دانشجو می تواند بصورت قانونی مطالبات خود را پیگیری کند. البته همیشه تاکید دارم که دوستان دانشجو و مطالبه گر ضمن انتقاد، ‌ راهکار هم ارایه دهند. ارایه پیشنهاد باعث می شود دست مسوولان برای انجام کار باز باشد.»

دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی با تاکید بر پیگیری به موقع مسایل دانشجویان گفت:‌ «برای تسهیل در ارتباط با دانشجویان، ‌ واحد روابط عمومی شورا را راه اندازی کرده ایم که بسیار قدرتمند در حال انجام امور اطلاع رسانی ست. دانشجویان برای در میان گذاشتن مطالبات یا پیشنهادات خود با شورای صنفی می توانند از طریق، ایمیل، ‌ اینستاگرام و کانال تلگرام با ما در ارتباط باشند. جلسات شورا هر دوهفته یکبار برگزار شده و به همه مطالبات رسیدگی می شود. البته هر دانشجو خود علاوه بر اینکه باید مطالبه گر باشد، می تواند با نمایندگان ما در واحدهای مختلف هم گفت و گو کند.»

وی در باره برنامه های در پیش روی شورا صنفی دانشجویی گفت:‌ «کار جدیدی که در حال حاضر انجام داده ایم، ‌ گفت و گو و اطلاع رسانی در همه واحدها بصورت رو در روست. ما درباره حقوق دانشجویان، شرایط و اقدامات قانونی که دانشجو می تواند در جهت رسیدن به مطالبه خود انجام دهد، ‌ آگاهی رسانی می کنیم. هدف از این کار هم این است که دانشجویان خود آرمان خواه و حق گرا باشند. وقتی به قوانین آگاه باشند می توانند در مسیر صحیح قرار بگیرند.»

دهقانی افزود:‌ «یکی از مشکلات اساسی ما در این حوزه ناآگاهی نسبت به قانون های موجود است، ‌وقتی که دانشجو قانون را نداند مسلما نمی تواند جهت استیفای حق خود اقدام موثری انجام دهد. همه ما چه در دانشگاه و چه در زندگی روزمره باید به سمت قانون مداری برویم. در حال حاضر شورای صنفی، ‌ یکی از دانشجویی ترین تشکل های دانشگاه ست. نمایندگان و اعضای ما همه جا حضور دارند، هر خوابگاه شورای خود را دارد هر دانشکده هم همینطور، ‌ وجود این نمایندگان پل ارتباطی بین مسوولان و دانشجویان است.»

دبیر شورای صنفی در پاسخ به این سوال که برای تخصص تر شدن فعالیت هایتان چه اقداماتی کرده اید؛ ‌گفت: «شورای صنفی به جهت داشتن عملکرد بهتر به کمیته های تخصصی تقسیم شده است. کمیته های پژوهش، تغذیه، ‌ ورزش، آموزش، ‌ فرهنگی، رفاهی و کمیته امور عمومی که پیگیر دیگر مسائل عمومی دانشجویان است.»

محمد دهقانی در خصوص طریقه اطلاع رسانی و ارتباط گیری با دانشجویان اظهار داشت:‌ «امسال قصد داریم کارگاه های آموزشی با موضوع منشور حقوق دانشجویی را در دوره های متوالی برگزار کنیم. همچنین کتابی با همین عنوان نیز قصد داریم در اختیار دانشجویان قرار بدهیم. آیین نامه های جدید بخش های مختلف دانشگاه(اسکان، ‌ تغذیه و...) نیز بدست ما رسیده که در اختیار دانشجویان قرار خواهیم داد.

برای شناساندن شورای صنفی و نمایندگان آن، کمیته فرهنگی شورا، فعالیت هایی را در نظر گرفته است. یک از این برنامه ها مراجعه نمایندگان شورا به واحد های مختلف دانشگاه ست. در این مراجعه ها قرار است بصورت رو در رو در خصوص شورای صنفی، اهداف آن و منشورحقوق دانشجویی توضیح داده شود. در جشن جدیدالورودها هم به طور مفصل شورا صنفی را به دانشجویان جدید معرفی خواهیم کرد.»

وی فعالیت های شورای صنفی دانشجویی را مثبت ارزیابی کرد و در ادامه بیان داشت:‌ «در همین مدت کوتاه که از شروع به فعالیت ما می گذرد، توانسته ایم مطالبه گری را ترویج کنیم. دانشجویانی داشته ایم که هیچ وقت به دنبال مسائل صنفی نبوده اند، ‌اما طی همین مدت با آگاهی رسانی هایی که صورت گرفته، ‌ همین دانشجویان بطور جدی پیگیر شده اند. هرچند در ابتدای راه هستیم و تازه شروع کرده ایم، ‌ با تعاملات و روابط عمومی قوی که خواهیم داشت؛ ‌ قطعا در آینده نزدیک پویاتر و موثرتر عمل خواهیم کرد. چشم انداز ما برای آینده این است که با فعالیت های آگاهی بخش بتوانیم تک تک دانشجویان را دغدغمند و فعال کنیم. دانشجویان دانشگاه علوم پزشکی علاوه بر رسالت علمی که بر دوش دارند، باید با ارتقاء آگاهی اجتماعی خود در عرصه جامعه نیز حق مدار و حق طلب شوند. بالا بردن آگاهی اجتماعی نیز بر عهده معاونت دانشجویی و فرهنگی دانشگاه علوم پزشکی و همچنین شورای صنفی دانشجویی می باشد.»

دهقانی در باره پیگیری های انجام شده امور رفاهی دانشجویان گفت:‌ «علاوه بر ارتقاء آگاهی دانشجویان هم اکنون پیگیر امور رفاهی دانشجویان مثل وضعیت خوابگاه ها، ‌ بوفه و ...هستیم. یکی از ثمرات پیگیری های مستمر شورا، ‌ راه اندازی شام پنج شنبه هاست. از همین جا این مژده را به دوستان دانشجو بدهم که می توانند از اول آبان شام پنج شنبه را در برنامه غذایی خود قرار داده و رزرو کنند. در حوزه هایی مانند تربیت بدنی، ‌ تغذیه، ‌ خوابگاه ها، ‌ حمل و نقل و ... نیز کمیته های ما بطور جدی فعالیت خود را آغاز کرده اند. ایجاد ساختار باعث می شود به حوزه های زیادتری از دانشگاه ورود کنیم.»

دبیر شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر در پایان با ابراز امیدواری از روند پیگیری ها و رفع مشکلات دانشجویان، ‌ اظهار داشت:‌ «امسال خیلی خوشبینیم که وضعیت دانشجویی بهتر شود چرا که تیم معاونت دانشجویی و فرهنگی، ‌ در رفع مشکلات دانشجویان خیلی فعال عمل می کند(معاونتی بسیار دانشجویی داریم) و همچنین شورای صنفی دانشجویی نیز با قدرت و جدیت پیگیر امور دانشجویان است. ما با شعار «آگاهی، ‌قانون مداری، حق گرایی» که در واقع رسالت شورای صنفی دانشجویی دانشگاه علوم پزشکی بوشهر نیز هست، ‌ ترم جدید را شروع کرد ه ایم. و با همین نگاه پیش خواهیم رفت.»

اینستاگرام و کانال شورای صنفی دانشجویی :‌ bpums_senfi

ایمیل: bpums.senfi@gmail.com

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.