شنبه ۱۴ مهر ۱۳۹۷ - ۰۸:۱۵

"اندرزهای سال بالایی" برای جدیدالورودها

مراسم معارفه و تور پژوهشی دانشجویان جدیدالورود رشته‌های پرستاری و مامایی داننشکده پرستاری خرم‌آباد

آرش قدیریان، که در دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد ترم نهم داروسازی را می گذراند و شعر طنز می‌سراید و دستی هم بر نثر طنز دارد، به عنوان یک سال بالایی، با نثری طنزگونه، دانشجویان جدیدالورود را اندرز داده است.

به گزارش مفدا، آرش قدیریان، که در دانشگاه علوم پزشکی شهیدصدوقی یزد ترم نهم داروسازی را می گذراند و شعر طنز می سراید و دستی هم بر نثر طنز دارد، به عنوان یک سال بالایی، با نثری طنزگونه، دانشجویان جدیدالورود را اندرز داده است:

زمانی که به عنوان یک دانشجوی جدیدالورود پای به دانشگاه نهادم، در راهروهای گشاد و پهن آن به امید آن که همچون فیلم ها، در اثر غفلت به زیبارویی برخورد کنم و وقتی جزوه هایش بر روی زمین ریخت به او در جمع کردنشان کمک کنم و همزمان ضمن چشم در چشم شدن، صدویک دل عاشق او گردم، داشتم غافلانه و سربه هوا راه میرفتم، که ناگهان به پسری از پسران سبیل کلفت سال بالایی خوردم که قفسی از موش های کوچک و بزرگ آزمایشگاهی که برای پایان نامه اش جمع کرده بود از دستانش افتاد و جملگی متواری گشتند. پس از دریافت ناسزاهای فروان، برای اینکه خود را از تک و تا نینداخته باشم گفتم: «ای سال بالایی، مرا پندی ده که آن به!». آنگاه بود که وی غضب ناکانه شروع کرد به نصیحت گفتن:
«ای اندک ترم! آنچه به تو خواهم گفت حاصل سالها خون دل خوردن، درس (ن)خواندن و بالا و پایین شدن در این دانشکده است:
اولا حواست را مثل بچه ی آدم جمع، جلوی پایت را نگاه و  فواصل را رعایت کن چرا که این جا دانشگاه است و نه کار بازی! و هر کدام از این سه گانه را رعایت نکنی، حرف و حدیث ها، بدنامی ها، تذکرها و گاه درج در پرونده ها ، انتظار تو را خواهند کشید.
ثانیا در ترم های ابتدایی عاشق مشو! اگر شدی، در دانشگاه مشو؛ اگر در دانشگاه شدی، در دانشکده مشو و اگر  باز هم شدی، لااقل خرکی عاشق مشو چرا که حاصل این عشق های خرکی و الکی چیزی جز به فنای عظمی رفتن نیست و در صورت شکست عشقی و فنا، تا آخر دانشجوییت در دانشگاه با انگشت نشان داده خواهی شد و به ریش تازه در آمده ات میخندند.
ثالثا به دنبال رل های بیهوده مباش چرا که وقتت تلف و جیبت خالی خواهد شد؛ اگر هستی در عکس های پروفایل گروه های دانشگاهی به دنبال کیس مگرد که میان ماه تو تا عکس پروفایلش تفاوت از زمین تا آسمان است!
رابعا از همان ابتدا به دنبال برقراری ارتباط با آن طرف کلاس به بهانه ی مبادله ی جزوه، تشکیل گروه کلاسی و گروه جزوه نویسی مباش و به بیرون رفتن های دسته جمعی نباش و این گونه دل خوش مکن و به خاطر تفکیک جنسیتی جوش میاور و شریان کاروتید خود را پاره پوره مکن؛ زیرا این گونه مسائل به مرور برایت حل شده و حتی تفکیک جنسیتی نیز به مرور زمان برداشته خواهد شد( و  همه خواهند فهمید درهم و سوا نه فرقی دارد و نه خطری ). از طرفی، بنا به دلایلی که در «ثالثا» آورده شد، این قبیل دل خوشی ها گذرا و بیهوده اند.
‌خامسا با استادان خویش مدارا کن و بدان هر استادی را خلقی است متفاوت از استاد دیگر. سعی کن تا جایی که می شود استاد خویش گرامی بداری که اطاعتش موجب نورچشمی شدن است و به شکر اندرش مزید نمره. نزد استاد هر درس از استادان دیگر خود به بدی یاد مکن؛ زیرا بسیارند ازواجی که در هیئت علمی دانشگاه، خالدین فیها شده اند. و بسیارند برادران و خواهران و عموزاده ها و خاله زاده هایی که به طور تصادفی همگی عضو هیئت علمی گشته اند و وقتی نادانسته در حضور شخصی در دانشگاه لب به سخن بگشایی و از استادی بد بگویی، به احتمال 66 درصد از اقوام او خواهد بود و لذا کارت ساخته می شود و به زبان فارسی سخت: «از هم گسسته خواهی شد» و نهایتا مجبور به حذف آن درس الی الابد خواهی بود. پس از هر استادی تعریف کنی ممد حیات است و چون غیبتش کنی از هم گسلنده ی ذات!
سادسا از این خیال باطل که درس ها را درشب امتحان پاس کنی بیرون آی. چه دانشجویان گردن کلفتی که با این ساده انگاری ها و در حالی که کل ترم را به حال و حول گذرانده بودند و با کوهی از جزوات ناخوانده به استقبال شب امتحان رفته و دهانشان سرویس گشت و در شب امتحان مویه و زاری کنان و با گردنی از موی باریک تر به درگاه حق تعالی توبه کردند که : «بار الها! فقط یه این ترمو به خیر بگذرون، قول میدم از ترم بعد بخونم»؛ که البته هرگز چنین نمی کردند و همیشه شب امتحان گردنشان شکسته  و دهانشان صاف می شد.
سابعا اگر از اهالی خوابگاهی، از هم اتاقی شدن با آنان که ادعا می کنند در نگارگری تصاویر میوه خبره اند، دوری گزین. چرا که اینان در ابتدا با کشیدن دو سیب تو را می فریبند و آنگاه تو خود به کشیدن میوه های دیگر نظیر توت فرنگی راغب می شوی و نهایتا در چشم به هم زدنی خود را در میان فضایی مه آلود می بینی، در حالی که به درون منقلی پر از زغال سقوط می کنی.
ثامنا از خوردن غذای سلف به صورت روزانه بپرهیز و استفاده از آن را به مواقع ضروری محدود نما.»
در این زمان سال بالایی مذکور در حالی که دستی بر دل و دستی بر صورت داشت شروع به ریختن اشک هایی پنهانی کرد و من خود حدیث مفصل خواندم از رنگ رخساره ی سال بالایی و اینگونه بود که تلاش کردم از عهده ی عمل کردن به رهنمودهای وی برآیم؛ و من الله التوفیق.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.