جمعه ۱۳ مهر ۱۳۹۷ - ۱۲:۴۵

‌همه‌چیز درباره تسهیلات دانشجویی سفر اربعین/ دانشجویان بدون دغدغه به زیارت بروند

پیاده روی اربعین

ستاد اربعین دانشگاهیان با فراهم آوردن تسهیلات ویژه دانشجویان زمینه را برای مشارکت حداکثری در پیاده روی اربعین فراهم کرده است که دانشجویان بتوانند بدون دغدغه به این سفر معنوی بروند.

به گزارش پایگاه اطلاع رسانی مفدا از قم؛ با نزدیک شدن به ایام اربعین حسینی شورو اشتیاق برای رفتن به زیارت سیدالشهدا آن هم با پای پیاده روز به روز بیشتر می‌شود در این میان جمعیت دانشجویی نیز از مشتاقان این سفر معنوی هستند که بیشترین استقبال را برای رفتن به این سفر دارند.
به دلیل همین استقبال ستاد اربعین دانشگاهیان به منظور فراهم کردن تسهیلات بیشتربرای دانشجویان با عضویت دستگاه‌های مربوط در حوزه دانشجویی شکل گرفت و در سال‌های اخیر این ستاد توانسته بسیاری از موانع این سفر را برای دانشجویان رفع کند.
از جمله مسائلی که دانشجویان را برای شرکت در این سفر معنوی درگیر می‌کند بحث خروج از کشور، مباحث آموزشی و هزینه این سفر است که توسط ستاد اربعین دانشگاهیان خروج از کشور انجام می‌شود و این ستاد توانسته با رایزنی‌هایی که با دستگاه‌های مربوط داشته تسهیلات وام نیز برای دانشجویان فراهم کند.
از جمله مواردی که سال گذشته نیز برای دانشجویان مشکلاتی را ایجاد کرد، طولانی بودن این سفر و غیبت‌های غیر مجاز دانشجویان در مباحث آموزشی است که بسیاری از دانشجویان با مشکل حذف واحدهای درسی مواجه شدند که امسال این موضوع به صورت جدی در دستور کار ستاد عتبات دانشگاهیان قرار گرفته است.
حجت الاسلام مصطفی رستمی، رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها در این خصوص گفت: در بحث سفر اربعین دانشگاهیان مجموعه‌های درگیر هماهنگی‌های خوبی دارند، وزارت علوم به عنوان دبیرخانه ستاد، بسیج دانشجویی که پیگیری‌های میدانی را به عهده دارد و عمره و عتبات دانشگاهیان که در نهاد رهبری در دانشگاه‌ها مستقر است، جلسات به صورت مداوم تشکیل می‌شود و تلاش بر این است دانشجویانی که تمایل برای شرکت در این سفر را دارند بیشترین تسهیل برای آن‌ها اتفاق بیفتد.
وی افزود: تلاش ما پایین آوردن هزینه‌ها برای قشر دانشجویی است و دیگری فرهنگ سازی برای شرکت در پیاده روی اربعین و فعالیت‌های جانبی است که در این سفرصورت می‌گیرد.
رئیس نهاد رهبری در دانشگاه‌ها گفت: موکب‌های دانشجویی نیز در مسیر پیاده روی اربعین توسط دانشگاه ها، تشکل‌های دانشجویی و بسیج دانشجویی در مسیر راه اندازی خواهد شد که بار اصلی راه اندازی موکب‌ها برعهده هیئت‌های دانشجویی است و دانشجویان جهادی نیز برای راه اندازی محل اسکان دانشجویان به این سفر اعزام می‌شوند.
رستمی اضافه کرد: بخشی هم مربوط به همکاری دانشگاه‌ها با دانشجویان است با توجه به اینکه ایام اربعین در سال تحصیلی است سال‌های گذشته همکاری‌های خوبی را مجموعه آموزش عالی با دانشجویان داشته که هم به تحصیل دانشجویان لطمه نخورد و هم در بحث آموزشی دانشگاه دچار مشکل نشود، غیبت‌ها مجاز باشد و یا برای این دانشجویان کلاس‌های جبرانی ترتیب داده شد بنابراین تمام دانشگاه‌ها به طرق مختلف با دانشجویان همکاری خوبی را داشتند تشکر می‌کنیم بابت همکاری‌های قبلی و تقاضا می‌کنیم که امسال هم دانشگاه‌ها و وزارتخانه‌های متبوع همکاری‌های لازم را داشته باشند و به زودی جلسه‌ای را با نهادهای استان‌ها در این خصوص خواهیم داشت که این مشکل حل شود.
وی در خصوص وام زیارتی اربعین نیز گفت: صندوق رفاه دانشجویان همکاری‌های خوبی را در این زمینه داشته و در واقع این سفر بیشترین تسهیلات را برای دانشجویان دارد و وام‌ها از طریق صندوق رفاه ستاد عمره و عتبات دانشگاهیان و با همکاری بانک ملت در حال تامین است.
رستمی در خصوص مباحث آموزشی نیز گفت: در اولین جلسه که با وزارت علوم داریم بحث غیبت دانشجویان مطرح خواهد شد و مطمئن هستیم که نگاه وزارت علوم و مجموعه‌های دانشگاهی نسبت به این سفر مثبت خواهد بود و نهایت همکاری را با دانشجویان خواهند داشت.
بر اساس گفته مسئولان دانشگاهی دانشجویان می‌توانند درسفر پیاده روی اربعین امسال را بدون دغدغه آموزشی شرکت کنند و از تسهیلات وام نیز برای پرداخت هزینه‌ها استفاده کنند.

ارسال نظر

    • نظرات حاوی توهین و هرگونه نسبت ناروا به اشخاص حقیقی و حقوقی منتشر نمی‌شود.
    • نظراتی که غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط با خبر باشد منتشر نمی‌شود.
شما در حال ارسال پاسخ به نظر « » می‌باشید.